31stMar

KUR’AN’DA İSMİ GEÇEN DÜNYA DIŞINDA YAŞAYAN BAŞKA ZEKİ CANLILAR MI VAR ?

KUR’AN’DA İSMİ GEÇEN DÜNYA DIŞINDA YAŞAYAN BAŞKA ZEKİ CANLILAR MI VAR ?

Kur’an incelendiğinde “göklerde” yani uzayda yaşayan akıllı canlılardan bahsedildiği, birçok ayette görülebilir. Dolayısıyla İslam âlimleri arasında, göklerdeki yaratıkların varlığı konusunda hiçbir ihtilaf yoktur. Üzerinde ittifak edilememiş tek konu, bu yaratıkların kim olduğudur. Ancak ilgili ayetler, bu varlıklar hakkında bizlere çok önemli bilgiler vermektedir. Örnek olarak Rad suresinin 15. Ayetini ele alalım;
“Göktekiler ve yerdekiler, isteyerek veya istemeyerek gölgeleri ile beraber Allah’a secde ederler.” (Rad, 15)
Her ne kadar Türkçe meale yansımamış olsa da, ayetin Arapçasında “göktekilerin” akıllı canlılar olduğu açıkça görülür. Çünkü ayetin Arapça metninde onları (gökte olanları) tanımlamak için مَن فِي السَّمَاوَاتِ yani “men fis semavati” ifadesi kullanılır. Buradaki men zamiri sadece kişileri tanımlamak için kullanılır (aynı zamanda “kim” anlamına gelir). Eğer akıl sahibi olmayan varlıklardan veya cisimlerden bahsetseydi ayette مَا yani “ma” zamiri kullanılırdı çünkü kişi olmayan varlıkları (hayvan, cisim vs.) tanımlamak için kullanılan zamir “ma” zamiridir ama ayette böyle denmiyor (“ma” aynı zamanda “ne” anlamına gelir). -İngilizce bilenler bu dilbilgisi kuralını hemen anlayacaklardır çünkü aynı yapı İngilizcede de vardır. -Ve bunlar cin veya melek de değillerdir çünkü ‘gölge’ ve dolayısıyla da ‘cismani beden’ sahibidirler.
Dolayısıyla göklerde yaşayan akıllı ve cismani bedenleri olan yaratıkların varlığı Rad suresinin 15. ayetiyle sabittir.
“Göktekiler” ifadesi Kur’an’da kişi zamiri kullanılarak defalarca kez geçer.
Birçok gezegende, birçok farklı insan türü yaratılmıştır. Bizim büyük babamız Adem’dir. Başka gezegenlerdekilerin büyük babaları başkadır.
“Uzayda yaşayan canlılar arasında bizden daha gelişmiş uygarlıklar var mıdır?” sorusunu Kur’an’a sorarsak Yâsin suresinin 81. ayeti bize, çok ilginç bir cevap verir ve “biz Adem oğullarını, yarattıklarımızın bir çoğundan üstün kıldık” der. Yani yaratılmışların en üstünü, biz değiliz. Peki bizden üstün olanlar kimdir? Melekler mi? Hayır, çünkü Şeytan da dâhil bütün melekler, insana secde etmekle emir olundu. Peki, cinler olabilir mi? Elbette ki hayır, Adem yeryüzüne halife olarak gönderildiğinde, yeryüzünde cinler vardı. Biz onlardan üstün olarak buraya geldik. Hatta Kur’an onların, Hz. Süleyman’ın emrine verildiğinden bahseder. Öyleyse Adem oğullarından üstün olan bu yaratıklar kimlerdir? Dünyada böyle birileri olmadığına göre bunlar uzaydadırlar.
Uzaylı ırkların arasında bazıları bizden daha üstün yaratılışlı insan ırklarıdır.
Yâsin suresinin 81. ayeti uzayda hayat barındıran gezegenler hakkında bize fikir verir…
“Gökleri ve yeri yaratan, onların benzerlerini yaratmaya kadir değil midir? Evet, O, yaratan ve bilendir.” (Yâsin Suresi, 81. Ayet Meali)

ALINTI


80 thoughts on “KUR’AN’DA İSMİ GEÇEN DÜNYA DIŞINDA YAŞAYAN BAŞKA ZEKİ CANLILAR MI VAR ?”

 1. Esselamun Aleyküm
  Kuranı tefsir için usul ve bir takım şartlar gereklidir. Öyle ki meal okuyup ta bunlara farklı anlamlar katan ve ehil olmadıkları halde tefsir edenler inkara ve küfre düşebilir. Öncelikle rad suresi 15. ayetini ”men” zamirinden yola çıkıp bu şekilde açıklamak doğru olmaz. Casiye suresi 34. ayette geçen nensaküm lafzı Allah’ın kafirlere hesap gününde, siz bugüne kavuşacağınızı unuttuğunuz gibi bizde sizi bugün unutacağız ihtarının bir gerekçesidir. Ancak bu kelimeden Allah’ın her hangi bir şeyi unutabilir olduğu anlamı çıkarmak müminleri küfre yani imansızlığıa düşürür. Lütfen ilim sahibi olmaksızın kitaptan hükümler çıkarmayalım…
  Allah’ a emanet…

 2. Ben “dunyanin Evrenin Merkezi” iddiasini ve inanisini reddediyorum KURAN’da “Dunyanin EN ALCAK(en asagilik) YER” oldugu Beyan ediliyor. arabca EDNA ile DUNYA kelimeleri ayni kokten Meleklerin de “insanlar hakkinda KAN DOKUCU(BOZGUNCU)” olduklarina dair endiseli soylemi de insanlarin Bircogunun zalim, cahil ve Mufsidun bozguncular olduklarini ifade eder. “HALIFE” Lakabi da Hz. Adem peygamber asm. ve onun gibi Insan-i kamil olan Nebiler, Allah z.c. Dostlari ile alakalidir. “halef-selef” anlaminda “Halaif-Halife” lakabi verilip onceki Selefler Adem asm.dan oce dunyada yasamis olan ins Irklari mesela “NesNas irki” gibi irklardir. bu ins irklarindan bazilari (akilli zeki varliklar ve Cinnler) dunyada bozgunculuk yaptilar ayrica muhyiddin-i bin el Arabi(k.s.) eserinde bu farkli mahluk turlewrine ve irklara peygamberler gonderildigini yazdi anlatti. Evrende goklerde “Gorevli Varliklar (Ruhaniler-Ruh Alemleri)” var bu kisiler Sahislar akilli varliklar(Uzaylilar) Allah z.c. tarafindan verilen vazifelerinigorevlerini yerine getirirler. Bu Varliklar insanlardan daha guclu bazi yonlerden pek cok insanlardan daha ustundurler.

 3. “biz Adem oğullarını, yarattıklarımızın bir çoğundan üstün kıldık” yani hepsinden değil ama diğerleride bizden üstün değil.
  Yaratılış olarak BİR DENKLİK sözkonusu olabilir.
  Çünkü hem AHLAKİ olarak hende CİSMANİ olarak yaratılmışların en üstünü Hz Peygamber efendimiz (s.a.v) ‘dir.
  Bu durumdan bedenen yada akıl olarak insan türünden daha üstün bir varlık olması imkansız.
  Olsa olsa insana denk akıl ve bedene sahip, Allah katında insan kadar değerli başka varlıklar olabilir.
  Ama unutulmasın ki alemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı Habibullah (s.a.v) insan neslindendir ve evliyaullahın kahir ekseriyetinin bildirdiği üzere kainattın merkezi’de Mekke şehri ve Dünya gezegenidir

  • Alper Çağlar sana helal olsun kardesim 😉

Leave a Comment