Uykusuzluk depresyon için panzehir olabilir

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Perelman Tıp Fakültesindeki araştırmacılar, on yıllarca süren uyku yoksunluğu çalışmalarına baktı ve insanların yüzde 50’sine kadar olan depresyon belirtilerini geçici olarak iyileştirebileceği sonucuna vardı. Kısmi (uykusuz 20 ila 21 saat) ila toplam 36 saat (uyku yoksunluğu) arasında değişen her türlü uyku yoksunluğu, hastalar için demografik özellikler açısından etkili bir anti-depresan oluşturuyordu. Konuya ilişkin 66 İngilizce dil araştırmasının analizine göre 1974’ten 2016’ya kadar. Ayrıca, hastalar tedaviden 24 saat sonra daha iyi hissettiklerini bildirmişlerdir.

Çalışmamızın baş yazarı Elaine Boland, Cpl’deki klinik ortak ve araştırma psikoloğu olan “Bu çalışmamız uyku yoksunluğunun birçok popülasyonda etkili olduğunu gösteriyor” dedi. Michael J. Crescenz VA Tıp Merkezi Penn Medicine’e verdiği demeçte; “Yanıtın ne şekilde ölçüldüğüne, uyku yoksunluğunun nasıl verildiğine veya konunun yaşandığı depresyonun türü ne olursa olsun, neredeyse eş değer bir yanıt oranı bulduk” dedi. İlk kez Journal of Clinical Psychiatry’de yayınlanan çalışma, neden uyku eksikliğinin depresyonu bu kadar hızlı bir şekilde azalttığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini kabul etti.

“Uyku yoksunluğunun antidepresan etkilerinin keşfinden bu yana geçen 30 yılı aşkın bir süredir, tedavinin ne kadar etkili olduğuna ve en iyi klinik sonuçların nasıl elde edileceği konusunda hala etkili bir kavrayışa sahip değiliz,” diyen Kıdemli Yazar Philip Gehrman, doçent psikiyatri ve Penn Uyku Merkezi üyesi Penn Medicine söyledi. Neuron’da yayınlanan bir 2015 çalışmasında, uyku eksikliğinin frontal lobdaki trisiklik antidepresan ve ketamin’den etkilenen bir reseptörü etkilediği keşfedildi.

Uyku yoksunluğu ve ruh hali gelişimi arasındaki potansiyel bağlantı yeni bir şey değildir. “Psikosomatik hastalık” terimini de icat eden Heinroth, uyku eksikliğinin depresyondan muzdarip olan hastalara veya “melankolia” olarak adlandırdıkları hastalara olumlu etkileri olduğunu buldu. O zamandan beri doktorlar depresyondaki hastalarda çeşitli uyku yoksunluğu deneyleri yaptı. İlk kez 1970’lerde geliştirilen uyanma terapisi, bazen hastalara depresif semptomlarda düzelmeye başlar. Etkili iken faydalar geçicidir ve hastalar semptomlarının tedaviden bir hafta sonra günlerine dönüş bildirir. Araştırmaya göre, zorla uyanıklığı parlak ışık tedavisi ile birleştiren kronoterapi adı verilen uyku yoksunluğunun bir başka formu da depresif belirtileri daha da önleyebilir.

Bazı depresyon tedavileri uyku yoksunluğuna yol açarken, Manhattan’da özel bir muayenehaneye sahip bir psikiyatr Sudhir Gadh’a göre kaliteli uyku eksikliği zihinsel hastalığa katkıda bulunan bir faktör olabilir. Gadh The Post’a “Uyku eksikliği depresyon tedavisinde yararlı bir araç olduğu kanıtlanmış olsa da, ironik olarak depresyona maruz kalan çoğu insan yaşıyor” dedi. “Çünkü depresif ya da endişeli bir uyku doğuştan daha açıktır. Az rüya dolu (daha az REM) ve daha az fiziksel olarak onarıcı (daha az Evre III ve IV). ” ve “Uyku yoksunluğu, sonraki gece santral ritiminin sıfırlanmasına doğru beyin hareket ettirilerek daha derin bir uykuya neden olabilir” diye ekledi.

