Sahte profiller bugünlerde hatırı sayılır derecede şöhret kazanmış durumda. Gazeteciler, aktivistler, akademisyenler, politikacılar, sosyal hizmet uzmanları, güçlü fikirlerle kamuya açık bir kişi olan herkes ve sosyal medyada sahte profillerden ateş altına girer. Sosyal medyada aktif olan kadınlar, rastlantısal olarak bir randevu talep eden zararsız profillerden şiddet içeren fahişe saçma ve tecavüz tehditlerine kadar sahte profillerle karşılaşırlar. Tabii ki, orijinal profilleri olan insanlar da bu tür faaliyetlerde bulunurlar ancak sahte profil, temel ahlakın engellerini kaldırarak süper bir güç verir; ancak, birçok orijinal profil transgresifleşmeye karşı dikkatlidir.

Sahte profili gizleyen kişinin genel profili nedir? Siyasi cephede, ABD Başkanı Donald Trump, Başbakan Narendra Modi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ISIS’in sosyal medyayı dikkat çekici biçimde eleştiren eleştiri çekmek için değil, aynı zamanda diğer erkekleri harekete geçirmek için destek verenler gibi olması da, kadınlar ve sanal toplum duygusu sunar. İslamcı grup üyelerinin sahte profilleri, Korkuluk ve özet infaz gibi gerçek kullanımlarını yayınlamak için Twitter ve Facebook’u en iyi şekilde kullanır. RSS sempatizanları Kerala’daki Müslüman zulümleri ve Batı Bengal’le ilgili yanlış haberleri sosyal medyada yarattı. Sahte profiller siyasi amaçlar için kullanan tek kişi sağcılar ve köktenciler değil, onlara karşı olanlar maskeli mesajlar göndermek için kullanıyorlar. Örneğin, Vendetta için V filmi tarafından popüler hale getirilen Guy Fawkes maskesini takmakla tanınan hacker grubu ‘Anonymous”u düşünün. Sosyal adalete küfreden bireyler bile, sahte kimlikleri kullanmaktan ziyade karşı karşıya oldukları kişilere saldırı yapmaktan başka bir şey değildir. Sahte profil, orijinal profilinizin arzuladığı konuşmalara (örneğin rasgele caydıcı mesajlar) veya yüzleşmelere (bir halk figürüne, etnik gruba ve benzeri kişilere karşı nefret dolu mesajlar) yer vermenizi sağlayan bir kapak sağlar.

Medya teorisyeni Geert Lovink, “sosyal medya platformlarının ideoloji olarak hegemonik çağında “yeni bir çağa” girdiğimizi söylüyor. Lovink’in de belirttiği gibi sosyal medya alanı, konularını profiller olarak yaratmaktadır. Profilsiz sosyal medya konusu olamaz. Ancak işaretlenmedikçe, sosyal medya sahte ve gerçek bir profil arasında ayrım yapmaz. Öznenin koyu renk fantezilerine tam bir etki eden sahte profilin aksine, gerçekte sahte olan gerçek profil. Güzelliğini abartan fotoğrafları veya bir kişilik olarak sunan yayınları paylaşıyor. Gerçek profili, emotikleriyle, tweet’leriyle, makaleleri paylaşılan vb. göstermektedir. Gerçek profil tamamen kendine özgü bir varlık olan “Ben” olarak rol oynamaya çalışır. Gerçek profil sosyal medya ideolojisine giriyor ve onun tarafından biçimlendiriliyor. Fakat sosyal medya ideolojisi kendine güvenir ve özgürlük sağlama konusunu güvence altına aldığından, örtük olan şey, konunun çevrimiçi yaptığı şey için tam sorumluluk üstlenmesidir. Dolayısıyla sosyal medyada bir kişinin mesajı, mesajı, paylaşımı ya da benzerini kendisine karşı açıp tutabilir. Sosyal medya alanı, sonsuz kimlik gruplamalarını teşvik ettiğinden, bu tür bilgiler, bazı grupları rahatsız etmesi durumunda böyle bir kişiye rasgele veya koordine edilmiş saldırıları motive edebilir. Çok hassas olan bir zamanda, dini bir figürün veya saç dökülmesine uğrayan bir tanrıçanın dünyanın bazı bölgelerinde ayaklanmalara neden olabileceği bir karikatürün sahte profili, gerçek olmayan birkaç konfor sunar.

Sahte profil, konunun istediği şeyle ilgilidir. Kadınlara saplanıp marjinalize olmuş grupları desteklemek, azınlıkların etnik temizlik çağrısı yapmak veya diktatörlerin öldürülmesini haklı kılmak gibi sahte profil, gerçek profilin yerine konunun kimliğine çok daha yakın. Elbette, yasal kısıtlamalar mevcut ve sahte profilleri sahte ve sedimanat davaları için kullananlar suçlanıyor. Fakat genel olarak, sahte faaliyetlerini izlemek, özellikle de tek bir erkek ya da kadın yüzlerce kişiyi çalıştırabildiğinde, zaman alıcı bir görevdir. Sahte profili yaratan kişi için arzusu, kimliğinin önemli bir bileşenidir ve sosyal medya fantezisinin ve sanal gerçekliğinin buluştuğu yerdir. Gerçek bir profilin işlevini yerine getirme biçiminde çok daha fazla performans olduğundan, bu sadece bir performans olarak atılamaz. Sosyal medyadaki aptal, taklit profili olan kişi değil, asıl profilinin doğrudan kimliği olduğuna inanan biri değil.  Aksine, giydiğiniz maskesiniz. Sahte profiliniz gerçek profilinizdir. Batman, Bruce Wayne, philadelphia bir milyarder, Batman’a çekicilik katmıyor. Wayne, çürüyen bir kapitalist topluma düzeni geri yüklediğini düşünen bir savunma oyuncusu olan Batman olur; zengin playboy anlamını verir. Maske özgün kimlik için bir kapak değildir. Maske orijinal kimliğidir.


3 yorum

Artaç · 22 Eylül 2017 16:54 tarihinde

Muhteşem makale.

Baler · 22 Eylül 2017 16:53 tarihinde

Muhteşem yazı.

Abdülvehhab · 22 Eylül 2017 16:38 tarihinde

Çok güzel makale.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.