Excelde Çokeğersay Formülünün Kullanımı (Countifs) – En Kolay Resimli ve Videolu Anlatımı Bu Yazıda

Bu yazı Excel’de kullanılan formüllerin kısa açıklamalarını içerir.

Bir önceki Excel formülleri konumuzda =EĞERSAY() fonksiyonunun kullanımını anlatmıştık. Buraya tıklayarak o dersimizi inceleyebilirsiniz. Eğersay() formülü tek kritere göre belirlediğimiz hücrelerin sayısını vermekteydi. Daha fazla yani birden çok kritere göre aynı işlemi ise Çokeğersay() fonksiyonu ile yapabiliyoruz. Formülün ingilizce sürüm excel’deki yazımı =countifs() şeklindedir.  Şimdi bu fonksiyonu mümkün olabildiği kadar kolay ve resimli şekliyle aşağıda anlatmaya çalışacağım. View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Google ebeveyn kontrol yazılımı Family Link

Google’ın Android cihazlar için ebeveyn kontrolü yazılımı olan Family Link, artık beta test döneminden çıkıyor ve şu anda genellikle bir davete ihtiyaç duymadan ABD’deki herkes tarafından kullanılabilir. Ebeveynlerin uygulamaları yönetmesine, ekran süresi sınırlarını ve cihazın kullanım süresini ayarlamasına izin veren yazılım, bir iOS veya Android cihazından kullanılabilir, ancak özellikle bir çocuğun Android cihazını yönetmek üzere tasarlanmıştır. İlk davet Mart için yalnızca bir program olarak tanıtılan Family Link, ailelerin iOS cihazları için Apple’ın iCloud Family Sharing “Ask” özelliğine benzer şekilde, e-postaları engellemelerine veya onaylamasına izin veriyor. Artı, ebeveynler haftalık ve aylık etkinlik raporlarını görüntüleyerek hangi uygulamanın çocuğun dikkatini çektiği konusunda fikir sahibi olabilirler. Yazılım ayrıca, ebeveynlerin çocuğun cihazında olmasına izin verilen günde maksimum saat sayısını ve çocuğun “yatmadan önce” otomatik olarak kilitleneceğini de belirleyerek cihaz kullanımını sınırlamasına izin verir. Bu kısıtlamalar değişebilir Haftanın gününe kadar, örneğin ebeveynler okul gecelerinde hafta sonlarına göre daha sıkı olabilir.

Ancak Family Link bazı üçüncü taraf ebeveyn kontrolü uygulamaları gibi genelleştirilmiş bir içerik filtreleme seçeneği içermez ancak Google Arama uygulaması ve Chrome gibi Google’ın kendi uygulamalarında filtreleme seçeneklerini kontrol edebilir. İlk olarak, Family Link, Android’de olması için hem ebeveyn hem de çocuğa ihtiyaç duydu ancak, Nisan ayında Family Link ebeveyn kontrolü uygulamasının bir iOS sürümü ile birlikte değişti. Servis ayrıca bir web tarayıcısı üzerinden de çalışır.

Family Link yazılımı, bir çocuğun hangi uygulamaları kullanabileceğinin (yada Apple’ın varsayılan uygulamalarını açıp kapatarak veya uygulama puanlarına göre değiştirmenin) yanı sıra, “Sınırlamalar” bölümünü sunan iOS ile karşılaştırıldığında Android için ayırt edici bir özelliktir. bir çocuğun cihazda neler yapabileceğini kontrol etmek için diğer ayarları kullanın ve gizlilik seçeneklerini yapılandırın. Bununla birlikte, Apple, bir ebeveynin zaman sınırlamalarını ayarlamak, bir cihazı kilitlemek veya uygulama kullanımıyla ilgili etkinlik raporlarını görüntülemek için bir yol sunmaz.

Family Link, Android Nougat (7.0) ve daha üstünü çalıştıran tüm Android cihazlarını kontrol edebilir ve Marshmallow cihazlarını seçebilir. (Tam bir liste bu SSS bölümündedir). Ebeveynlerin bu arada, yalnızca Android KitKat (4.4) veya üstü veya iOS 9 ve üstü sürümüne sahip olmaları yeterlidir. Yazılım şu anda serbestçe kullanılabilir olmasına rağmen Google, Family Link’in bir sonraki özellik kümesini kullanıma sunma açısından kullanıcıların geri bildiriminde olduğunu düşünüyor.

