Monster Oyuncu Monitörü Modelleriyle Oyunlarda Hiçbir Detayı Kaçırmayın

“Oyunculukta, doğal yetenek çok önemli.” Bu sözler, Street Fighter II’nin çıktığı dönemde Japonya’nın en iyi SF II oyuncusu seçilen ve son yıllarda Street Fighter V e-Spor takımı için antrenörlük yapan Tadahiro Nakano’ya ait. Nakano’nun ifadelerine katılmamak mümkün değil ama zaman içerisinde değişen oyunculuk dinamikleri içerisinde artık; kullanılan ekipmanlar, donanım bileşenleri ve çevre birimleri de yer alıyor. Güçlü işlemci ve ekran kartlarını bulunduran oyuncu bilgisayarları, mekanik tuşlu klavyeler, yüksek tarama hassasiyetine sahip fareler, oyuncuların, rakiplerine karşı üstünlük elde etmelerine katkı sağlıyor. Ancak genellikle göz ardı edilen bir unsur bulunuyor: Oyuncu monitörü. Oyun tutkunlarının, özellikle yerel ve çevrim içi karşılaşmalarda “Rakip çok uzaktaydı, hangi ara yanıma geldi?” gibi sorular sormalarına neden olan durumların temelinde, standart monitör kullanmaları yatıyor. Bu noktada, gaming monitör kullanmanın avantajlarını bilmek ve böylesi ürünlerin teknik özelliklerini öğrenmek yararlı olabiliyor.

Monster Oyuncu Monitörü

Gaming Monitör Modellerinde Düşük Tepki Süresi ve Yüksek Yenileme Hızı Fark Yaratıyor

Genellikle akıcı görüntü bütünlerinden oluşan bilgisayar ve konsol oyunlarında, grafiklerin tadını çıkarabilmek için ekrana yansıyan görüntülerin, mümkün olduğunca net oluşturulması gerekiyor. Çözünürlük ve panel tipinden bağımsız şekilde ele alınması gereken tepki süresi, bu aşamada önemli hâle geliyor. Hareketli görüntülerin, arkalarında âdeta bir hayalet efekti bırakmadan ekranda varlığını sürdürmesi ve sahnenin durumuna göre kaybolması, düşük tepki süresine sahip oyuncu monitörü modelleriyle deneyimlenebiliyor. Yarış, FPS ve benzeri, görüntülerin sürekli aktığı oyun türlerinde görüntü netliğini belirleyen unsurların başında, tepki süresi geliyor. Oyuncuların tercih ettikleri çözümlerdeki tepki süresi, genel olarak 1 milisaniye oluyor. Bundan daha yüksek tepki süresine sahip monitörler, hayalet etkisinin oluşmasına ortam hazırlayabiliyor.

Son yıllarda oyunlar özelinde çokça ifade edilen görüntülerde sürükleyicilik veya akıcı oyun deneyimi kavramlarının ayakları, oyuncu monitörü modellerindeki yenileme hızıyla yere basabiliyor. “Hertz” kelimesinin kısaltması olan Hz, ekranların yenileme hızını temsil ediyor. Ekranın, saniyede kaç kare oluşturabildiğini gösteren bu değer, standart monitörlerde 50-60 Hz seviyesinde kalırken oyuncu monitörlerinde 144, 165 hatta 240 Hz gibi yüksek değerlere denk gelinebiliyor. Ekran kartının görüntü işleme gücüyle orantılı olarak ekrana gelen kare sayısı arttıkça oyunlar çok daha akıcı şekilde görüntülenebiliyor. Ayrıca yerel veya çevrim içi rekabetçi oyunlarda, rakiplerin kendileri ve sahaya etkileri, ekranların yüksek yenileme hızı sayesinde anında monitöre yansıyor. Böylece oyuncular, rakiplerini görür görmez, zihinlerindeki stratejileri hayata geçirerek maçlarda öne çıkabiliyor.

Gaming Mönitör

Oyuncu Bilgisayar Monitörü Modellerinde Yüksek Çözünürlük Tercih Nedenlerinden

Ekranlarda artan yenileme hızı, zaman zaman beklenmedik sonuçlar çıkmasına neden olabiliyor. Bu sonuçlardan en önemlileri arasında, oyunlarda bulunan dikey senkronizasyon özelliğinin devre dışı bırakılması hâlinde, hareketli sahnelerde gözlemlenebilen görüntü yırtılmaları yer alıyor. En basit ifadeyle ekran kartı ve monitör arasındaki, yüksek-düşük kare oranları geçişlerinde ortaya çıkan iletişim sorunu şeklinde tanımlanabilecek bu durumun önüne, yeni nesil oyuncu monitörü modellerinde bulunan yerleşik donanımlar geçebiliyor. AMD ekran kartı kullanan oyuncular için FreeSync, NVIDIA ekran kartı kullanan oyun tutkunları için geliştirilen G-Sync, oyun veya ekran kartı sürücüsünden dikey senkronizasyon etkinleştirilmese de kare/saniye dalgalanmalarında, yırtılma olmayan görüntülerin ekrana yansımasını mümkün kılıyor. İlgili özellikler etkinleştirildiğinde, yazılımsal dikey senkronizasyonun yarattığı tutukluk hissi ortadan kalkıyor ve kare/saniye oranları belirli seviyelerde sabit tutulabiliyor.

Çözünürlük, son birkaç yılda oyuncuların, almayı düşündükleri monitörlerde inceledikleri parametrelerin başında geliyor. Standart monitörler, HD ve Full HD çözünürlükte üretilirken oyunculara hitap eden modeller, WQHD (2560 x 1440 piksel) ve 4K (3840 x 2160 piksel) gibi yüksek çözünürlüklerde olabiliyor. Oyuncu monitörü fiyatları da çözünürlük, senkronizasyon çözümleri, yenileme hızı, tepki süresi gibi özelliklere bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Yeni nesil oyunları, hakkını vererek oynamayı hedefliyor, yüksek çözünürlüklü ve yüksek yenileme değerlerine sahip bir oyuncu monitörü edinmeyi istiyorsanız, Monster’ın Aryond serisindeki ürünlerini inceleyebilir, dilediğiniz modeli hemen satın alabilirsiniz.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.