Uyku Hakkında Bilinen 10 Özellik

Pazar sabahı, saatler daha karanlık akşamları ve daha kısa günleri anlatan türkiyedeki insanlar bir saat uykusuyla uyanacak. Ancak, uykumuz ve hayatımız üzerindeki etkisi, sağlığımız ve ruh halimizden, ne kadar yaşayacağımız hakkında ne kadar şey biliyoruz?

1. En az sekiz saatlik uyku almamız söylendi

Dünyada, hastalıkların insanlar için farklı gruplarda ne sıklıkta seyredildiğine bakarak yapılan çalışmalar aynı sonuca varmıştır: Hem kısa uyku süreleri hem de uzun uyku süreleri bir dizi hastalıklara ve daha kısa yaşama yaşama eğilimlerine sahiptir. Ancak hastalığa neden olan kısa uyku olup olmadığını veya daha az sağlıklı bir yaşam biçiminin bir belirtisi olup olmadığını anlamak zordur. Kısa uyuyanlar genelde altı saatten daha az uykudan ve uzun uykudan genellikle dokuz ya da on saatten daha uzun süre uyku alanlar olarak tanımlanır.

2. Vücudunuzda yeterince uyku almadığında ne olur?

View full post…

Devamını Oku 1 Yorum

RNA Düzenleme Aracı Genetik Hastalıkları Ortadan Kaldırabilir

Bilim adamları, genom üzerinde herhangi bir değişiklik yapmaksızın insan hücrelerindeki bireysel RNA ‘harflerini’ değiştiren ve hastalığa neden olan mutasyonları tersine çevirebilecek terapilerin yolunu açan yeni bir gen düzenleme aracı geliştirdiler. Programlanabilir A ila I Değiştirme (Onarım) için RNA Düzenlemesi adlı moleküler sistem hem araştırma hem de hastalık tedavisi için bir araç olarak derin bir potansiyele sahiptir.

ONARIM, hücrelerdeki DNA’yı değiştirmek için View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Dinlemek için gözlerinizi kapatın

Başka birinin nasıl düşündüğünü ve hissettiğini anlama konusunda, gözlerinizi kapatıp dinlemek en iyisi olabilir. Bir Amerikalı psikolog tarafından yapılan bir araştırma, insanların hem izleyip dinlediklerine kıyasla hem de sadece seslerine odaklanıldığında başkalarının duygularını daha iyi alabildiklerini ya da sadece onları izlediklerini ileri sürüyor. Yale Üniversitesi’nden sosyal bir psikolog olan ve çalışmanın yazarı Michael Kraus, “İnsanlar duygularını iletmek için duygularını kullanmada oldukça iyidir ancak duygu araştırmaları tarihsel olarak neredeyse tamamen yüz ifadelerine View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Her gece daha iyi nasıl uyurum?

Her gece daha iyi nasıl uyurum?

Hiç şüphe yok ki, uyku zihinsel ve fiziksel sağlık için son derece önemlidir. İnsan vücudunun iyileşmesine yardımcı olur, beyindeki sağlıklı işleyişini sağlar, genel duygusal refahı korurken kalp hastalığı, obezite ve yüksek tansiyon risklerini azaltır. İyi dinlenmiş olarak günlük görevleri üstlenebilir ve hormonlarınız dengede kalıyor. Uykusuzluğun yoksun olması, sağlığınız için son derece zararlı olabilir. Uykusuzluğun tedavisi uzmanların görüşlerini gerektirse de, her gece daha iyi uyumanız için yardımcı olacak bir kaç öneri:

Uyku Düzenini Oluşturun

Journal of Clinical Sleep Medicine’e göre, yetişkinlerin sağlıklı çalışması için en az 7 saat uyku şart. Ama çoğu zaman, bu kadar çok uyku imkansız gibi görünüyor. Geç kalmaya alışık olduysanız ve hala vücudunuzu erken kalkmaya zorlamaktaysanız, sürekli çalışmaktan kendinizi yorarsınız demektir. Vücudunuzu “yeniden programlamanız” ve sağlıklı bir uyku rutini oluşturmanız gerekir. Vücudunuz için bir saat seçin ve her gece aynı saatte yatmaya karar verin. Alarm saati olmadan doğal olarak uyanmalısınız, ancak bu alışkanlığı oluşturmak biraz zaman alabileceğinden sabırlı olun. Daha uzun uyumak harika bir fikir olabilir, ancak kendinize bir iyilik yapmıyorsunuz demektir. İş günlerinde ve hafta sonlarında aldığınız uyku miktarındaki büyük farklılıklar rutini bozabilir.

Uyku Konumunuza Dikkat Edin

Yeterince rahat uyuyamıyorsanız, uyku pozisyonunuz yanlış olabilir. Rahat hissetseniz bile, vücudunuzun konumu, geçici sırtı yaraları gibi daha ciddi durumlara kadar sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin, midenizin üzerine yatmak sizi rahat hissetirebilir ancak bel ve boyun ağrısı ile terk edebilir. “Asker pozisyonu” nda uyuyorsanız, yani sırt üstü kollarınızı yanlara yaslıyorsanız, horlamaya başlayabilir veya karotid atardamar ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. İyi bir gece uykusu için etkili bir yöntem mi istiyorsunuz? Yan yataklar için en uygun yatağı seçin: Duke Üniversitesi ve Research Triangle International tarafından 2011’den itibaren yapılan bir araştırmaya göre, yatağınızın seçimi uyku kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Vücudunu Doğru Hizala

Kullandığınız kafein miktarına dikkat edin. Bu aynı zamanda aldığınız yeşil çay bardaklarını da sınırlamayı da içerir; çünkü bu içecek vücuda benzer zayıflama etkileri olan L-theanine içerir. Sigara, alkol ve ağır maddelerin yanı sıra, özellikle baharatlı veya asidik yiyecek çeşitleri, rafine edilmiş karbonhidratlar ve şekerler ile yatmadan önce kaçınmanız gerekir. Çalışmalar göstermiş olduğu gibi bir egzersiz rejimi, gözlerinizi daha iyi kapatmanıza yardımcı olabilir. Stres, sizi yıpratır, zihninizi ve bedeninizi dengede tutar. 21. yüzyılda tipik bir yoğun programla, gündelik yaşamınız için günlük minimum 20 dakikalık fiziksel aktivitenin olması zorunludur. Popüler yöntemler arasında meditasyon ve nefes egzersizleridir.

