Uzun müşteri listelerimiz, öğrenci listelerimiz, çalışan listelerimiz vs. vs. telefon numaralarının olduğu listelerimiz olduğunda zaman zaman girilen telefon numaraları her birisi farklı bir format da girilmiş olabiliyor. Bunları tek ve düzenli bir formata dönüştürmek istediğimiz de excel yine yardımımıza yetişiyor, ancak ufak da olsa buna da bir el atmamız gerekiyor ki karmaşıklıktan kurtulalım. Bunun için yapmamız gerekenleri en sade ve akılda kalıcı şekilde açıklamaya çalışacağım.

İstediğimiz yapıyı (formatı) belirlemeden önce sonuca ulaşmak için yapmamız gerekenlerin başında tüm telefon numaralarını tek bir format’a dönüştürmeliyiz. Resimde göreceğiniz gibi çok farklı biçimlerde yazılmış bir telefon listesi olduğunuz varsayalım.

Excel'de Telefon Numaralarının Tek Bir Formata Dönüştürülmesi 1

İlk adım olarak telefon listesindeki tüm boşlukları ve parantezleri silelim. Bunun için telefon numaralarının hepsini seçtikten sonra CTRL + H tuşlarını kullanarak Değiştir sekmesinin Aranan kısmına bir adet boşluk bırakalım. Yeni değer kısmına ise hiçbir şey girmeyelim. Ardından Tümünü değiştir tuşuna basalım. Daha sonra aynı işlemi parantezler için yapalım. Yine CTRL+H tuşlarına basarak Aranan değer kısmına ( parantez açalım, yeni değer kısmına yine bir şey girmeden Tümünü değiştire basalım. Ardından bu sefer yine CTRL + H tuşlarına basalım ve Aranan değer kısmına ) parantezi kapat işaretini girelim, yeni değer kısmına yine bir şey girmeden Tümünü değiştire basalım.

Excel'de Telefon Numaralarının Tek Bir Formata Dönüştürülmesi 2

Excel'de Telefon Numaralarının Tek Bir Formata Dönüştürülmesi 3

Excel'de Telefon Numaralarının Tek Bir Formata Dönüştürülmesi 4

Excel'de Telefon Numaralarının Tek Bir Formata Dönüştürülmesi 5

Böylece resimde göreceğiniz gibi tek bir biçime (formata) dönüşmüş telefon listemiz olacaktır.

Artık geriye sadece istediğimiz formatı belirleme işlemi kalıyor.

Bunun için excel’in bize hazır olarak sunmuş olduğu bir format bile bulunuyor. Dilerseniz bunu seçerek işlemimizi tamamlayabiliriz. Yada genelde piyasa da normalde kullanılan veya istediğimiz şekle biz sunabiliriz.

Exceldeki hazır biçime dönüştürmek için hücreleri seçtikten sonra mouse sağ tuşuna tıklatıp Hücreleri Biçimlendiri seçtikten sonra Sayı sekmesinin altından Özel seçeneğini seçtikten sonra sağ tarafta açılan menüden Telefon numarası biçimini seçebiliriz.

Excel'de Telefon Numaralarının Tek Bir Formata Dönüştürülmesi 6

Yada kendi istediğimiz biçim için yine hücreleri seçtikten sonra sağ tık ardından hücreleri biçimlendir ve açılan pencereden Sayı sekmesi altındaki isteğe uyarlanmış bölümünü seçerek burada kendi biçimimizi oluşturabiliriz.

Excel'de Telefon Numaralarının Tek Bir Formata Dönüştürülmesi 7

Excel'de Telefon Numaralarının Tek Bir Formata Dönüştürülmesi 8

Tavsiye ettiğim biçim için herhangi bir Tür kısmını silerek 0(000) 000 00 00 şeklinde yeni bir tür oluşturabiliriz. Telefon listemiz aşağıdaki gibi gözükecektir. Ancak elbette siz bu formata bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Dilediğiniz formatta bir biçimlendirme aynı yöntemlerle kendiniz de oluşturabilirsiniz.

 

 


3 yorum

Anonim · 09 Haziran 2020 11:56 tarihinde

tişikkilir spirmin

Anonim · 09 Nisan 2020 10:15 tarihinde

ÇOOOOOKKKK TEŞEKKÜRLER.

Fatma Kılıç · 04 Haziran 2018 10:23 tarihinde

Bunu şimdiye kadar bilmemek hayatımı zorlaştırıyormuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.