Eğersay (Countif) Formülü

Bu yazı Excel’de kullanılan formüllerin kısa açıklamalarını içerir.

Excel bazen karşımıza uzun listeler  veya veriler çıkmakta ve bu verilerde veya listelerde sayısını bilmemiz gereken şeyler de olmakta. Bunlar çoğaldıkça basit bir şekilde gözle veya elle sayım yapmamız imkansız oluyor. Bazen bu fonksiyonu diğer fonksiyonlar içinde kullanarak dinamik bazı işlemlerde yapmamız gerekebiliyor. Neyse ki excel buna da bir çözüm getirmiş.  Bu fonksiyonun (formülün) adı EĞERSAY() ingilizce sürüm excel’de ise COUNTIF(). Şimdi bu fonksiyonu mümkün olabildiği kadar kolayca ve resimleri ile aşağıda anlatmaya çalışacağım.

EĞERSAY işlevi excel’in istatistiksel işlevlerinden birisidir. Kısaca belirlediğimiz bir ölçüte uyan hücre sayısını bulmak için kullanırız; 

Formülün Kullanımı =EĞERSAY(aralık; ölçüt) şeklindedir. Aralık kısmına sayısını alacağımız hücreleri yazıyoruz. Ölçüt kısmına ise aradığımız hücrelerin ölçütünü metinsel veya mantıksal olarak giriyoruz.

Örneklerle açıklayalım;

Şimdi sizin için hazırlamış olduğum resimdeki gibi bir listem var.

eğersay

eğersay

Bu listedeki verilere göre 4 adet soru çözelim.

 1. Soru – Listede kaç adet Erkek abonemiz var?

  1. Cevap – Sonucu görmek istediğimiz hücreye gidip formülümüzü yazıyoruz. Yazmamız gereken formülümüz =EĞERSAY(D3:D23;”E”) dir. Burada Aralık kısmı olan  D3:D23 kısmı arama yaptığımız hücreleri belirtiyor. Ölçüt kısmı olan “E” ise aradığımız veriyi belirtiyor. Ölçüt kısmını çift tırnak içinde belirtmemiz gerekmekte. Ölçüt kısmında büyük veya küçük harf kullanmamız sonucu etkilemez yani “e” da yazabilir dik.
 2. Soru – Listede kaç adet Kadın abonemiz var?

  1. Cevap – Sonucu görmek istediğimiz hücreye gidip formülümüzü yazıyoruz. Yazmamız gereken formülümüz =EĞERSAY(D3:D23;”K”) dir.  Burada Aralık kısmı olan  D3:D23 kısmı arama yaptığımız hücreleri belirtiyor. Ölçüt kısmı olan “K” ise aradığımız veriyi belirtiyor. Ölçüt kısmını çift tırnak içinde belirtmemiz gerekmekte. Ölçüt kısmında büyük veya küçük harf kullanmamız sonucu etkilemez yani “k” da yazabilir dik.
 3. Soru – Temmuz ayında kaç abone yapılmış?

  1. Cevap – Sonucu görmek istediğimiz hücreye gidip formülümüzü yazıyoruz. Yazmamız gereken formülümüz =EĞERSAY(C3:C23;”Temmuz”) dir.  Burada Aralık kısmı olan  C3:C23 kısmı arama yaptığımız hücreleri belirtiyor. Ölçüt kısmı olan “Temmuz” ise aradığımız veriyi belirtiyor. Ölçüt kısmını çift tırnak içinde belirtmemiz gerekmekte. Ölçüt kısmında büyük veya küçük harf kullanmamız sonucu etkilemez yani “teMMuZ” da yazabilir dik.
 4. Soru – Yaşı 25 ve üstünde kaç adet abonemiz var?

  1. Cevap – Sonucu görmek istediğimiz hücreye gidip formülümüzü yazıyoruz. Yazmamız gereken formülümüz =EĞERSAY(E3:E23;”>=25″) dir.  Burada Aralık kısmı olan  E3:E23 kısmı arama yaptığımız hücreleri belirtiyor. Ölçüt kısmı olan “>=25” ise aradığımız veriyi belirtiyor. Ölçüt kısmını çift tırnak içinde belirtmemiz gerekmekte. Ölçüt kısmında büyük ve eşit 25 den demek olan olan >= ifadelerini kullandık.

  Son olarak;

   

   

  Ölçütte soru işareti (?) ve yıldız işareti (*) gibi joker karakterler kullanılabilir. Soru işareti herhangi bir tek karakteri eşleştirir. Yıldız işareti bir dizi karakteri eşleştirir. Gerçek bir soru işaretini veya yıldız işaretini bulmak istiyorsanız, karakterden önce bir tilde işareti (~) koyun.

  Örneğin, =EĞERSAY(A2:A5,”abone?”) ifadesi, sonunda değişen bir harf bulunan “abone” sözcüğünün her tekrarını sayar.

  Anlatım biraz uzun olabilir ama kafalarda soru işareti kalmaması açısından en basit şekliyle ve detayı ile 4 farklı örnekle konuyu işlemeye çalıştım. Bu anlatımdan sonra eminim herkes bu formülü anlamış ve çok kolay bir şekilde kullanmaya başlamış olacaktır.

Görsel anlatım daha iyi olur diyenler içinde videolu anlatımını aşağıdan izleyebilirsiniz.


2 yorum

özgür · 06 Ocak 2021 16:54 tarihinde

Merhaba,
Örneğin (A1 kısmında Örnek), (A2 de Örnek,Örnek) yazıyorum. Formül olarak =EĞERSAY(A1:A2;”Örnek”) yazıyorum. Fakat sonuç 2 çıkıyor. Bir türlü A2 kutucuğundaki 2 tane yazdığım örnek kelimesini yazdıramıyorum. Sonucu 3 bulmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem lazım.

  Dilaver AJDER · 06 Ocak 2021 19:12 tarihinde

  Demek istediğinizi anladım ancak bunu eğer say fonksiyonu ile yapamazsınız. Bunun için bir dizi formülü bir arada kullanarak şöyle bir çözüm oluşturabilirsiniz.
  =TOPLA(UZUNLUK(A1:A2)-UZUNLUK(YERİNEKOY(A1:A2;”Örnek”;””)))/UZUNLUK(“Örnek”)
  Kolaylıklar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.