Sahip Olduklarımızın Değeri

somunekmekvarSahip olduklarımızla yetinmeyip, daha fazlasını istemek belki fıtratımız gereği. Ancak isteklerimizin sınırsızlığı ve onları elde etmekteki hırsımız, sahip olduklarımızın değerini unutturan körlüğe itiyor bizi. Hep daha çok ve daha özel şeyler istiyoruz.

Halbuki sahip olduğumuz her şey başlı başına birer nimet. Ve bu nimetlerin herkeste bulunuyor olması da kıymetini azaltmaz. Bütün insanlarda bir çift gözü bulunması gözümüzün değerini nasıl azaltabilir ki? Ya her an farkında olmadan alıp verdiğimiz nefes!.. Varlığımızın sebeplerinden biri değil mi? Başımız biraz sıkışınca aklımıza gelen annemiz, babamız, kadeşlerimiz ve dostlarımız… Hepsi bizler için birer liman değil mi?

Yoğun hayat temposu bize unutturuyor ama bir  kez daha hatırlayalım:

İnanan bir  kalbimiz ve sağlıklı bir bedenimiz varsa, milyonlarca insandan daha bahtiyarız.

Buzdolabımızda  yiyecek bir şeyler, sırtımızda bir elbisemiz, başımızın üstünde bir çatı ve uyuyacak bir yatağımız varsa, bu dünyada yaşayan insanların %75′inden daha zenginiz.

Eğer bir savaşın korkunçluğunu yaşamamış, bir hapishanenin yalnızlığını tatmamış ve açlık içinde kıvranmamışsak, bu dünyada yaşayan 500 milyon insandan daha şanslıyız.

Ve eğer bu yazıyı okuyabiliyorsanız, yeryüzünde okuyacak hiçbir şeyi olmayan en az iki milyar insandan daha talihlisiniz demektir.

Akif Güler Semerkand Dergisi


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.