Devamını Oku Yorum Yazın

Uykusuzluk depresyon için panzehir olabilir

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Perelman Tıp Fakültesindeki araştırmacılar, on yıllarca süren uyku yoksunluğu çalışmalarına baktı ve insanların yüzde 50’sine kadar olan depresyon belirtilerini geçici olarak iyileştirebileceği sonucuna vardı. Kısmi (uykusuz 20 ila 21 saat) ila toplam 36 saat (uyku yoksunluğu) arasında değişen her türlü uyku yoksunluğu, hastalar için demografik özellikler açısından etkili bir anti-depresan oluşturuyordu. Konuya ilişkin 66 İngilizce dil araştırmasının analizine göre 1974’ten 2016’ya kadar. Ayrıca, hastalar tedaviden 24 saat sonra daha iyi hissettiklerini bildirmişlerdir.

Çalışmamızın baş yazarı Elaine Boland, Cpl’deki klinik ortak ve araştırma psikoloğu olan “Bu çalışmamız uyku yoksunluğunun birçok popülasyonda etkili olduğunu gösteriyor” dedi. Michael J. Crescenz VA Tıp Merkezi Penn Medicine’e verdiği demeçte; “Yanıtın ne şekilde ölçüldüğüne, uyku yoksunluğunun nasıl verildiğine veya konunun yaşandığı depresyonun türü ne olursa olsun, neredeyse eş değer bir yanıt oranı bulduk” dedi. İlk kez Journal of Clinical Psychiatry’de yayınlanan çalışma, neden uyku eksikliğinin depresyonu bu kadar hızlı bir şekilde azalttığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini kabul etti.

“Uyku yoksunluğunun antidepresan etkilerinin keşfinden bu yana geçen 30 yılı aşkın bir süredir, tedavinin ne kadar etkili olduğuna ve en iyi klinik sonuçların nasıl elde edileceği konusunda hala etkili bir kavrayışa sahip değiliz,” diyen Kıdemli Yazar Philip Gehrman, doçent psikiyatri ve Penn Uyku Merkezi üyesi Penn Medicine söyledi. Neuron’da yayınlanan bir 2015 çalışmasında, uyku eksikliğinin frontal lobdaki trisiklik antidepresan ve ketamin’den etkilenen bir reseptörü etkilediği keşfedildi.

Uyku yoksunluğu ve ruh hali gelişimi arasındaki potansiyel bağlantı yeni bir şey değildir. “Psikosomatik hastalık” terimini de icat eden Heinroth, uyku eksikliğinin depresyondan muzdarip olan hastalara veya “melankolia” olarak adlandırdıkları hastalara olumlu etkileri olduğunu buldu. O zamandan beri doktorlar depresyondaki hastalarda çeşitli uyku yoksunluğu deneyleri yaptı. İlk kez 1970’lerde geliştirilen uyanma terapisi, bazen hastalara depresif semptomlarda düzelmeye başlar. Etkili iken faydalar geçicidir ve hastalar semptomlarının tedaviden bir hafta sonra günlerine dönüş bildirir. Araştırmaya göre, zorla uyanıklığı parlak ışık tedavisi ile birleştiren kronoterapi adı verilen uyku yoksunluğunun bir başka formu da depresif belirtileri daha da önleyebilir.

Bazı depresyon tedavileri uyku yoksunluğuna yol açarken, Manhattan’da özel bir muayenehaneye sahip bir psikiyatr Sudhir Gadh’a göre kaliteli uyku eksikliği zihinsel hastalığa katkıda bulunan bir faktör olabilir. Gadh The Post’a “Uyku eksikliği depresyon tedavisinde yararlı bir araç olduğu kanıtlanmış olsa da, ironik olarak depresyona maruz kalan çoğu insan yaşıyor” dedi. “Çünkü depresif ya da endişeli bir uyku doğuştan daha açıktır. Az rüya dolu (daha az REM) ve daha az fiziksel olarak onarıcı (daha az Evre III ve IV). ” ve “Uyku yoksunluğu, sonraki gece santral ritiminin sıfırlanmasına doğru beyin hareket ettirilerek daha derin bir uykuya neden olabilir” diye ekledi.

Uyku yoksunluğu, depresyonun geçici olarak hafifletilmesinde etkilidir, ancak tek tedavi aracı olmamalıdır. “Sonuçta, tamamen tedavide yalnızca bir bileşen olduğu için, eğer çalışırsa, hiç uyumayan şehir çok fazla psikiyatriste sahip olmayacak” dedi. Gadh en iyi sonuç için önerdi; depresyondaki hastalar da yaşam tarzı ayarlamalarını yapmalı, uyarlanmış ilaç almalı ve diğer kanıta dayalı terapileri kullanmalıdır.

Devamını Oku 3 Adet Yorum

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla