Merhabalar, bu hafta teknolojinin önemli bir nimeti olan E-Ticaret’den sizlere kısaca bahsetmek istiyorum. Bu yazımda daha çok E-Ticaret nedir ve İnternetten Alışveriş korkusuna değineceğim. Umarım korkularınızı yenmekte benimde bir faydam dokunur.

E-Ticaret Nedir?

Aslında tam olarak bir tanımı yoktur. Ancak bu işte (ecommerce) kendini uzman olarak tanıtanlar bu işi en kısa şekliyle şöyle tanımlamışlar.

1- Her türlü ürünün ve iş gücünün elektronik ortamda ve ilgili tüm kanallarda satışının yapılması veya satın alınmasını sağlamak.

2- Bir diğer görüş ise ödeme ortamının elektronik ortamlarda kullanılması yoluyla satışın veya alışın sağlanması.

3- Bunun haricinde internet üzerinden alışveriş yapanlar da bu tanımı internet üzerinde alışveriş imkanı sunan siteler olarak özetlerler.

Her üç tanımın doğruluk payı büyük olması ile birlikte ikinci tanı artık kapıda ödeme sistemini kargo şirketlerinin veya dağıtımcı firmaların üstlenmesiyle kabul edilebilirliğini yitirdi diyebiliriz. Bizce de üçüncü tanı daha uygundur.

E-Ticaret Korkusu?

Günümüzde sanıldığından çok daha fazla yaygın olarak kullanılmakta olan internetten alışveriş imkanı maalesef yeterli kullanılabilirliğe ulaşmadı. Bu da hala pazarda büyük bir boşluk olduğunun gerçeğidir. Bunu değerlendirebilen ve hala da değerlendirmeye çalışan firmalar veya kişiler mevcut. Yeterli kullanımın olmaması ise insanların şüphelerinden oluşmaktadır. Bu şüphelerin bazıları Kredi kartı yolsuzlukları, Ürünü canlı olarak görüp inceleyememeleri, Karşısında canlı kanlı bir muhatap görememelerinden kaynaklanmaktadır. Yine teknolojinin nimetleri sayesinde bu işi neredeyse hiçe indiren birçok e-ticaret firması mevcuttur.

Kredi Kartı Yolsuzlukları?

En çok korkulan ve kullanıcıların sırf bu yüzden e-ticareti kullanmamalarının sebebi bu şüphedir. Kredi kartı yolsuzluğu denilen ve şu an tartışmasız dünyanın en büyük gücü medyanın abartmasından kaynaklanıyor diyebiliriz. Elbette çok önemli kayıplar ara sıra yaşanmaktadır. Ama dünya genelinde kredi kartı kullanımını bu kayıplara oranlarsak ne kadar minimum olduğunu görebiliriz. Bu konuda bir araştırma yapmamış olmama rağmen inanıyorum ki diğer hırsızlık ve dolandırıcılıkların yanında milyonda bir denilebilecek kadar azdır. Bu orana rağmen bunların büyük bir bölümü insanların umursamazlığı ve aslında çok ufak tefek önlemleri almamasından kaynaklanmaktadır.

Bu olayın kesin bir çözümü olmamakla beraber (nasıl ki yolda başımıza gelebilecek bir kapkaça önlem alınamaması gibi) riski en aza indirebilmek için yapılması gereken bazı şeyler mevcut.

Bunlar detaylı değil ama kısaca anlatmak gerekirse

a- Kredi kartlarına bankaların uygulamış olduğu güvenlik önlemlerini uygulamak. Örneğin Sanal Kredi Kartı veya Paypal hesabı veya tek kullanımlık kartlar gibi.

b- Diğer yöntem ise alışveriş yapacağımız siteyi özenle seçmek. Alışveriş sitelerini uzun süreli ve özenle kullanan herkes sitesinde en az bir şifreleme sistemi kullanmalıdır. Peki biz bunu nasıl anlayacağız. Genelde sitelerin alt sağ köşelerinde şifreleme ile ilgili bir bildirim etiket bulunur. Üzerine tıklayarak şifreleme sisteminin sahibini görebiliriz. Diğer bir yöntem ise bildiğiniz gibi sitelerin adresleri genelde http:// olarak başlar. Biz buraya https:// takısını koyduğumuz da hala site açılıyor ve düzgün bir şekilde işliyorsa bu da girdiğimiz sitenin bir güvenlik sistemi kullandığını gösterir.

c- Bir diğer sorunda bilgisayarımıza bir şekilde bulaşmış kötü niyetli yazılımlardan kurtulmak. Bunun içinde hem ücretsiz hem de ücretli birçok yazılım mevcut. Belli aralıklarla PC’mizi bu yazılımlarla taratarak temizliği sağlamamız gerekmektedir. Ücretsizler arasındaki en başarılılara örnek vermek gerekirse http://www.avast.com/tr-tr/index sitesinden sisteminize uygun olan sürümü ve http://www.lavasoft.com/ yine buradan sisteminize uygun olan sürümü indirip kullanabilirsiniz.

d- Yine diğer bir yöntem PC’nizde Kredi kartı bilgilerini dolduracağınız zaman hemen her Windows sürümünde bulunan sanal klavye ile bilgilerinizi girmektir. Bu link den de sanal klavye indirip kullanabilirsiniz.

Ürünü canlı olarak görüp inceleyememeleri

Satın alacağınız ürünü canlı canlı eline alıp incelemeyi herkes ister. Ancak bu artık birçok mağazada bile sıkıntı olmakta. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde daha öncede belirttiğim gibi öncelikle alışveriş yapacağınız sitenin kalitesini iyi seçmelisiniz. Artık birçok alışveriş firması ürünü elinize alıp incelemekten çok daha fazlasını bizlere sağlıyor. Ne gibi diyecek olursanız ürünlerin birçok açıdan görsellerini, kutusunu açıp ancak görebileceğiniz kullanım kılavuzlarından tutunda ürünü kullanmadan anlayamayacağınız birçok detayını dahi sitede ürün açıklama kısımlarında vermekteler. Belki de daha önemlisi daha önce aynı mağazadan aynı ürünü alan kullanıcıların yorumları sayesinde kullanmış olmaktan bile daha fazla bilgiye satın almadan sahip olmamız bu eksikliği oldukça azaltmakta.

Bunun yanı sıra internet üzerinden koku hatta doku transferi üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde ileride bu olayı dezavantaj değil avantaj olarak bile görebileceğiz.

Karşısında canlı kanlı bir muhatap bulamama

Bu ise insanın ihtiyacı diyebileceğimiz ayrı bir güven duygusundan kaynaklanmaktadır. Ürünü satın aldıktan sonra herhangi bir sıkıntı halinde bir daha karşısına herhangi bir muhatap bulamama korkusu bunun diğer bir sebebidir. İnsanoğlu bazı alışkanlıklarından kolay vazgeçemez. Bunda da çok haklıdır. Ancak bunu da yine teknolojinin bazı nimetleri sayesinde yok sayabiliyoruz. Artık birçok sitede karşısında muhatap bulamama sorunu yazılı chat ortamı hatta yazılı ve görsel chat ortamı sayesinde aşılabiliyor. Bu da alışverişten önce sadece bir kelime bile olsa güven duygusuna sebep olmaktadır. Bunu fark eden firmaların birçoğu bu yazılımları kullanmaya başladı. Bunun haricinde ise firmanın adresi ve telefonu internet sitesinin görülebilir bir yerinde bulunması da insanları rahatlatmaya çoğunlukla yetmektedir.

En kısa şekliyle birçok konuyu eleyerek bu haftaki konumuzu burada sonlandırıyoruz. Hem dünyanız hem de ahretiniz için bol saadetli günler dileğiyle…

Bu yazı dizisini serhaber’den de okumak için tıklayınız


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.