Google’ın mobil ilk dizini kullanıma sunuldu

Google Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti Gary Illyes, dün gece bir kitleye New York’taki SMX Doğu konferansta “en azından birkaç site için” mobil ilk dizin yavaş yavaş yayılmaya başladı. Mobil sitelere ilk kez indeksleme sürecine kaç tane sitenin geçtiğini belli etmedi ancak Illyes’den “birkaç siteyle neyi kastettiğini” açıklığa kavuşturmasını istediğimde, Google dizinine göre bir kaçının dediğini söyledi. Dolayısıyla, çok sayıda web sitesi olabilir.

Google, halen test ettiği ve son derece yavaş ilerleyeceği için panoya dökülmesi için panik yaratmanın hiçbir sebebi olmadığını belirtti. Mobil endeksinin tamamen uygulanacağı View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Bir webmaster olmak için ücretsiz araçlar

Bugün, webmaster’ın uluslararası gününü kutluyoruz ancak farklı özel siteler ve şirketlerin kendi tanımlarına sahip olduklarından, bir webmaster’ın neyle ilgili bazı şüpheleri veya endişelerimiz olduğu çok yaygındır. Bununla birlikte, bir webmaster, bir web sitesinin mimar, geliştirici, yazar, yönetici ve / veya koordinatörü olan veya o siteyi kimin kullandığı herkes olarak kabul edilebilir. Günümüzde birçok web sörfçüsü kendi web sitesini oluşturmaya başlamış ve bu nedenle hepsi bir webmaster olarak kabul edilebilir ve bugün webmaster’ın uluslararası günde size yardımcı olabilecek bazı ücretsiz araçlar göstereceğiz.

Platformunuzu seçin

Seçmeniz gereken ilk şeylerden biri, içeriğinizi yükleyeceğiniz platformdur. Bu nedenle, bu 3 popüler seçeneğin herhangi birini seçerek başlayabilirsiniz:

 • Blogger: Bu, Google’ın bloglama platformudur, buluta dayalıdır ve tamamen ücretsizdir. Kullanımı basittir ve Android ve iOS için bir uygulama vardır, böylece istediğiniz yere içerik yükleyebilirsiniz. Kullanmak için, yalnızca içerik oluşturmaya başlamak için etkin bir Google hesabına sahip olmanız gerekir ve zamanla blogunuzda reklam yayınlayarak gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.
 • WordPress: Bu şirkete göre dünyanın en popüler blog platformu, gezegendeki tüm web sitelerinin% 25’i platformu kullanıyor. İçinde içeriğinizin İnternet aramalarında daha iyi konumlandırılmış görünebilmesi için birçok düzenleme ve SEO araçları bulacaksınız. WordPress’in ücretsiz bir sürümü var, ancak içeriğinizi zenginleştirebilecek ödeme yöntemleri var.
 • Wix: Bilinen diğer bir seçenek de kullanım kolaylığı ve minimalist ve iyi tasarlanmış tasarımlar için öne çıkan Wix’tir ancak ücretsiz seçenek biraz sınırlıdır ve ödeme seçeneği WordPress ile karşılaştırılamaz, fikrinizi konumlandırmak ve siteniz için yukarıdaki seçeneği tavsiye ederim.

Domain ve Web Hosting

Burada bir istisna yapmak zorundayız, çünkü ne özel alanlar ne de “Web Hosting” ücretsizdir, ancak ciddi bir proje başlatmak istiyorsanız, mutlaka bu iki hizmeti işe almayı düşünmelisiniz. Bazı şirketler size bir paket halinde, diğer zamanlarda bir tarafta alan adınızı, diğer tarafında da “Hosting” i satın almanız gerekir.

Ücretsiz Resim Bankaları

Her web sitesinin resimlenmesi gerekiyor ancak Internet’teki görüntüleri kullanırken bazı telif haklarını ihlal edebileceğinden, sitenizde sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için bazı resim bankalarını kullanmanızı öneririz. Bazı seçenekler şunlardır:

 • Bucketlistly: Amatör ve profesyonel fotoğrafçıların görüntüleri iyi, kötü bir şey bu materyallerin çoğunun yalnızca gezilerdeki bloglar için yardımcı olacağı.
 • Pixabay: Bu, en büyük ve en popüler ücretsiz fotoğraf bankası, çünkü şirkete göre, yüksek kalitede yarım milyon görüntü çoğu konuyu kapsıyor.

Şimdi, Shutterstock‘a bahse girebileceğiniz daha eksiksiz bir görüntü kümesi arıyorsanız, bu görüntü dizisi ücretsiz değildir, ancak bu profesyonel bloglar için büyük bir yardımcıdır.

Zaten görüntüleriniz var, şimdi düzenleyin ve rötuş yapın

Çoğu kez bir bankanın imajına ihtiyacınız olmaz, ancak web sitenizin tasarımına göre bunları çimdik veya ayarlamanız gerekir. En popüler görüntü düzenleme aracı Photoshop’tır, ancak yazılımın kullanımı için para ödemeden bu işi yapabilen birkaç web yayıncısı olsa da program ücretsiz değildir.

Pixlr en iyi seçimdir ve düzenleme ve tasarım araçları Photoshop’a çok benzemektedir; bu nedenle Adobe programını biliyorsanız bulabileceğiniz en iyi ücretsiz araçtır.

Başlıkları, afişleri ve posterleri hazırlamak için bir editör arıyorsanız Canva, bir web sitesinde çok gerekli olan tüm bu materyallerin çalışmasını kolaylaştırmak için ideal bir araçtır.

Sitenizi iyi SEO araçları ile konumlandırın

İçeriği yayınlamak her zaman kolay değildir, özellikle materyalinizi ne, ne zaman ve nasıl yayınlayacağınızı bilmeniz gerektiği için Internet aramalarında çok daha iyi konumlandırılmış olabilmeniz için kullanabileceğiniz birkaç araç bulunmaktadır:

 • Google Trendleri: Bu Google aracı, şu anda insanların aradıklarını bilmek için çok yararlıdır ve içeriğin, internaut’ların ilgisini gerçek zamanlı olarak ülkeye göre çizdiğini bildiğinizden, temalar halinde bölümlere ayrılmıştır. dolayısıyla ilgili içeriği ayıklamak ve aramalarda görünmek için bilgiden yararlanabilirsiniz.
 • Google Analytics: Sitenizin istatistiklerini ve içeriğini öğrenmek isterseniz, bu web sitesi bu bilgilerin tüm detaylarını bilmenize yardımcı olacaktır; bu bilgilerden nasıl yararlanacağınızı bilerek, sitenizi rekabette daha iyi konumlandırmaya başlayabilirsiniz.
 • MozBar: Google Chrome ve Firefox için bu uzantı, sayfaların ve alan adlarının gücünü analiz etme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, sitenizin sizinle benzer içeriği yükleyen diğer web siteleriyle nasıl karşılaştırıldığını görmek çok yararlı olacaktır.

Bunlar bir webmaster olmanıza yardımcı olabilecek bazı ücretsiz araçlardır, ancak bununla adamak istiyorsanız sitenizi konumlandırmak ve güçlü tutmak için sitenize yatırım yapmanız gerekeceğini unutmayın.

Devamını Oku Yorum Yazın

Güvenli Web Sitesi İçin 5 Basit Yöntem

Bilgisayar korsanları daha yaratıcı hale geldiler ve web sitelerinden ödün vermenin yeni yollarını buldular. Günümüz dünyasındaki bir web yöneticisi olarak, sitenizi kötü niyetli saldırılardan uzak tutmak giderek daha da önem kazanmaktadır. Siber güvenlikte bir dereceye kadar gelen uzmanlığa sahip olmak kesinlikle yardımcı olabilir, ancak olmadan kimseler için, kötü niyetli saldırganların sitenizin güvenliğini aşmasına nasıl engel olacağını bilmek ezici olabilir. Web sitenizi güvence altına almanıza yardımcı olacak birkaç genel tavsiyeler aşağıda verilmiştir.

HTTPS’ye taşınma

Web sitenizi HTTPS’ye geçirmek, web sitenizin güvenliğini artırmak için basit bir yöntem olabilir. Google’a göre, HTTPS, davetsiz misafirlerin sitenizle kullanıcının tarayıcısı arasındaki iletişimi engellemesini önler. Davetsiz misafirler, oteller gibi meşru işletmelerden hatta kötü niyetli hacker’lardan gelen ISS’lerden herhangi biri olabilir. İstenmeyen davetsiz misafirler, hassas bilgiler edinmek, kötü amaçlı yazılım yüklemek veya web sitenize izinsiz girmek için güvenli olmayan iletişimleri istifade edebilir. Herhangi bir güvensiz istek, hassas bilgilerin kullanılmadığı web sitelerinde bile kullanıcılarınızın davranışı ve kimliği hakkında bilgi ortaya çıkarabilir.

Yazılımı Güncel Tutmak

Yazılımınızın güncel olduğundan emin olmak, sitenizi güvende tutmanın önemli bir bileşenidir. Bu, sunucu işletim sisteminiz ve sitenizde çalışan herhangi bir yazılım için geçerli olabilir. Bir CMS kullanıyorsanız, örneğin WordPress’i alırsanız, yeni güvenlik güncelleştirmeleri olduğunda uyarılar olacaktır. Bir güncelleme mevcutsa, sahip olduğunuzdan emin olun. Hackerlar, keşfedildikleri zaman web yazılımındaki delikleri çabucak kullanırlar. Güvenlik güncelleştirmelerinin üstünde kalmak bu kötü niyetli saldırganların sitenizi tehlikeye atma riskini büyük ölçüde azaltabilir.

Web Site Güvenliği Yazılımı

Bazı durumlarda, web sitesi güvenlik yazılımına yatırım yapmak faydalı olabilir. Bu programlar web sitenizi tarar ve güvenlik açıklarını tespit eder. Çoğu zaman, bu programlar bu açıkları gidermek için bile kullanılabilir. Web sitesi güvenlik yazılımı, web sitenizin saldırganlara karşı savunmasız olmasını önleyebilir. Güvenlik sağlayıcılarına bazı örnekler:

 • Sitelock: Sitelock, güvenlik açıklarını tarayabilir, kötü amaçlı yazılımları tespit edebilir, arka kapıları ortadan kaldırabilir ve DDoS gibi saldırıları önleyebilir.
 • McAfee Web Gateway: McAfee Web Gateway, web trafiğinin her yönü için güvenlik sağlar, sitenize yüklenen içeriğin güvenliğini sağlar ve kötü amaçlı yazılımları önler.
 • StopTheHacker: Kötü amaçlı yazılımı algılayabilir ve kaldırabilir, size web sayfalarını değiştiren ve kimlik avına engel olan kötü amaçlı kodları gösterebilir.

Hata mesajları

Web yöneticileri her zaman web sitesi hatalarından kaçınmak isterler, ancak web sitelerinin en sağlam yerlerine bile gelirler. İnanmak zor olabilir, ancak web sitenizdeki bir hata mesajındaki küçük bir bilgi bile potansiyel bir saldırgana zarar verebilir. Örneğin, bir hata mesajı, sunum katmanınızla ilgili ayrıntıları ortaya çıkarabilir; bu da, saldırganların güvenlik açıklarını nereden bulacağınıza dair bilgi verebilir. Saldırganların sitenizin güvenliğinden nasıl geçeceği konusunda bilgi edinmesini önlemek için kullanıcılara çok kısa ve genel bir hata mesajı vermenizi öneririz.

Şifreler

Şifrenizin güvenli olduğundan emin olmak basit ve ilkel gözüküyor ancak yine de web sitelerinin ele geçirilmesinin en yaygın yollarından biridir. Kişisel bilgilerinizle bir şekilde ilişkili olan şifreleri kullanmaktan kaçınmanız önerilir.
Bir bilgisayar korsanının kişisel bilgilerinizden biraz edinmesi mümkünse, şifrenizi tahmin etmesi daha muhtemel hale gelecektir. Bir şifre üreticisi, web sitenizi saldırılara karşı daha savunmasız hale getirmek için çok kullanışlı bir araç olabilir. Bu ipuçları, sitenizin güvenli olduğundan emin olmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir. Bazıları belirgin gözükebilir, ancak birçok web yöneticisi site güvenliği üzerindeki etkisini fark etmiyor. Kötü amaçlı tehditler yakın gelecekte yok olacak gibi görünmemektedir, bu nedenle site sahipleri uyanık kalmalıdır.

Devamını Oku 1 Yorum

Google hakkında bilmediğiniz 20 sınır

1. Google Search Console’da 1.000 mülk

Google’ın Search Console Yardım dökümanlarında “Search Console hesabınıza 1.000’e kadar mülk (web sitesi veya mobil uygulama ekleyebilirsiniz”).

2. Google Search Console’da 1.000 satır

Google Search Console’daki veri raporlarının birçoğu, arayüzde 1.000 satırla sınırlıdır, ama daha fazlasını indirebilirsiniz. Ancak, tüm raporlar için geçerli değildir (HTML iyileştirme bölümünde olduğu gibi, bu sınırın olmadığı görülmektedir).

3. Google Search Console, 200’e kadar site haritası gösterecektir

Gönderilen sayı sınırı daha yüksek, ancak yalnızca 200 gösterilecek. Her biri, her biri 400 site haritası görüntüleme sınırına sahip gibi görünen bir dizin dosyası olabilir. Teknik olarak bir web sitesinin her sayfasını kendi site haritası dosyasına ekleyebilir ve bunları site haritası dizini dosyalarına paketleyebilir ve her mülkte 80.000 sayfanın ayrı dizinlemesini görebilirsiniz…

4. Dosya boyutunu iptal et, 2MB ve 100.000 URL sınırına sahiptir.

Arama Motoru Yuvarlak Masasına göre, bu, reddedilen dosya gönderirken alabileceğiniz hatalardır.

