Kristof Kolomb’un Sancak Gemisi Bulundu Mu?

Kristof Kolomb’un Sancak Gemisi Bulundu Mu?

Ünlü denizci Kristof Kolomb’un yaklaşık 500 yıl önceki Amerika kıtası seferindeki sancak gemisi Santa Maria’nın enkazının bulunduğu sanılıyor.
Haiti’nin kuzey sahili açıklarındaki gemi enkazının, dünyanın en önemli denizaltı keşiflerinden biri olabileceği belirtiliyor.
Independent gazetesinin özel haberine göre, Santa Maria’nın o bölgede deniz dibinde yattığı yaklaşık 10 yıldır tahmin ediliyordu.
Bu bilgiden hareket eden ünlü Amerikalı sualtı arkeoloğu Barry Clifford ve ekibi araştırmalarını yoğunlaştırarak gemi enkazının Santa Maria’ya ait olduğu tespitini duyurdu. View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Uçaklar Niçin Karakutunun Malzemesinden Yapılmıyor?

Uçaklar Niçin Karakutunun Malzemesinden Yapılmıyor?

Peki Karakutu ne Renktir ?

Uçak kazalarında uçak paramparça olsa da, denizin dibine gitse de hemen kokpit denilen pilot kabinindeki son konuşmaları kaydeden karakutular aranır.

Çoğunlukla korkunç kaza enkazı arasından sağlam olarak bulunan bu kutular sayesinde kazanın nedenlerine ulaşılır. Karakutu bu kadar sağlam malzemeden yapılıyorsa neden uçağın tümünde aynı malzeme kullanılmıyor?

Uçakların rahatça havada kalabilmeleri, uzun mesafelere az yakıtla ulaşabilmeleri, mümkün olduğunca hafif malzemeden yapılmış olmalarına bağlıdır. Bu malzemeler çoğunlukla alüminyum ve plastiktir. View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: