İnternet birbiriyle bağlantı kurmanın ve bilgi paylaşmanın en yaygın yolu haline gelmiştir. Bilgisayar, tablet, cep telefonu, internet bağlantılı araba veya cihazlar ile neredeyse hepimiz 7 gün 24 saat takılıyoruz. Ancak internete tam olarak neyin ve nasıl çalıştığını merak ettiniz mi?

En basit biçiminde, internet, yalnızca bilgi paylaşmak için birbirine bağlanan bir dizi cihazdır. Bir cihaz, bu konuda bir bilgisayar, tablet, cep telefonu veya “akıllı” olabilir. Şebekede olmak, cihazınızın kablolu veya kablosuz olarak başka cihazlara bağlanmış olması demektir. Bilgisayarınız bir yazıcıya bağlıysa, bir ağdasınız demektir. Cep telefonunuz açıksa, bir ağa sahipsiniz demektir. Cep telefonunuz bir Bluetooth kulaklığa bağlıysa, tahmin edin ne olacak? Bu da bir ağ. Bir ağdaki her bir aygıta, IP Adresi adı verilen benzersiz bir sayısal adres atanır. Etki Alanı Adı Sistemi(DNS – Domain Name Service), IP adreslerini kelimelere bağlamak için bir telefon rehberi dizisi olarak yaratılmıştır çünkü kelimeler ezberlemek daha kolaydır.

World Wide Web (www) ağı, 1989’da İngilizce bilgisayar bilimcisi Sir Tim Berners-Lee tarafından yürütülen bir araştırma projesinin sonucuydu. Web sayfası, web tarayıcısı adı verilen bir programı kullanarak World Wide Web’de erişilebilen bir belgedir . En popüler web tarayıcıları Internet Explorer, Google Chrome, Safari ve Firefox’dur. Bir web sayfası aslında, başka bir içeriğe bağlanabilen biçimlendirilmiş metni sunmak için tasarlanmış bir bilgisayar dilinde yazılmış talimatların bir listesidir. Bu dile hiper metin biçimlendirme dili veya basitçe html denir. Bir web sayfası koleksiyonu, bir web sitesi oluşturur. Web siteleri, web sunucuları adı verilen ve aradıkları web sitelerini ve sayfaları “sunmak” üzere özel bilgisayarlara depolanır. Tek yapmanız gereken, web tarayıcınızı açın ve aradığınız web sitesinin adresini veya Tek düzen Kaynak Konum Belirleyicisi (URL – Uniform Resource Locator) yazın veya sizin için bir web sitesi bulmak için Google gibi bir arama motoru kullanın. İstek, daha sonra aradığınız web sitesini depolayan veya barındıran web sunucusunun IP Adresini arayan bir Etki Alanı Adı Sunucusuna (DNS) gider. Web sunucusu daha sonra web sayfalarını saniyeler içinde tarayıcınıza geri gönderir. Bunu düşündüğümüzde oldukça şaşırtıcı geliyor.

Geçtiğimiz 40 yıl kadar bir süredir yaşadıysanız, muhtemelen e-postanın bir bilgisayardan veya cihazdan diğerine elektronik mesajlar göndermek için kullanıldığını biliyorsunuzdur. İlk e-posta 1971’de Amerikalı bilgisayar programcısı Raymond Samuel tarafından “Ray Tomlinson” tarafından gönderildi. Bir e-posta gönderdiğinizde, ileti önce yerel posta ofisiniz gibi davranan bir posta sunucusu adı verilen özel bir bilgisayara gider. Posta sunucusu, alıcının posta sunucusunun IP adresini bulur ve o kişinin alması için mesajınızı gönderir.

Dolayısıyla hepsini kaynattığınızda, internet, dünyanın dört bir yanında, günün 24 saati ve haftanın 7 günü, saniyeler içinde ileri geri veri gönderen ağa bağlı cihazlardan oluşan bir dizi. Bazıları için korkunç bir yer olabilir ve başkaları için kurtuluş olabilir. Bir şey kesindir; Bir şekilde birbirimizle birbirimize bağlıyız.

 

 

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.