Hepimize aktif olarak yeni bir iş ararken sosyal medyada fazla paylaşmamamız söylendi ama işverenleri etkileyebilecek sosyal medyayı kullanma yolları çıktığını Jobvite 2017 İşveren Raporu’na göre verdik. İşverenlerin, LinkedIn, Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında adayları araştırırken görmek istedikleri ilk üç öğe şudur:

  • Yazılı veya tasarım çalışması (işe alımcıların 65 %’i tarafından tercih edilir)
  • Gönüllülük, rehberlik ve kar amacı gütmeyenlere katılım (63 %)
  • Karşılıklı bağlantılar (35 %)

Jobvite’deki başkanlardan biri olan Rachel Bitte, “Adayların neler paylaştıklarına bakmayı çok seviyoruz. Temel konu şudur: Adaylar övünmek için bilgi paylaşıyorlar mı yoksa gurur duydukları ve birinden öğrenebilecekleri şeyleri eğitmek, öğretmek ve paylaşmak için bilgi paylaşıyorlar mı? İkincisi bu ise, aday üzerinde iyi yansıtacak. Paylaşmak için doğru öğeleri seçerseniz ve uygun forumu seçerseniz, kendinizi olumlu şekilde tanıtmış olursunuz” dedi.

Örneğin, Bitte sosyal medyada aday araştırırken, işyeri ve başarıları hakkında ne paylaştığına, hangi konuda tutkuları olduğunu ve ne retweeting yaptıklarına bakacaktır. Linkedin, oluşturduğunuz belgeleri, raporları ve sunuyu paylaşmanın ve aldığınız ödülleri paylaşmanın harika bir yoludur. Bu maddeleri paylaşan adaylar ekstra puan alıyor. İşverenler, “Instagram, bağış toplama çalışmaları yaparak kendiniz fotoğraflarınızı paylaşmanız için eğlenceli bir yer. Bize ne için bir tutkunun olduğunu gösteriyor” dedi. Jobs CEO’su Dan Finnigan, adaylar siyasi olarak nitelendirilebilecek olay ve organizasyonlara gösterilen tutkuyla ilgili endişe ederken, anahtarın otantik olmasını diler. Kendin olmadığınızı iddia etmek istemezsiniz. “İş arayanlar en iyi fırsatını mümkün olduğunca çok fırsatta öne çıkarmalı ancak aynı zamanda kendilerinin kim olduklarından korkmamalarını istemiyoruz” diyor.

Anahtar, Finnigan’ın dediğine göre, sosyal medyada paylaşmadan önce söylediklerinize ve yaptıklarına gerçekten inandığınızdan emin olabilirsiniz. Sosyal medyada gelecekteki işverenleri ve işbirlikçileri devre dışı bırakabilecek şeyler bulunduğunu itiraf ediyor; ancak, gerçekten bir şeye inanırsa ve bu görüş potansiyeli bir işvereni rahatsız ediyorsa, o şirket veya ortaklığın en uygun. Jobvite araştırmasına göre, hâlâ sosyal medyada yer almayacak şeyleri gözden geçirenler için hayati önem taşıyan ilk sekiz madde sosyal medyada şunlardır:

  • Esrar kullanımı, işe alımcıların 61 %’i bunun bir adayı bir adaya sunmadan önce iki kez düşünmesini sağlayacağını söylüyor.
  • Siyasi rant(51 %)
  • Yazım ve dilbilgisi hataları(48 %)
  • Alkol tüketimi(35 %)
  • Zenginliği veya büyük alışveriş gösterimi(19 %)
  • Çok fazla özçekim(16 %)
  • Sınırlı sosyal varlıklar(12 %)

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.