Uyku yoksunluğu, depresyonun geçici olarak hafifletilmesinde etkilidir, ancak tek tedavi aracı olmamalıdır. “Sonuçta, tamamen tedavide yalnızca bir bileşen olduğu için, eğer çalışırsa, hiç uyumayan şehir çok fazla psikiyatriste sahip olmayacak” dedi. Gadh en iyi sonuç için önerdi; depresyondaki hastalar da yaşam tarzı ayarlamalarını yapmalı, uyarlanmış ilaç almalı ve diğer kanıta dayalı terapileri kullanmalıdır.

Devamını Oku 3 Adet Yorum

Köpeğinizin yatak odasında uyumasına izin vermek iyi bir fikir midir?

Yatak odasında bir köpeğin olup olmadığı çok kişisel bir karar: Bazı evcil hayvan sahipleri, geceleri yavrularına sarılmaya, diğerleri ise uyku odalarından kaçmaya heveslidir. Yeni araştırmalar, bir köpeğin yatak odasında uyumamasına izin verip vermeyeceğini aydınlatmaya çalışıyor; kişinin iyi bir gece uykusunda bulunma çabalarına yardımcı oluyor ya da olmuyor. Mayo Clinic’ten yapılan küçük bir araştırma, evde beslenen hayvanla aynı odada uyuyarak uyku kalitesini etkilemediğini buldu. Aslında, daha huzurlu bir uykuya yol açabilir. Bununla birlikte, bu yarar aslında araştırılan evcil hayvanlarla yatağını paylaşan insanlara uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Yazarlar Lois Krahn, M.D., Mayo Clinic’in Arizona kampüsündeki Uyku Tıbbı Merkezi’n deki bir uyku tıbbı uzmanı, bir bildiride, “Pek çok insan yatak odasında evcil hayvan olmasının bir aksaklık olduğuna inanmaktadır. Pek çok insanın evde beslenen hayvanla uyumaktan dolayı aslında rahatlık ve güvenlik hissi olduğunu bulduk.” dedi. American Veterinary Association’a göre, 43 milyondan fazla Amerikan hane halkının köpekleri var. Evcil hayvan sahiplerinin yaklaşık üçte ikisi, köpeklerini ailenin bir parçası olarak gördüklerini söyledi.

Devamını Oku Yorum Yazın

Rüzgar

Rüzgar

Çok yakışıklı genç bir adam Amerikanın batısındaki bir çiftliğe iş başvurusunda bulunmuştu.

    Çiftliğin sahibi ona özelliklerini sorduğunda genç adam kendine güvenen bir edayla şöyle cevap vermişti:

    “Rüzgar estiğinde dahi uyuyabilirim”

    Bu söz yaşlı çiftlik sahibinin kafasını çok karıştırmıştı, fakat bu zeki genç adamdan da çok hoşlanmıştı, bu yüzden onu işe aldı. Birkaç gün sonra yaşlı çiftlik sahibi ile karısı geceyarısı çok sert ve şiddetli bir rüzgarla uykularından fırladılar. Bir sorun çıkma ihtimaline karşı View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Annelik Hikayesi

Annelik Hikayesi

1. Okudum ki: Doğduğunda mutlaka sadece anne sütü verilecek. Yoksa biberona alışabilir veya “emzik karıştırma sorunu” yaşayabilirmiş.
Yaşadım ki: Bebişin kilosu önemli miktarda azalır ve doktor formula ver derse, aynen formula takviyesini dayıyormuşuz.

2. Okudum ki: Sallayarak uyutmaya alıştırmamak lazımmış.
Yaşadım ki: İlk 3 ay bebişin uyuması için her yol mübahmış. View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Vücudumuzun 24 saati

Vücudumuzun 24 saati

Uzmanlar gece saat 23:00-04:00 arasında uyumanın çok önemli olduğuna dikkat çekti

 06.00 Kortizon salgılamasıyla organizma uyanıyor. Bu uyanma vücut için kendini yavaşca kalkmaya hazırlama işareti. Metabolizma hareketleniyor, günün işleri için enerji ve protein hizmete hazır oluyor.

07.00 Vücut hâlâ zayıf. Spor yapmaktan kaçının. Kalbe ve dolaşıma gereksiz yüklenirsiniz. Spor yerine kahvaltı edin, sindirim bu saatte mükemmel çalışıyor. View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: