DÜŞÜNDÜREN HİKAYELER

En Doğru Yalan – Yalan Yarışması

En Doğru Yalan - Yalan Yarışması

yalan

Vakitlerden bir vakit padişah, çağırmış tellalları, "Bana yalan söyleyebilene bir küp dolusu altın vereceğim!" diyerek ilanını halka duyurma emri vermiş. Yalan güzel bir şey değil; ama padişah bu ilanla zeka testi yapacakmış. Yarışma zamanı gelince padişah, katılanları teker teker huzuruna çağırmış. (daha&helliip;)

önce , Dilaver AJDER tarafından
DÜŞÜNDÜREN HİKAYELER

En Büyük Hazine İlim

                       En Büyük Hazine İlimilim

Zamanın bir vaktinde Fars diyarında dul bir kadın varmış. Bu kadın, öleceğini hissedince biricik oğlunu yanına çağırarak ona, "İyi dinle evladım! Oldukça fakir olduğumuzdan çok sıkıntı çektik. Sana bir kitap bırakıyorum. Bu kitaptaki talimatları uygularsan çok zengin olacaksın." demiş. Annesi vefat ettikten sonra çocuk, o kitabı okumaya başlamış. Kitabın baş kısmında, "Hazineye ulaşmak için sayfa atlamadan okuyunuz. Eğer bir sayfa dahi atlarsanız hazineye erişemezsiniz." yazıyormuş. (daha&helliip;)

önce , Dilaver AJDER tarafından
DÜŞÜNDÜREN HİKAYELER

Yüzme Bilmeyen Kibirli Alimin Sonu

Yüzme Bilmeyen Kibirli Alimin SonuGeçmiş vakitlerin birinde alimin biri, boğazın öbür yakasına geçmek için bir sandalcının yanına gelerek ona sorar:- Karşıya geçirmek için ne kadar para alıyorsun?- Garşuya bir liraya geçürüm efendü.Alim, sandalcının bu bozuk Türkçe ile verdiği cevabı beğenmez.- Bu ne biçim konuşma böyle? Yoksa sen dilbilgisi bilmiyor musun?- Yok ağam, güççükken haytalık ettük, okuyamaduk! (daha&helliip;)

önce , Dilaver AJDER tarafından
DİNİ HİKAYELER

Eğer Allah’a Bir Daha İşiniz Düşmeyecekse

Eğer Allah'a Bir Daha İşiniz Düşmeyecekse

Gazneli Mahmut, İslam'ı yaymak amacıyla Hindistan'a on sekiz sefer düzenlemişti. Bu seferlerin birinde oldukça şiddetli bir direnmeyle karşılaşmış, bu zor durumdan kurtulmak için Allah'a şöyle niyazda bulunmuştu: "Ey Rabbim! Sen yardım edensin. Bizlere yardım eyle. Şayet bu savaştan galip çıkarsam aldığım bütün ganimetleri yoksullara dağıtacağım." Gazneli Mahmut, bu seferden zaferle çıkmıştı. Elde ettiği ganimetleri de yoksullara ve garibanlara dağıtmaya başlamıştı. Ancak sultanın yanındaki vezirler bu durumdan hoşnut olmamışlardı. (daha&helliip;)

önce , Dilaver AJDER tarafından