Bebeklerin Ek Gıdaya Geçiş Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin doğumdan sonra özellikle ilk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor. Sonrasında ise ek gıdaya geçiş yapılması lazım ve bu dönem ebeveynler için oldukça heyecan vericidir. Bununla birlikte pek çok hususa dikkat edilmesi de büyük önem taşıyor. İlk defa anne – baba olanlar hangi unsurlara dikkat edilmesi gerektiği konusunu da merak edebiliyor. Uzmanların önerilerini de içeren bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Öncelikle Meyve ve Sebzeleri Tercih Edin

Ek gıdaya geçiş için en doğru gıdalarla başlangıç yapmak önemlidir. Bu doğrultuda tercih edilebilecek gıdaların bazında mevsiminde olan meyve ve sebzeler geliyor. Elma, şeftali, armut gibi meyvelerden kolaylıkla püre yapılabilir. Bu nedenle başlangıç aşamasında rahatlıkla püre yapılabilen, bebeklerin midesini de rahatsız etmeyen gıdalara yönelmekte fayda olacaktır. Patates, havuç ve kabak ise sıklıkla tercih edilen sebzelerdir. Bu sebzeler de hızlı bir şekilde haşlanabiliyor ve aynı zamanda püre yapılabiliyor. Başlangıç için yukarıda sıraladığımız gıdaları deneyebilirsiniz.

Her Yeni Gıdayı Bebek Açken Deneyin

Bebekler yeni bir gıda verdiğinizde ilk olarak reddedebilir. Çünkü yeni ve yabancı bir tat alacak, ilk olarak garipseyecektir. Bebeğin bu gıdayı reddetmesi olasılığını düşürmek için bebeğinizin aç olduğu zamanları beklemelisiniz. Çünkü bebekler aç olduğunda yeni bir gıdayı reddetme olasılığı daha düşük olur. Bununla birlikte yeni gıdaları az miktarda olmak kaydıyla bebeğinizin deneyimlemesini sağlamanız gerekiyor. Birden fazla oranda vermeniz durumunda da bebeğiniz tepki verebilir ve gıdayı reddedebilir.

Yeni Gıdalar Arasında 2 Gün Zaman Olmalı

Bebeklere sürekli olarak yeni gıdalar vermeniz ve ihtiyacı olan vitaminleri, mineralleri almasını sağlamanız gerekir. Bunun için sabırlı olmanız ise büyük önem taşıyor. Her yeni gıdayı bebeğinize vermeden önce aradan 2 gün zaman geçmesini beklemeniz en doğru olanıdır. Bu zaman dilimi içerisinde bebeğinizde ishal, kusma, deri döküntüleri olup olmadığını da kontrol etmenizde fayda var. Şayet böyle bir durum olursa verdiğiniz son yeni gıdayı hemen kesmelisiniz. Zira bebeklerde ek gıdaya geçiş döneminde bazı gıdalara karşı alerjik reaksiyon olabilir. Dolayısıyla alerjik reaksiyonu gözlemleyebilmek için de ek gıdaların yavaş yavaş ve az miktarda denenmesi gerekir.

Ek Gıdaya Geçiş Döneminde Bebeğin Demir İhtiyacını Karşılayın

İçerisinde demir bulunan gıdalara ağırlık vermeniz önem taşıyor. Özellikle bebeklerin 6 – 8 aylık oldukları dönemde vücutlarının demire ihtiyaçları olur. Çünkü bebeklerin demir depoları 6 aylık olduklarında tükeniyor. Bu nedenle yüksek oranda demir içeren sebzeleri kullanarak çorba çeşitleri ya da püre çeşitleri hazırlamanız gerekiyor. Demir içeren tamamlayıcı ek gıdalar bebeklerin ek gıdaya geçiş döneminde beslenme programından eksik edilmemesi gereken gıdalardır.

Yoğurt Ve Süt Ürünleri Verilmeli

Bu dönemde bebeklerin probiyotik ihtiyaçlarının olduğunu da unutmamak lazım. Dolayısıyla özellikle yoğurt verilmesi önem taşıyor. Bazı süt ürünleri de tercih edilebilir. Evde mayalanan yoğurt çeşitlerini tercih edebilir, süt ürünleri olarak da tuzsuz peynir çeşitlerine yönelebilirsiniz. Yine evde hazırlanan ve tuzsuz lor peyniri de tercih edilebilir. Probiyotik içeren süt ürünleri bebeklerin sindirim sistemi bakımından da önem taşıyor. Beslenme programından bu ürün çeşitlerini de ihmal etmemeniz son derece önemlidir.

Yumurta Sarısı Verilebilir

Bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemlerinde katı yumurta sarısı da tüketebileceği uzmanlar tarafından aktarılıyor. Ancak birden bire fazla oranda yumurta sarısı vermekte de kaçınmak lazım… İlk evrede çok az miktarda yumurta sarısı verilmeli ve miktar da azar azar artırılmalıdır. Bu dönemde de deri döküntüsü, kusma ve ishal olup olmadığı gözlemlenmelidir.

Bebeğinizin Malzeme İhtiyacını Karşılayın!

Ek gıdaya geçişten önce bebeğinizin malzeme ihtiyacını da karşılamanızda fayda var. Öncelikle güvenli ve kullanışlı bir mama sandalyesi temin etmelisiniz. Bunun için Joker internet sitesine tıklamanız yeterli olacak çünkü en kaliteli, en kullanışlı mama sandalyelerini bu sitede gayet makul rakamlarla satın alabilirsiniz. Bol miktarda biberona da ihtiyaç duyacağınızı şimdiden belirtelim. Bunun için önerimiz Lansinoh marka ürünlere yönelmeniz olacak ve bu ürün çeşitlerini de yine Joker.com.tr adresinden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Markanın cam biberon çeşitlerinin yanı sıra süt saklama poşeti gibi ürünler de bu sitede ebeveynlerin kullanımına sunuluyor. Ek gıdaya geçiş döneminde kullanabileceğiniz hazır bebek maması çeşitleri ya da meyve püresi çeşitlerini de inceleyebilirsiniz.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.