Kimlik avı ve Hack saldırısından korunmanın 4 yolu

Muhtemelen düzenli olarak saldırı veya phishing saldırıları duyarsınız. Öyle ki önlemek imkansız gibi görünüyor, ancak saldırıları önleme ve bilgilerinizi koruma yolları var. Yapabileceğiniz ilk adımlardan biri, dijital varlığınızın güvenlik açıklarını belirlemektir. Size yardımcı olacak yaygın bazı sorunlar ve olası çözümler aşağıda belirtilmiştir:

1) Sorun: Bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım mı var:

Bir dosyayı indirdiniz ve kötü amaçlıdır. Aldığınız bir dosyayı e-postayla kaydetmiş olabilirsiniz, web tarayıcınızdan bir dosya indirmiş olabilirsiniz veya bir indirmenin farkına varmamış olabilirsiniz.

Ne yapmalıyım?

Proaktif olun ve ne indirdiğinize özen gösterin. Bildiğiniz ve tanıdığınız web sitelerinden dosyaları indirin. Bilgisayarınızda düzenli olarak çalışan virüsten koruma yazılımınızın olduğundan emin olun. Yerleşik yazılımınıza ek olarak bilgisayarınızda, Avast gibi ücretsiz hizmetler veya Bitdefender gibi premium hizmetler de olabilir. Kötü amaçlı bağlantılar tespit eden Avast Çevrimiçi Güvenlik Plugin’inin yanı sıra e-posta eklerini tarayan bir e-posta hizmeti gibi bir tarayıcı araç çubuğuna eklemeyi düşünün.

2) Sorun: Şifreleriniz zayıf veya hepsi aynı

Sızılmış hesapların büyük çoğunluğu şifre ile ilişkilidir. Her hesap için aynı şifreyi kullandığınızda, risk altındasınız. Bilgisayar korsanları sisteme sızar ve o sistemdeki tüm kullanıcı adlarına ve şifrelere erişir. Daha sonra, bankacılık, e-posta ve daha pek çok başka web sitelerinde de aynı kimlik bilgilerini dener. Tüm hesaplar için aynı parolayı tutmak, bir ihlal oluştuğunda kolayca erişmesini sağlar.

Ne yapmalıyım?

Her web sitesi için benzersiz şifreler kullanın, güçlü şifreler oluşturun ve iki faktörlü kimlik doğrulamadan yararlanın yada bir şifre yöneticisi kullanmayı düşünün.

3) Sorun: Gelen eposta ve içerikli mesajlar

Meşru görünen bir e-postan var, değil mi? Bir bilgisayar korsanı, sizi doğrudan bilgi verme korsanlığıyla bilgilere erişmeye çalışırken, bu kimlik avıdır. Size, kimlik bilgilerinizi girmenizi isteyen bir web sitesine götürebilir ve yanlışlıkla kötücül yazılım veya fidye yazılımını indirmenize neden olabilir.

Ne yapmalıyım?

Bir bağlantı veya e-posta şüpheli görünüyorsa, herhangi bir bağlantıyı tıklamayın. Kontrol etmek için daima orijinal kaynağa gidin. Web sitelerini ziyaret ederek ve güvenlik ekibiyle ilgili kaygılarla bunu yapabilirsiniz. Bazı şirketlerin ayrıca bu tür iletişim türlerini toplamak için e-posta adresleri vardır. Ayrıca, şifrenizi sıfırlamanıza ve gerektiğinde hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olabilirler. Potansiyel dolandırıcılık tespit etmenize yardımcı olabilecek yazılım ve tarayıcı eklentilerinin yanı sıra sizi korumak için kullanılan araç gereç araçları da vardır. Federal Ticaret Komisyonu (FTC), kimlik avı e-postalarını ve metinleri bildirmenin yollarının yanı sıra ek önleme ipuçları da sunar.

4) Güvenlik: cihazlarınız, hesaplarınız ve telefonunuz

Bir korsan sizin gibi davrandı ve hesaplarınıza erişti. Bu e-postalar, hesaplar ve hatta cep telefonunuzda olabilir!

Ne yapmalıyım?

Mevcut tüm güvenlik seçeneklerini hesaplarınıza ekleyin. Güvenlik PIN’leri veya şifreleri, güvenlik soruları, kimlik doğrulama araçları sundukları herhangi bir seçeneği kullanın. Google Authenticator, hesaplarınıza başka bir güvenlik katmanı eklemenize yardımcı olacak bir seçenektir.

Her zaman olduğu gibi, özellikle bir forma kişisel veya finansal bilgi girdiğinizde güvenli ve SSL şifrelenmiş olduğundan emin olmak için bir web sitesini ziyaret ederken kilidi aramayı öneririm. Bir web sitesi adresinin başında, sitenin güvenli olduğunu belirten “https” adresini de görebilirsiniz. Çevrimiçi güvenliğinize yönelik tehditleri önlemek için kusursuz bir yol yoktur, ancak saldırıyı önlemek için gerekli önlemleri alabilirsiniz.


2 yorum

seydi altındağlı · 01 Kasım 2017 11:39 tarihinde

3 ve 4 üncü maddelerde sorun : …. ne olduğu yazmıyor ?

paylaşım için teşekkürler. bu maddelere uygulamak lazım.

    oxcakmak · 01 Kasım 2017 22:16 tarihinde

    Düzeltildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.