5. Google Arama Konsolu’nda oluşturma, 10.000 piksel kesintiye uğrar

Google Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti John Mueller, “Google Getir” özelliği için bir kesinti olduğunu belirtti ve bu kesilme teste dayalı 10.000 piksel gibi görünüyor.

6. Google My Business, bir işletme adında 100 karaktere izin verir

7. GA’daki mülk başına aylık 10 milyon (Google Analytics)

Bu sınıra ulaştığınızda, örnek alınır veya yeni sürüme geçirmeniz gerekir.

8. Robots.txt maksimum Boyutu 500KB’dir.

Google’ın Robots.txt Spesifikasyon sayfasında belirtildiği üzere, “Tarayıcı başına maksimum dosya boyutu uygulanabilir. Maksimum dosya boyutundan sonraki içerik yok sayılabilir. Google şu anda 500 kilobayt (KB) boyut sınırını zorladı. ”

9. Site haritaları 50MB (sıkıştırılmamış) ve 50.000 URL ile sınırlandırılmıştır

Google’ın Search Console Yardım dokümantasyonuna göre:

Tüm biçimler tek bir site haritasını 50MB (sıkıştırılmamış) ve 50.000 URL ile sınırlar. Daha büyük bir dosyanız veya daha fazla URL’niz varsa, birden çok site haritasına bölmeniz gerekir. İsteğe bağlı olarak bir site haritası dizini dosyası (bir site haritası listesini gösteren bir dosya) oluşturabilir ve bu tek dizin dosyasını Google’a gönderebilirsiniz. Google’a birden çok site haritası ve / veya site haritası dizini dosyası gönderebilirsiniz.

10. URL’leri 2,083 veya daha az karaktere tutun

Google’da bir sınırlama bulunmamakla birlikte, URL’de muhtemelen Internet Explorer’ın 2,083 karakter sınırını aşmamalısınız.

11. Google’ın sayfa başına tarama limiti birkaç yüz MB’dir

Bu, Google’ın John Mueller’e göre ve 2015 yılında 10 MB sınırından önemli bir sıçrama oluşturuyor.

12. Bir sayfadaki bağlantı sayısını en fazla birkaç bin olarak tutun

Google sayfa başına bağlantı sayısıyla ilgili zor bir sınırlamaya sahip değilken, bu sayının “en az birkaç bin” olduğunu açıkça “makul bir sayıya” getirmesini önerirler.

13. Bir seferde 5 kez yönlendirme

Google’ın John Mueller, Googlebot’un aynı anda beş yönlendirmeyi takip edeceğini söyledi. Google Search Console’da biraz araştırma yaptım ve bir sayfanın hala “bağlantılar üzerinden ara” olduğunu gördüm.

14. Bir sayfadaki kelime sayısında sınır yoktur.

Genellikle 250 kelimeyle korunması önerilir, ancak sınır yoktur.

15. Google’ın arama sınırları 32 kelime

Eğlenceli gerçek: Her kelime 128 karakterle sınırlıdır.

16. alt metinle ilgili 16 kelime

Her ne kadar gerçekten bir sınır mevcut değilse de, bu test halen yaşıyor ve yalnızca ilk 16 sayılıyor gibi görünüyor.

17. Bir sitenin ilk sayfada ne kadar gösterebileceğine dair sınır yoktur.

Doğru, bir etki alanı, yeterince alakalıysa, sayfanın tamamını alabilir. Sadece aşağıdaki örneğe göz atın:

18. YouTube maksimum yükleme boyutu 128 GB veya 12 saattir.

YouTube Yardım dokümanlarına göre:

Yükleyebileceğiniz maksimum dosya boyutu 128 GB veya 12 saattir, hangisi daha azsa o zaman. Geçmişte yüklemelerdeki sınırları değiştirdik, bu nedenle 12 saatten uzun eski videoları görebilirsiniz.

19. Google Anahtar Kelime Planlayıcı sizi 700’le sınırlar

Anahtar Kelime Fikirlerinde 700 anahtar kelime ile sınırlıdır. Arama hacmi ve trendlerini almak için bir dosya yüklerken bu aynı zamanda sınırdır, ancak aynı anda 3.000 anahtar kelime yükleyebilirsiniz.

20. YouTube’un sayaç limiti

YouTube’un sayacı 32 bitlik bir tam sayıydı ve olası video görüntülemelerini 2 milyar’ın biraz üzerinde (2,147,483,647) sınırlamıştı. YouTube artık ~ 9.22 kuantrilyon görüntüleme (9,223,372,036,854,775,808) gösterebilen 64 bitlik bir tam sayı kullanıyor.

Devamını Oku Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: