Adı zaten iPhone X olarak sızdırılmış olan en yeni iPhone orijinal gibidir, çünkü çoğu insanın telefonları ödemek için kullandığı paradan daha yüksek olacak, imalat zorluğu yüzünden durumu kısıtlanacaktır ve sahipleri için durum simgesi olarak hizmet edecektir. Bir kısmı servetini bildirmek için onu satın alacak, birçoğu Apple fandominin bir totemu olarak alacak ve neredeyse hepsi bunu sınırlı kullanılabilirlik ve münhasırlık nedeniyle isteyecektir.

Apple orijinal iPhone’u başlattığında, “telefonlar” olarak adlandırdığımız cihazlardan çok farklıydı. 2007’de, T9 tuş takımlı Nokia tam, üç boyutlu QWERTY klavyelerle BlackBerry’le savaşa başlamıştı. Bugün, herhangi bir şirketin normdan uzaklaşması artık mümkün değil. Mobil pazar çok hızlı hareket ediyor, sızıntılar bol ve telefon tasarımları böyle devrimci değişim için çok olgun, ancak Apple’ın iPhone X’de ki hedefi gerçekten sinyal verdi ve mobil cihazlar için yeni bir yol. Tabii, Cupertino şirketi, iPhone 8 ve 8 Plus modelleri biçimindeki sıradaki yineleyici güncellemelere sahip olacak ancak Apple’ın nereye gitmek istediğini bize söyleyen X sürümü olacak.

En belirgin değişiklik, iPhone X’in ekranının üstündeki ve altındaki çerçevelerin yok edilmesinde olacaktır. Yuvarlak düğme ile birlikte, bu çerçeve basitleştirilmiş grafikler ve emoji içinde iPhone’u (ve genel olarak akıllı telefonları bile) tanımlamaya başladı. Apple’ın onlardan kurtulma kararı yalnızca kozmetik bir şey gibi görünüyor, ancak şirketin iPhone’un Touch ID’nin ana akımın içine girmesine yardımcı olan parmak izi kimlik doğrulama teknolojisinden uzaklaşmasına neden oluyor. IPhone X’in nereye gittiğini anlamak için evde bir düğmeye ya da bir parmak izi sensörüne ihtiyaç duyulmayacak ve lansmanından önce söylentiler Apple’ın yüz tanıma gibi daha az kanıtlanmış biyometrik kimlik formlarına geçeceğini gösteriyor.

Apple’ın geleneksel olarak ihtiyatlı yaklaşımının tek bir temelde bir aksaması: Şirket, gerekli OLED ekranlarını sunmak için yalnızca Samsung’a güveniyor; buna karşın, riski en aza indirgemek için genellikle bileşen sağlayıcılarının çeşitliliğini destekliyor. Belki de Apple içten içe, iPhone X başka bir şey kadar “deney” demektir. Şirket, her yıl sattığı yüz milyonlarca iPhone’la pek çok şans yakalayamıyor ancak sınırlı sayıda piyasaya sürülmüş bir model yeni teknolojilerin kanıtlanması için zemin oluşturuyor. Günümüzün amiral gemisi akıllı telefonunun yarının orta menzilli cihazına dönüştüğü gibi, Apple’ın 2017 yılının en üst düzey, sınırlı sayıda, süper amiral gemisi olan en iyi unsurlarının normal iPhone’da rastlanması muhtemel.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.