Devamını Oku Yorum Yazın

İşverenleri Etkilemek İçin Üç Yol

Hepimize aktif olarak yeni bir iş ararken sosyal medyada fazla paylaşmamamız söylendi ama işverenleri etkileyebilecek sosyal medyayı kullanma yolları çıktığını Jobvite 2017 İşveren Raporu’na göre verdik. İşverenlerin, LinkedIn, Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında adayları araştırırken görmek istedikleri ilk üç öğe şudur:

 • Yazılı veya tasarım çalışması (işe alımcıların 65 %’i tarafından tercih edilir)
 • Gönüllülük, rehberlik ve kar amacı gütmeyenlere katılım (63 %)
 • Karşılıklı bağlantılar (35 %)

Jobvite’deki başkanlardan biri olan Rachel Bitte, “Adayların neler paylaştıklarına bakmayı çok seviyoruz. Temel konu şudur: Adaylar övünmek için bilgi paylaşıyorlar mı yoksa gurur duydukları ve birinden öğrenebilecekleri şeyleri eğitmek, öğretmek ve paylaşmak için bilgi paylaşıyorlar mı? İkincisi bu ise, aday üzerinde iyi yansıtacak. Paylaşmak için doğru öğeleri seçerseniz ve uygun forumu seçerseniz, kendinizi olumlu şekilde tanıtmış olursunuz” dedi.

Örneğin, Bitte sosyal medyada aday araştırırken, işyeri ve başarıları hakkında ne paylaştığına, hangi konuda tutkuları olduğunu ve ne retweeting yaptıklarına bakacaktır. Linkedin, oluşturduğunuz belgeleri, raporları ve sunuyu paylaşmanın ve aldığınız ödülleri paylaşmanın harika bir yoludur. Bu maddeleri paylaşan adaylar ekstra puan alıyor. İşverenler, “Instagram, bağış toplama çalışmaları yaparak kendiniz fotoğraflarınızı paylaşmanız için eğlenceli bir yer. Bize ne için bir tutkunun olduğunu gösteriyor” dedi. Jobs CEO’su Dan Finnigan, adaylar siyasi olarak nitelendirilebilecek olay ve organizasyonlara gösterilen tutkuyla ilgili endişe ederken, anahtarın otantik olmasını diler. Kendin olmadığınızı iddia etmek istemezsiniz. “İş arayanlar en iyi fırsatını mümkün olduğunca çok fırsatta öne çıkarmalı ancak aynı zamanda kendilerinin kim olduklarından korkmamalarını istemiyoruz” diyor.

Anahtar, Finnigan’ın dediğine göre, sosyal medyada paylaşmadan önce söylediklerinize ve yaptıklarına gerçekten inandığınızdan emin olabilirsiniz. Sosyal medyada gelecekteki işverenleri ve işbirlikçileri devre dışı bırakabilecek şeyler bulunduğunu itiraf ediyor; ancak, gerçekten bir şeye inanırsa ve bu görüş potansiyeli bir işvereni rahatsız ediyorsa, o şirket veya ortaklığın en uygun. Jobvite araştırmasına göre, hâlâ sosyal medyada yer almayacak şeyleri gözden geçirenler için hayati önem taşıyan ilk sekiz madde sosyal medyada şunlardır:

 • Esrar kullanımı, işe alımcıların 61 %’i bunun bir adayı bir adaya sunmadan önce iki kez düşünmesini sağlayacağını söylüyor.
 • Siyasi rant(51 %)
 • Yazım ve dilbilgisi hataları(48 %)
 • Alkol tüketimi(35 %)
 • Zenginliği veya büyük alışveriş gösterimi(19 %)
 • Çok fazla özçekim(16 %)
 • Sınırlı sosyal varlıklar(12 %)
Devamını Oku Yorum Yazın

Atasözleri ve Anlamları Alfabetik -B-

Birbirinden değerli atasözlerimiz, anlamları alfabetik olarak sıralanmıştır. -B-

 • Baba koruk (ekşi elma, erik) yer, oğlunun dişi kamaşır.

Bir babanın yaptığı kötü iş, sürekli tekrarladığı uygunsuz hareketler her nedense aileye yüklenmeye çalışılır. Toplum içinde de bunun sıkıntısını en çok, çocuk çeker; en çok o, güç duruma düşer.

 Baba malı tez tükenir, evlât gerek kazana.

Çoklukla insanlar bir emek vererek kazanmadıkları malın değerini pek bilmezler, meğer ki bu baba malı ola. Babadan kalan mal, mülk ya da View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Ben öldüğümde Bitcoin’e ne olacak?

Emeklilik fonlarından ve hatta tasarruf hesaplarından farklı olarak, kimsenin sizin sahip olduğunuzu veya onlara ne kadar sahip olduğunuzu ya da sensiz onlara nasıl erişeceğini bilmesine gerek yoktur. Bitcoin, herkesten gizlenebilen zenginlik depolaması için güvenli bir alan sağlar. Bazıları için Bitcoin’in cazip özelliklerinden biridir, ancak aynı zamanda mezara dijital para bir servet kazanmanın çok kolay olduğu anlamına geliyor. Bitcoin serveti için hüküm vermeden ölen insanların yakın geçmişteki bazı örnekleri var ki bu, bir sonraki akrabalar için bir miktar yapışkan duruma neden olabilir ve bunu talep edebilir.

Erişilemeyen küçük servet

Yakın zamandaki bir olayda, Colorado’daki bir adam ailenin bir mirasa aykırı bir borç yükü bıraktığını düşündü. Adam, Bitcoin’e, bugün bulduğu 4.000 $ ‘dan ziyade bir madeni paraya 13 dolara yaklaştığında yatırım yapıyordu. Bitcoin serveti kendi sorununu sağlayan sanal bir cüzdan içinde sakladı. Bu adam, Coinbase’i, ailesinin parasını talep edebilmesinin nedenlerinden biri olan bir cüzdan olarak kullanıyordu. Coinbase’e borçları açığa çıkaran banka hesabını inceledikten sonra ailesinin belgeleri elinde bulunduktan sonra, cüzdanın varlığını doğrulayan ve içeriğini aktarma sürecine girdi(Sahte ölüm sertifikaları ve diğer belgelerle dolandırıcık birçok soruna yol açabilir).

Özel Anahtarın gücü

Elbette, bu örnek, Coinbase’in ailesinin hikayesini kabul etmesi ve cüzdanı açması üzerine bağımlıydı, ancak sizin için bir sonraki akrabanız için Bitcoin servetinizin geleceğini güvence altına almanın başka bir yolu var. Bir cüzdanın özel anahtarı, bir cüzdan için erişim geçişi ancak her zaman daha popüler çevrimiçi cüzdanların bir kısmı tarafından iletilmez. Bir Bitcoin sahibi, özel anahtardan geçmeden ölürse, mirasçıları cüzdanını ancak içerideki servete hiçbir zaman erişemeyeceklerini anlamak için keşfedebilir. Bunu önlemek için, sahibin, birisinin özel anahtarın bir kopyasını taşınabilir bellek sürücüsüne kaydetmesi ya da bunları yöneten ticari bir hizmetliye görevlendirerek alması yeterlidir.

Sonsuza kadar kaybettim

Elbette, Bicoin’in sonsuza dek kaybolabileceği, bir kişinin ölmesi ve dijital para biriminin sahibi olduğunu bilmemesi durumunda örnekler var. Bitcoin’e zorunlu bir vergilendirme yapılmadığı için, yürütme organları varlıkları bulmak için bile kullanamazlar. Bitcoin durumu, insanların ayakkabı kutularında hisse senetleri ile birlikte öldüğü bir zamana benzetilebilir, bazen onları ihraç eden kurum bunları kurtaracak ve onlardan bir devlet hükümetinin mal sahibi mülkiyet birliğine devredene kadar on yıllardır fark edilmeyecek.

Devamını Oku Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: