Sosyal medya şirketi yöneticileri Cuma günü, siyasi reklam alıcılarını federal seçimlerde doğrulayacaklarını ve bu sayede doğru ad ve yerleri göstermelerini istiyorlar. Site ayrıca, kullanıcıların reklamları tıklayıp arkalarında kimlerin olduğunu öğrenebilecekleri yeni grafikler oluşturacak.

Facebook’un reklam ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı olan Rob Goldman, şirketin siyasi olmayan tüm reklamverenlerin bile bir sayfayla ilişkili olduğu yeni şeffaflık araçları oluşturduğunu ve kullanıcıların hepsini görmek için bir bağlantıyı tıklayabileceğini belirtti. herhangi bir reklamverenin yayınladığı reklamlardan kullanıcılar ayrıca, reklamların orijinal olarak kendilerine yönelik olup olmadığına bakılmaksızın, reklamverenler tarafından ödenen tüm reklamları görebilecek.

Şirket, bölücü ABD sosyal meselelerine odaklanan ve 2016 ABD seçimlerinden önce ve sonra yaklaşık 10 milyon kişi tarafından görülen 3 binden fazla reklam bulduğunu kabul ettikten sonra bu adım atılıyor. Facebook, Twitter ve Google, önümüzdeki Salı ve Çarşamba günü kendi platformlarının Rusya veya diğer yabancı aktörler tarafından seçim kampanyasında nasıl kullanıldığı hakkında Kongre’de ifade verecek. Senato ve Daire istihbarat komiteleri ve Senato Yargı Komitesi Rus seçim seçimine ilişkin soruşturmaların bir parçası olarak duruşmalar yürütüyor.

Twitter’un açıklaması bir gün sonra açıklanacak ve devlet tarafından desteklenen iki Rus haber merkezi RT ve Sputnik’in reklamlarını yasaklayacaklarını açıkladı. Twitter ayrıca, adayların kendisi için kimin için ödeme yapacağını ve nasıl hedeflendiğini ifşa etmesi için seçimle ilgili reklamları zorunlu kılacağını söyledi.

Facebook’un Goldman, şirketin harcanan toplam tutarı ve bir reklamın kaç kez gösterildiğini de içeren yeni bir federal seçim reklamları arşivi oluşturacağını söyledi. Herkesin arayabileceği arşiv, cinsiyet ve yer bilgileri de dahil olmak üzere reklamları gördüğü kitleye ilişkin verileri de barındıracaktır. Arşiv, sonunda dört yıla kadar veriyi barındıracaktı.

Goldman, şirketin hala yeni özellikleri oluşturduğunu söyledi. Onları Kanada’da test etmeyi planlıyorlar ve önümüzdeki yaz 2018 ara seçimlerinin öncesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde onlara sunmayı planlıyorlar. Goldman, “Bu, iyi bir ilk adım ama son aşamada değil, test etmeye başladıktan sonra öğreneceğimiz çok şey var” dedi.

Facebook, Eylül ayında platformun bir reklamverenden reklamları kimin ödediğini ve aynı anda hangi diğer reklamları yayınladığını açıklamasını istediğini açıkladı. Ancak şirketin bunu nasıl yapacağı tam olarak belli değildi.

Bu hamle, Facebook’tan baskı ve yayın yapan reklamverenlerin ihtiyaç duyduğu seviyeye getirmek anlamına geliyor. Federal düzenlemeler, televizyon ve radyo istasyonlarının, yayınladıkları siyasi reklamların ayrıntılarını kamuya açık hale getirmesini gerektirir. Bu, reklamı kim çalıştırdığını, ne zaman yayınlandığını ve ne kadar maliyeti içerdiğini içerir.

Büyük olasılıkla Senato’da, sosyal medya şirketlerinin seçim ilanlarının kamuya açık dosyalarını elinde tutmalarını ve yabancıların satın almadıklarından emin olmaya çalışmasını gerektirecek olan iki taraflı mevzuattan da istifade etmek istemektedir. Yasaya Demokratik bir sponsorluk yapan Virginia Senatör Mark Warner, tasarısının “mümkün olan en hafif dokunuş” olacağını söyledi ancak sosyal medya şirketleri, kendi kurallarını yeni düzenlemelere göre ayarlamaktan çok tercih edeceklerdi.

Facebook, geçtiğimiz aylarda Capitol Hill’de dikkatleri üzerine çekti ve personel ve lobi çalışmalarına hız verdi. Federal kayıtlara göre şirket, bu yılın üçüncü çeyreğine kadar Kongre’ye ve diğer hükümete lobi faaliyetinde 8,4 milyon doları geçirmiştir. Şirketin operasyon sorumlusu Sheryl Sandberg, şirketin konuyu ciddiye aldığını söylemek için bu ay çeşitli kongre ofislerini ziyaret etti. Facebook ayrıca, 3.000’i aşkın reklamı Kongre’ye ve özel danışman Robert Mueller’i devraldı. Seçimdeki Rus müdahalesine ilişkin kendi soruşturmasını yapan ve Başkan Donald Trump’in kampanyasına bağlı olup olmadığı.

Senato İstihbarat Komisyonu’nda üst düzey Demokrat kim olan Warner, Perşembe günü yaptığı açıklamada, sosyal medya şirketlerinin duruşmalara giden hamleleri “bu sorunun ne kadar ciddi olduğu konusunda giderek daha fazla tanıntığını gösteriyor” dedi. önümüzdeki hafta yapılacak duruşmalarda “2016’da tam olarak ne olduğunu ayrıntılı bir şekilde ifşa etmek” istiyor.

Bazı analistler, bu tür çevrimiçi seçim reklamlarının polisleştirilmesinin zor olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Gerçek insanların, her bir reklamı yazdırmadan veya yayınlanmadan önce inceleyebileceği bir baskı gazetesi veya bir TV istasyonu için reklam kurallarını uygulamak bir şeydir. Ancak otomatikleştirilmiş reklamcılık platformları, milyonlarca reklamverene, temelde bir kredi kartı ve internete erişimi olan herkesin bir reklam yerleştirmesine izin verdiklerinde, bu çok daha karmaşıktır. Bu zorluğu çözmek için Goldman, şirketinin uygulama için yeni araçlar yaratmaya çalışacağını söyledi.

Kategoriler: Sosyal Medya

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.