Hiç şüphe yok ki, uyku zihinsel ve fiziksel sağlık için son derece önemlidir. İnsan vücudunun iyileşmesine yardımcı olur, beyindeki sağlıklı işleyişini sağlar, genel duygusal refahı korurken kalp hastalığı, obezite ve yüksek tansiyon risklerini azaltır. İyi dinlenmiş olarak günlük görevleri üstlenebilir ve hormonlarınız dengede kalıyor. Uykusuzluğun yoksun olması, sağlığınız için son derece zararlı olabilir. Uykusuzluğun tedavisi uzmanların görüşlerini gerektirse de, her gece daha iyi uyumanız için yardımcı olacak bir kaç öneri:

Uyku Düzenini Oluşturun

Journal of Clinical Sleep Medicine’e göre, yetişkinlerin sağlıklı çalışması için en az 7 saat uyku şart. Ama çoğu zaman, bu kadar çok uyku imkansız gibi görünüyor. Geç kalmaya alışık olduysanız ve hala vücudunuzu erken kalkmaya zorlamaktaysanız, sürekli çalışmaktan kendinizi yorarsınız demektir. Vücudunuzu “yeniden programlamanız” ve sağlıklı bir uyku rutini oluşturmanız gerekir. Vücudunuz için bir saat seçin ve her gece aynı saatte yatmaya karar verin. Alarm saati olmadan doğal olarak uyanmalısınız, ancak bu alışkanlığı oluşturmak biraz zaman alabileceğinden sabırlı olun. Daha uzun uyumak harika bir fikir olabilir, ancak kendinize bir iyilik yapmıyorsunuz demektir. İş günlerinde ve hafta sonlarında aldığınız uyku miktarındaki büyük farklılıklar rutini bozabilir.

Uyku Konumunuza Dikkat Edin

Yeterince rahat uyuyamıyorsanız, uyku pozisyonunuz yanlış olabilir. Rahat hissetseniz bile, vücudunuzun konumu, geçici sırtı yaraları gibi daha ciddi durumlara kadar sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin, midenizin üzerine yatmak sizi rahat hissetirebilir ancak bel ve boyun ağrısı ile terk edebilir. “Asker pozisyonu” nda uyuyorsanız, yani sırt üstü kollarınızı yanlara yaslıyorsanız, horlamaya başlayabilir veya karotid atardamar ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. İyi bir gece uykusu için etkili bir yöntem mi istiyorsunuz? Yan yataklar için en uygun yatağı seçin: Duke Üniversitesi ve Research Triangle International tarafından 2011’den itibaren yapılan bir araştırmaya göre, yatağınızın seçimi uyku kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Vücudunu Doğru Hizala

Kullandığınız kafein miktarına dikkat edin. Bu aynı zamanda aldığınız yeşil çay bardaklarını da sınırlamayı da içerir; çünkü bu içecek vücuda benzer zayıflama etkileri olan L-theanine içerir. Sigara, alkol ve ağır maddelerin yanı sıra, özellikle baharatlı veya asidik yiyecek çeşitleri, rafine edilmiş karbonhidratlar ve şekerler ile yatmadan önce kaçınmanız gerekir. Çalışmalar göstermiş olduğu gibi bir egzersiz rejimi, gözlerinizi daha iyi kapatmanıza yardımcı olabilir. Stres, sizi yıpratır, zihninizi ve bedeninizi dengede tutar. 21. yüzyılda tipik bir yoğun programla, gündelik yaşamınız için günlük minimum 20 dakikalık fiziksel aktivitenin olması zorunludur. Popüler yöntemler arasında meditasyon ve nefes egzersizleridir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.