Kimlik avı ve Hack saldırısından korumanın 4 yolu

Muhtemelen düzenli olarak saldırı veya phishing saldırıları duyarsınız. Öyle ki önlemek imkansız gibi görünüyor, ancak saldırıları önleme ve bilgilerinizi koruma yolları var. Yapabileceğiniz ilk adımlardan biri, dijital varlığınızın güvenlik açıklarını belirlemektir. Size yardımcı olacak yaygın bazı sorunlar ve olası çözümler aşağıda belirtilmiştir:

1) Sorun: Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım mı var:

Bir dosyayı indirdiniz ve View full post…

Devamını Oku 2 Adet Yorum

Xbox One konsol ayarlarınızı bulutta saklar

Microsoft, bir Xbox One X sürümüne geçiyorsanız ya da bir arkadaşınızın Xbox One üzerinde oynamak istiyorsanız daha kolay bir yaşam yaşamak üzeredir. Sadece Xbox Insiders için daha kolay kurulum üzerine odaklanan alfa yazılımını çıkardı. Önizleme sürümü, artık kaydedilmiş oyunlarınıza değil, ev konsolunun ayarlarını buluta kaydeder. Her şeye yalnızca öyle ihtiyacınız olursa, yeni bir konsol yapılandırmak için zaman harcamak zorunda değilsiniz. Sisteminiz ayrıca TV View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

İngiltere WannaCry saldırıları için Kuzey Kore’yi sorumlu tutuyor

İngiltere, bir Cuma günkü yetkili, ülkenin saldırıların Kuzey Kore’de yapıldığına inandığını söyleyerek, hastane sisteminde kitlesel aksamalara neden olan WannaCry fidye saldırılarıyla ilgili nihai raporunu açıkladı. Yeni bir güvenlik bakanı Ben Wallace, BBC 4 Radyosuna verdiği demeçte, “Bu saldırı, yabancı bir devletten geldiğine kesinlikle inanıyoruz. Hükümetin Kuzey Kore olduğunu mümkün olduğunca emin” olduğunu belirtti. WannaCry, Almanya’nın en büyük demiryolu şirketi olan otomobil üreticisi Renault, İspanyol telekomünikasyon Telefonica, İçişleri Bakanlığı, Çin kanunları ve diğer hedefleri de içeren büyük Avrupa şirketlerinde aksamalara neden olarak mayıs ayında panik attı. View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Adblock Plus Chrome kullanıcılarını aldatıyor

Çevrimiçi reklamların yaygınlaşması, giderek daha fazla kişinin reklam engelleyicilerine yönelmesi ve Adblock Plus’ı en popülerler yapmaya devam etmektedir. Bundan istifade eden sahte geliştiriciler, Adblock Plus uzantısının sahte bir sürümünü Google’ın çeklerini ve filtrelerini atlayarak Chrome Web Mağazası’nda yayınladı. Toplamda, 37,000 kişi Adblock Plus’ın sahte sürümünü indirmek için kandırıldı. Google şimdi sahte eklentiyi mağazadan kaldırmıştır. Chrome Web Mağazası View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

İnternet, Siteler ve E-postalar Nasıl Çalışır?

İnternet birbiriyle bağlantı kurmanın ve bilgi paylaşmanın en yaygın yolu haline gelmiştir. Bilgisayar, tablet, cep telefonu, internet bağlantılı araba veya cihazlar ile neredeyse hepimiz 7 gün 24 saat takılıyoruz. Ancak internete tam olarak neyin ve nasıl çalıştığını merak ettiniz mi?

En basit biçiminde, internet, yalnızca bilgi paylaşmak için birbirine bağlanan bir dizi cihazdır. Bir cihaz, bu konuda bir bilgisayar, tablet, cep telefonu veya “akıllı” olabilir. Şebekede olmak, cihazınızın kablolu veya kablosuz olarak başka cihazlara bağlanmış olması demektir. Bilgisayarınız bir yazıcıya bağlıysa, bir ağdasınız demektir. Cep telefonunuz açıksa, bir ağa sahipsiniz demektir. Cep telefonunuz bir Bluetooth kulaklığa bağlıysa, tahmin edin ne olacak? Bu da bir ağ. Bir ağdaki her bir aygıta, IP Adresi adı verilen benzersiz bir sayısal adres atanır. Etki Alanı Adı Sistemi(DNS – Domain Name Service), IP adreslerini kelimelere bağlamak için bir telefon rehberi dizisi olarak yaratılmıştır çünkü kelimeler ezberlemek daha kolaydır.

World Wide Web (www) ağı, 1989’da İngilizce bilgisayar bilimcisi Sir Tim Berners-Lee tarafından yürütülen bir araştırma projesinin sonucuydu. Web sayfası, web tarayıcısı adı verilen bir programı kullanarak World Wide Web’de erişilebilen bir belgedir . En popüler web tarayıcıları Internet Explorer, Google Chrome, Safari ve Firefox’dur. Bir web sayfası aslında, başka bir içeriğe bağlanabilen biçimlendirilmiş metni sunmak için tasarlanmış bir bilgisayar dilinde yazılmış talimatların bir listesidir. Bu dile hiper metin biçimlendirme dili veya basitçe html denir. Bir web sayfası koleksiyonu, bir web sitesi oluşturur. Web siteleri, web sunucuları adı verilen ve aradıkları web sitelerini ve sayfaları “sunmak” üzere özel bilgisayarlara depolanır. Tek yapmanız gereken, web tarayıcınızı açın ve aradığınız web sitesinin adresini veya Tek düzen Kaynak Konum Belirleyicisi (URL – Uniform Resource Locator) yazın veya sizin için bir web sitesi bulmak için Google gibi bir arama motoru kullanın. İstek, daha sonra aradığınız web sitesini depolayan veya barındıran web sunucusunun IP Adresini arayan bir Etki Alanı Adı Sunucusuna (DNS) gider. Web sunucusu daha sonra web sayfalarını saniyeler içinde tarayıcınıza geri gönderir. Bunu düşündüğümüzde oldukça şaşırtıcı geliyor.

Geçtiğimiz 40 yıl kadar bir süredir yaşadıysanız, muhtemelen e-postanın bir bilgisayardan veya cihazdan diğerine elektronik mesajlar göndermek için kullanıldığını biliyorsunuzdur. İlk e-posta 1971’de Amerikalı bilgisayar programcısı Raymond Samuel tarafından “Ray Tomlinson” tarafından gönderildi. Bir e-posta gönderdiğinizde, ileti önce yerel posta ofisiniz gibi davranan bir posta sunucusu adı verilen özel bir bilgisayara gider. Posta sunucusu, alıcının posta sunucusunun IP adresini bulur ve o kişinin alması için mesajınızı gönderir.

Dolayısıyla hepsini kaynattığınızda, internet, dünyanın dört bir yanında, günün 24 saati ve haftanın 7 günü, saniyeler içinde ileri geri veri gönderen ağa bağlı cihazlardan oluşan bir dizi. Bazıları için korkunç bir yer olabilir ve başkaları için kurtuluş olabilir. Bir şey kesindir; Bir şekilde birbirimizle birbirimize bağlıyız.

 

 

 

Devamını Oku Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: