Facebook yeni şeffaflık özelliğini duyurdu

Sosyal medya şirketi yöneticileri Cuma günü, siyasi reklam alıcılarını federal seçimlerde doğrulayacaklarını ve bu sayede doğru ad ve yerleri göstermelerini istiyorlar. Site ayrıca, kullanıcıların reklamları tıklayıp arkalarında kimlerin olduğunu öğrenebilecekleri yeni grafikler oluşturacak.

Facebook’un reklam ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı olan Rob Goldman, şirketin siyasi olmayan tüm reklamverenlerin bile bir sayfayla ilişkili olduğu yeni şeffaflık araçları oluşturduğunu ve kullanıcıların hepsini görmek için View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Sosyal Medyada Viral Olmak İçin 10 Sır

Kitleniz sosyal medyada. Yakın geçmişteki bir PEW araştırmasına göre, Birleşik Devletlerde yaşayan insanların yaklaşık yüzde 70’i en az bir sosyal medya ağı kullanıyor. 2,5 milyardan fazla kişi (hızla büyümekte olan bir sayı), dünya çapında sosyal ağlarda. Bu dijital çağda bir girişimciyseniz, sosyal medyada olmalısınız. Bir viral pazarlama kampanyası oluşturmak, sosyal medyanın gücünü kullanarak marka bilinirliği yaratmanın harika bir yoludur. Doğrudan markayla ilgili iki kişi bir içerik paylaşıyorsa ve bu sayı 30 katına çıkarsa, içeriği bir milyardan fazla kişinin paylaşacağı anlamına gelir. Viral pazarlama, işletmeler için güçlü bir araçtır. Facebook ve Lyft gibi kuruluşlar (diğerleri arasında olduğu gibi) hızla yeni müşteriler View full post…

Devamını Oku Yorum Yazın

Sosyal Medyanın Sorun Çözme Gücü

Sosyal medya, ajansınızın misyonunu desteklemek ve gerçek sonuç almak için sofistike yollarla kullanılabilir. Fakat liderlik ve sorunları olan bölümlerin avantajlarından faydalanarak çözmek mi?

Personelimizi, sosyal medyayı hükümet sorunlarına çözüm bulmaya yardımcı olabilecek değerli bir kaynak olarak düşünmeleri için şart koşmalıyız. Çoğu kamu sektörü ajansı, hedeflerine yardımcı olabilecek potansiyel bir sosyal teknik, kampanya veya platform olup olmadığını görmek için “sosyal medya personeline” dönüştürme düşüncesindedir. Sosyal medya, insanlarının dikkat ettiği iletişimdeki birer hedef olarak görüyorlar. Sosyal medya uzmanlarının yardımcı olabileceği birkaç senaryoyu inceleyelim.

Geçenlerde büyük bir sorunla çalışan bir grup hükümet CIO’yla konuştum: BT personelini, özellikle yıllarca nasıl cezbedeceğiz ve elimizde tutacağız. BT pozisyonları için iş ilanları cevapsız gidiyor. Bu konu doğrudan sosyal medya ile ilgili değilken, kendi ajanslarındaki sosyal medya koordinatörü muhtemelen yardımcı olabilir. Sosyal bir işe alım kampanyası başlatmalarını tavsiye edebilirler veya birçok ajansın izinden gidebilir. Oradaki ajansta çalışmanın nasıl bir şey olduğunu vurgulayan bir video kampanyası hazırlamaya yardım edebilirler. Bu günlerde, ajansınızın web sitesinde basitçe iş ilanları yayınlamaya güvenemezsiniz. Kolluk, gözetim videolarını toplu halde pazarlamak için sosyal medyayı kullanarak topluluktaki suçları çözmeye yardımcı olabilir. Utah’daki Orem Polis Departmanı Facebook’daki #TattletaleTuesday yayınlarıyla yaptığı, takip edenleri çözümlenmemiş suçların görüntüsüne uyandırması ve suçluları yakalamada başarılı bir başarı oranıyla sonuçlandı. Suça sosyal bir mercekle yaklaşarak departman topluluğa ilgi duyuyor ve kamu güvenliğini geliştiriyor. Peki hükümetin genel güvensizliğinin altında yatan sorun ne oldu?

Devlet görevlilerine olan güven her zamankinden daha düşüktür ve vatandaş hizmetleri işleten kamu kuruluşlarında bir ücret alır. Devlet yetkililerinin en az güvenilir insanlardan biri olarak görüldüğünü gösteren yıllık uluslararası bir anket olan Edelman Güven Barometresine bir göz atın. Bu, hükümeti insancıllaştırmanın muazzam bir değeri olduğuna işaret ediyor. Sosyal medya koordinatörünüz vatandaşlarla sosyal medyayla ilgili teknikler kullanarak güven oluşturmaya yardımcı olabilir. Devleti hümanize etmek için kullanılan popüler bir teknik, vatandaşları sahnenin arkasında nasıl bir şey olduğunu göstermektir. İnsanlar her gün görmedikleri şeylere içten bakmayı seviyorlar. Birçok ajans aynı zamanda konuşma tarzında konuşmak, mizah göstermek ve sosyal medyada “gerçek” olabilmek için birlikte çaba sarfettiler. Bu taktikler, takip eden, ulaşan ve şöhreti hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak artırarak ödüller kazanmışlardır. Her departmanın büyük zorluklara çözüm bulması için bir sosyal medya objektifine bakması beklenmemekle birlikte uzmanlıklarını geliştirmek için sosyal medya koordinatörüne geçmekten yararlanabilirler. Departmanınız çok özel, içe dönük bir mesele üzerinde çalışmadığı sürece bir çözüme katkıda bulunmak için sosyal medyada yapılabilecek bir şey olabilir. Bu sizin tek yaklaşımınız olmayabilir, ancak harika bir araçtır.

Devamını Oku Yorum Yazın

İşverenleri Etkilemek İçin Üç Yol

Hepimize aktif olarak yeni bir iş ararken sosyal medyada fazla paylaşmamamız söylendi ama işverenleri etkileyebilecek sosyal medyayı kullanma yolları çıktığını Jobvite 2017 İşveren Raporu’na göre verdik. İşverenlerin, LinkedIn, Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında adayları araştırırken görmek istedikleri ilk üç öğe şudur:

  • Yazılı veya tasarım çalışması (işe alımcıların 65 %’i tarafından tercih edilir)
  • Gönüllülük, rehberlik ve kar amacı gütmeyenlere katılım (63 %)
  • Karşılıklı bağlantılar (35 %)

Jobvite’deki başkanlardan biri olan Rachel Bitte, “Adayların neler paylaştıklarına bakmayı çok seviyoruz. Temel konu şudur: Adaylar övünmek için bilgi paylaşıyorlar mı yoksa gurur duydukları ve birinden öğrenebilecekleri şeyleri eğitmek, öğretmek ve paylaşmak için bilgi paylaşıyorlar mı? İkincisi bu ise, aday üzerinde iyi yansıtacak. Paylaşmak için doğru öğeleri seçerseniz ve uygun forumu seçerseniz, kendinizi olumlu şekilde tanıtmış olursunuz” dedi.

Örneğin, Bitte sosyal medyada aday araştırırken, işyeri ve başarıları hakkında ne paylaştığına, hangi konuda tutkuları olduğunu ve ne retweeting yaptıklarına bakacaktır. Linkedin, oluşturduğunuz belgeleri, raporları ve sunuyu paylaşmanın ve aldığınız ödülleri paylaşmanın harika bir yoludur. Bu maddeleri paylaşan adaylar ekstra puan alıyor. İşverenler, “Instagram, bağış toplama çalışmaları yaparak kendiniz fotoğraflarınızı paylaşmanız için eğlenceli bir yer. Bize ne için bir tutkunun olduğunu gösteriyor” dedi. Jobs CEO’su Dan Finnigan, adaylar siyasi olarak nitelendirilebilecek olay ve organizasyonlara gösterilen tutkuyla ilgili endişe ederken, anahtarın otantik olmasını diler. Kendin olmadığınızı iddia etmek istemezsiniz. “İş arayanlar en iyi fırsatını mümkün olduğunca çok fırsatta öne çıkarmalı ancak aynı zamanda kendilerinin kim olduklarından korkmamalarını istemiyoruz” diyor.

Anahtar, Finnigan’ın dediğine göre, sosyal medyada paylaşmadan önce söylediklerinize ve yaptıklarına gerçekten inandığınızdan emin olabilirsiniz. Sosyal medyada gelecekteki işverenleri ve işbirlikçileri devre dışı bırakabilecek şeyler bulunduğunu itiraf ediyor; ancak, gerçekten bir şeye inanırsa ve bu görüş potansiyeli bir işvereni rahatsız ediyorsa, o şirket veya ortaklığın en uygun. Jobvite araştırmasına göre, hâlâ sosyal medyada yer almayacak şeyleri gözden geçirenler için hayati önem taşıyan ilk sekiz madde sosyal medyada şunlardır:

  • Esrar kullanımı, işe alımcıların 61 %’i bunun bir adayı bir adaya sunmadan önce iki kez düşünmesini sağlayacağını söylüyor.
  • Siyasi rant(51 %)
  • Yazım ve dilbilgisi hataları(48 %)
  • Alkol tüketimi(35 %)
  • Zenginliği veya büyük alışveriş gösterimi(19 %)
  • Çok fazla özçekim(16 %)
  • Sınırlı sosyal varlıklar(12 %)
Devamını Oku Yorum Yazın

Twitter Karakter Sayısını Artırdı

Twitter’ın tanımlayıcı özelliği hep kısaltılmış oldu, elinizdeki tek şey 140 karakterdi. Ancak Salı günü açıklanan yeni bir test kapsamında San Francisco teknoloji şirketi, kullanıcılara tweet için iki kat daha fazla yer vermeye başlayacaklarını söyledi. Twitter, bir blog yazısında yaptığı açıklamada, 280 karakterden oluşan Tweetler başlangıçta pek çok ülkede kullanıma sunulmadan küçük bir kullanıcı grubuna aktarılacak. Twitter, Japonca, Çince ve Korece tweeting yapan kullanıcıların, daha az karakterle bu dillerde daha fazla bilgi aktarılabileceğini söylediği için 140 karakterlik bir sınırı görmeye devam edecek. Şirket, blog yazısında birçok dilde tweeting eden kullanıcıların karakter sınırlamasına sık sık geldiğini belirtti. Şirket yazdığı “Her biri Tweet yapmayı kolaylaştıracak karakter sınırlamasına daha az Tweet çalıştırılmasını umuyoruz” dedi.

Twitter’ın 140 karakter sınırlaması, SMS olarak da bilinen ve kısa mesaj göndermek için kullanılan kısa mesaj servis teknolojisinin kısıtlamalarına dayanıyordu. Akıllı telefon teknolojisi ilerledikçe SMS, Twitter kullanıcıları için eskimiş hale gelmiştir. Karakter sınırını genişleten Twitter, düşüncelerini paylaşmak için çok fazla kısıtlamaya mahkum olduklarını düşünen kişileri cezbetmeyi umuyor. Ancak bunu yaparken, şirket ayrıca platformun damgasını aciliyetini azaltma riskiyle karşı karşıyadır. Facebook’un başarısının devam etmesine Snapchat ve Instagram gibi rakiplerin yükselişine rağmen, Twitter’ın kısa, hızlı mesajlarıyla ilgili eğilimi, onu güncel olayların gerçek zamanlı olarak haberi ve tartışması için hayati bir merkez haline getirdi. Twitter’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey, tam 280 karakteri elde eden bir tweet’te, geçişin firmanın “kısaltmamızı, hızını ve özünü” korumasını sağlayacağını söyledi. Gartner analisti Brian Blau:

“Kolaylık, Twitter’ın içerik stilini şekillendiren şeydir ve ekstra karakterler bazı yönlerini değiştirebilir, değişikliğin içeriğin kullanıcılar tarafından Twitter’da yayınlanmasına önemli bir etkisi olacağından şüphe ediyor. Hizmetin okunması ve içeri girmesi biraz daha kolay hale gelecektir” dedi.

Wall Street’in bu yıl 328 milyon küresel ölçekte durduğu kullanıcı büyümesine hızlı bir başlangıç ​​yapması üzerine baskı altında olan sosyal medya şirketi için hayati önem taşımaktadır. ABD’li kullanıcı grubu, ilk çeyrekte 70 milyon olan 2017 yılının ikinci çeyreğinde 68 milyona geriledi. Bu arada, şirketin hisse fiyatı geçen sene yüzde 43 düştü ve Salı günü 16.59 dolara kapattı. Güçsüz finansal performans, Twitter’ın en ünlü kullanıcısı Kuzey Kore ile bir savaş söz konusu olan Başkan Donald Trump sayesinde şirketin kültür, siyaset ve şimdi (potansiyel olarak) geleceğe olan büyük etkisini gizleme. platformudur.

Tabii ki, bazı karakter sınırlarının Twitter’daki sorunlardan en az olduğuna inanıyoruz. Kullanıcılar, Twitter’ın kısıtlamaları ile kendi başına yaptıkları, tweetstorm’u (bir anlatı gibi okuyabilen bir dizi tweet) ve daha uzun bir metin parçası içeren bir tweet dağıtmanın yollarını bulmuşlardır . Yetkileri, karakter sayısını genişletmekten çok daha fazla baskı, trolleri, nefret dolu konuşmayı ve Trump’un farkında olmadan platform üzerinden bir savaş başlatma potansiyelini azalttığını söylüyorlar.

Dorsey, 2015 yılında CEO olarak geri döndüğü günden beri, şirketin iş gücünü küçültmek ve Moments adı verilen bir haber özelliğini tanıtmak da dahil olmak üzere, bulduğu şirkette bazı değişiklikler yaptı. Twitter, medyaya akın eden reklam dolarını takip ederek daha canlı video eklemek için daha büyük bir adım attı. Şirket, Major League Baseball ve Ulusal Futbol Ligi ile oyun dağıtmak için ortaklık kurdu ve Twitter’ın canlı sporları izlemek ve hayranlarla aynı anda etkileşimde bulunmak için çekici bir yer olduğuna bahse girdi. Ancak Twitter, engellediği eğlenceleri destekleyen Snapchat, güzel resimler için ev ortamı olan Instagram ve arkadaşlarınız ve aileniz olan Facebook’taki rakiplerine karşı kalabalık bir pazarda rekabet ederken kullanıcıları kazanmak için uğraşıyor.

Twitter, karşılaştırıldığında, yeni doğanlar için korkutucu görünebilir. Platform, tüketicilere gerçek zamanlı haberler (belki de eğlencenin tam tersi) ve taraflı görüşleri paylaşma konusunda istekli kişilerce görülüyor. İzin verilen karakter sayısının iki katına çıkması, kullanıcıların bu görüşlere biraz nüans eklemesine, belki de eleştirmenlerin Twitter deneyimini sarsılmaya çalıştıklarını söylediklerine yardımcı olabilir. 280 karakterlik limitin, 140 karakterlik gibi, tanımlayıcı bir karakterin kalıcı bir özelliği olup olmayacağı görülecek.

 

Devamını Oku Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: