OpenIV için yeni bir güncelleme piyasaya çıktı. Aşağıda Rockstar ve Take-Two tarafından belirtilen kurallara uymak için tam olarak ne değiştiği açıkça belli değil, ancak bu modding topluluğu için olumlu bir hamle gibi görünüyor. Grand Theft Auto V mod aracının son yasal kapanışı OpenIV, en azından söylemek gerekirse hayranlarını öfkelendirdi. Geliştirici Rockstar Games, mods konusundaki tutumunu ele alan yeni bir bildiri yayınladı ve bazı iyi haberler var olsa da, pek çok insanın umduğu şey değil. Web sitesinde yayınlanan bir yazıda, Rockstar, ana şirket olan Take-Two ile konuşulduğunu ve bazı mod türlerine karşı yasal işlem yapmamak için ikna olduğunu ortaya koyuyor. Bildiride “Rockstar Games makul hayran yaratıcılığına inanıyor ve özellikle yaratıcıların oyunlarımız için tutku sergilemesini istiyor” dedi. “Take-Two ile yapılan görüşmeler sonrasında, Take-Two, Rockstar’ın tek oyunculu, ticari olmayan fikri mülkiyet haklarına ve haklara saygılı üçüncü taraf projelere karşı yasal işlem yapmamasını kabul etti. Üçüncü kişiler için elbette diğer kısıtlamalar da vardır:
1) çok oyunculu veya çevrimiçi hizmetler,
2) çok oyunculu veya çevrimiçi hizmetleri etkilemek için kullanılabilecek araçlar, dosyalar, kütüphaneler veya işlevler için geçerli değildir veya
3) Projede diğer IP’lerin (diğer Rockstar IP’leri de dahil olmak üzere) kullanılması veya ithal edilmesi.
Bu bir lisans değildir ve herhangi bir üçüncü parti projesinin onaylanması, onaylanması ya da yetkilendirilmesi anlamına gelmez Take-Two, herhangi bir üçüncü parti projesine itiraz etme hakkını saklı tutar ya da bunu gözden geçirir, iptal eder ve / veya geri çeker Açıklamada, bu beyan, Take-Two’ın üçüncü taraf projeleri ile ilgili sahip olabilecek haklardan herhangi bir feragat oluşturmadığını belirtti.

Bütün bunlar, Take-Two’nin sayısız GTA V mods’u güçlendirmek için kullanılan bir araç olan OpenIV’in geliştiricilerine bir duraklama ve karar vermesi üzerine başladı. Take-Two ve Rockstar daha sonra bunun tek oyuncu modlarını özel olarak hedeflemediğini ve “oyuncuların tacizine izin veren ve herkes için GTA Online deneyimine müdahale edebilecek kötü niyetli modların” gerçek problem olduğunu açıkladı. Şirketler ayrıca “oyuncularımızı olumsuz yönde etkilemeden yaratıcı topluluğu nasıl destekleyeceklerini” araştırıyor olduklarını söyledi. Buna rağmen, taraftarların, Steam’deki oyunun ortalama kullanıcı inceleme skorunu batırdığı bir çıkmaz vardı. Ayrıca, OpenIV’i çağıran bir dilekçe bu yazıda yaklaşık 77.000 imza çekti. Bugünkü açıklama, GTA V modlarının geleceğinin nasıl bir hale geldiğini tamamen netleştiremiyor. OpenIV’in doğrudan GTA Online’ı hedeflemesine rağmen, bu kurallar tarafından OpenIV’in halen yasaklanmasına izin verilecekti. Rockstar Anakarta, OpenIV’in geliştiricisiyle birlikte devam etmesine izin verdiği konusunda konuştuğunu söyledi; ancak bu noktada, buradan nereye gittiğini belirsizliğini koruyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.