Bu yazımda Toplu bir şekilde dosya ismi değiştirme işlemini anlatmaya çalışacağım. İşi için veya eğlence için olsun bilgisayar ile uğraşan hemen herkesin en az bir defa böyle bir ihtiyacı olmuştur. Bu işlem gerçekten çok basittir. Zaten bir çok kişinin de bildiğini düşünüyorum ama bilmeyen bir o kadar kişi de muhakkak vardır düşüncesiyle yazıya dökmek istedim. Zira bu hafta sonu bunun için fellik fellik internette program arayanlarla karşılaştım.

Öncelikle bu işlem ne işe yarar; Diyelim ki internette dolaşırken görmüş olduğunuz manzara resimlerini PC’nizde biriktirdiniz ve sacma sapan isimlerle kayıt altına almış oldunuz. Bunları Manzara1, Manzara2, Manzara3… gibi isimlendirmeniz gerekiyor. Burada işe yarayacaktır. Tabi bu sadece bir örnek, bunun gibi Aynı konuyu içeren tüm dosyalarınızda Office dosyalarınızda, Paket program çalışmalarınızda, Raporlarınızda, Ses veya Müzik dosyalarınızda (Örneğin ben çocuğumun 2 yaşından beri bir çok ses kaydını tuttum, inanılmaz bir ton değişimi var) işinize yarayabilir.

Gelelim basitçe işlemimize;

Öncelikle ismini değiştireceğiniz tüm dosyaları aynı klasör içine yerleştirin.

Ardından tüm dosyalarınızı seçin. (Bunun için mouse veya Ctrl + A tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz)

Sonrasında F2 tuşuna bir kez basın. Yada mouse yardımı ile ilk dosyanın üzerinde sağ tıklayıp yeniden adlandır diyebilirsiniz.

Şimdide Dosyalarınıza vermek istediğiniz ismi girin.

Son olarak enter deyip işlemi bitirebilirsiniz.

Sıralı bir şekilde tümü isim1, isim2, isim3 gibi adlandırılacaktır.

isim

Tabi bunun için profesyonel bir çok program da mevcut. Net üzerinden işinize yarayan bir tanesini de seçip daha detaylı isimlendirme çeşitlerinden faydalanabilirsiniz.

Örneğin;

http://www.filerenamer.net/

http://www.altarsoft.com/

11 Yorum “Programsız Tüm Dosya İsimlerini Aynı Anda Değiştirme”

 1. Programları yüklemiştim boşu boşuna zaman kaybı gerçekten çok pratik bir yol bulmuşsunuz çok çok çok teşekkürler dostum.

 2. Neboland dedi ki:

  googleda aramalarıma 2. kere cıkıyorsunuz diye yorum atmak istedim faydalı ve pratik bilgiler paylaşıyorsunuz çok teşekkürler

 3. isim ... dedi ki:

  Hakaret içerdiğin yorum kaldırılmıştır.

 4. sdas dedi ki:

  Dalgamı geçiyon. kendi kendine faydalı falan diye yorum yazmış hey allahım ya. bunu çocuklar bile biliyo öyle bi yazmışınki okuyanda hacker sancak

 5. Reform Enerji dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacak çok önemli ve acil yardımcı olur musunuz lütfen ??

 6. sedat dedi ki:

  teşekkürler…

 7. adem dedi ki:

  adamın dibisin

 8. Edanur dedi ki:

  Harikasiniz cok işime yaradi

 9. Allah Razı olsun, Gerçekten süper, programsız dosya isimlerini bir çırpıda sıralamak çok güzel. Paylaşım gerçekten çok faydalı.. Çok teşekkürler… Elinize sağlık..

 10. yy dedi ki:

  faydalı