Toplumsal cinsiyet farkı, günümüz iş dünyası liderlerinin zihninde küresel bir zorluk. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için şirketler istihdam hedefleri belirlemek, kadın dostu politikalar oluşturmak ve potansiyel kadın iş ortakları için liderlik programları geliştirmek. Yeterince dikkat çekmeyen önemli bir taktik, kadınları görünürlüğünü arttırmak ve kariyerlerini geliştirmek için sosyal medyayı kullanmalarını sağlamaktır. Geçen sene, panolarda oturmaya hak kazanan kadınlarla röportaj yapmak isteyen bir gazete muhabirinin yaptığı bir tweet fark ettim. Onunla, konuşmaktan memnun olacağımı söyleyen doğrudan bir mesaj gönderdim. Hemen cevap verdi ve ertesi sabah telefonda konuştuk. Makale kurullardaki kadınlarla ilgili olacakken, arama sırasında sosyal medyadaki çalışmalarımı vurguladım. Ertesi hafta yazım, yorumlarım ve fotoğrafımla birlikte yayınlandı. Muhabirle konuşma yarısı iş bitti. İşin geri kalan kısmı, makaleyi sosyal ağlarımda paylaşmak ve bunu, posta listemdeki önemli kişilere ve abonelere e-postayla göndermeyi gerektiriyordu. Altı ay sonra, aynı muhabir tarafından başka bir hikayeyi tartmak için irtibata geçtim. Sosyal medyayı avantajınıza nasıl kullanırsınız? Giriş seviyesi veya yönetici pozisyonunuz olsun, kariyerinizi güçlendirmek için uygulayabileceğiniz bazı pratik taktikler.

Kendi boynuzunu kırın

Catalyst tarafından yapılan bir araştırma, kadınların kullandıkları tüm stratejilerin başarılarını bilinir hale getirerek kariyer gelişimi üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Sosyal medya, başarılarınızı kısa sürede çok sayıda kişiye iletmek için yeni yollar sağlar. Üzerinde çalıştığınız bir proje, bir endüstri ödülü kazanmış mıydı? Bu başarıyı, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlarınızla, başarılı bir şekilde projenin başarısına katkıda bulunarak değerlendireceğiniz şekilde kutlayın. Bu, dahili olarak firmanızın liderliğine ve dışardan müşterilere ve potansiyel işverenlere olan etkinizi arttırır.

Becerilerini sergilemek için bir LinkedIn blog yazısı yazın

Bu taktik, iş ararken mezun olan Michelle Park’ın öne çıkmasına yardımcı oldu. Park, bir öğrenci tarafından işletilen girişimcilik konferansı başkanlığı deneyimi hakkında bir LinkedIn blog yazısı yazdı. Blogda etkinliği tekrarladı ve öğrendiği dersleri ve bu deneyim sonucunda geliştirdiği becerileri paylaştı. Bu akıllı bir hareket olduğu ortaya çıktı. Blog yazısı, LinkedIn’de 115 beğeni, 14 yorum ve 13 paylaşım ile önemli bir etkileşim gördü ve hatta okuldaki dekanın dikkatini çekti. Daha da önemlisi, blog şimdiki işvereni olan bir girişimcilik ile yapılan röportajda satın alındı. “Becerilerinizi yazmanız, onlar hakkında konuşmaktan farklı. İşe giriş müdürü yazıyı bana yıllar içinde geliştirdiğim becerileri gösterdiğinden sordu” dedi.

Kişisel markanızın etrafında bir topluluk oluşturmak için kendi hashtag’ınızı oluşturun

Toronto’daki Holland Bloorview Çocuk Rehabilitasyon Hastanesi CEO’su Julia Hanigsberg, hastane çalışanlarıyla yaptığı bir günlük sohbet odasından günlük yazılarına kadar her günkü etkinliklerini yayınlarken sık sık hashtag #CEOJulia kullanıyor. Hashtag’ı basitleştirin ve uzmanlık alanınızla ilişkili tutun. Diyelim ki adınız Shawna ve çeşitliliğe odaklanıyorsunuz, hashtag #ShawnaDiversity uygun olacaktır. Hash tagınızı biyolojinize ekleyin. Bu, başkalarının hashtag’ınızı tıklayarak içeriğinize hızlıca göz atmasını kolaylaştırır. Bir konferansta konuşma gibi faaliyetleriniz hakkında tweet yaparken # etiketini tutarlı bir şekilde kullanın. Bunu bilmeden önce, diğerleri hashtag’inizi kullanmaya başlar bu da Hanigsberg’ün tecrübesidir.

Twitter’da gazetecilerle ilişkileri geliştirin

Habercilerle sıklıkla uğraşın; böylece, güncel haberler hakkında yorum yapmak için Twitter aracılığıyla birkaç medya fırsatı bulan avukat Jayne Juvan, “Sadece gazeteciler için onlarla etkileşime girmeye çalışmayın. Mesajlarını beğen ve tekrarla. Sizi takip etmeleri için cazip tweeler yazın. Bir medya talebi alırsanız ve bu konuyu konuşup söyleyip konuşamayacağınızdan emin değilseniz, fırsatı tersine çevirmek yerine, yardımcı olabilir miyiz görmekten mutlu ederim” dedi. Bu bir taahhüt değildir, ancak yanıtınızı nasıl çerçeveleyeceğinizi ve röportaj esnasında çalışmalarınızı nasıl vurguladığınızı düşünürken size zaman kazandıracaktır.

Sağlam bir sosyal medya varlığı korumak

Kişisel markanızı tamamlayan odaklanmış bir çevrimiçi varlığı oluşturun. Biyolojinizde uzmanlık alanınızı ve tutkuyla bağlı girişimlerinizi belirtin. Değerli içeriği hedef kitlenize paylaşıp alanınızdaki bir uzman olarak konumlayın. En çok bildiklerinize sadık kalın. Örneğin, bir bahçe uzmanıysanız, bahçe işleri hakkında tweet yapmayın. Tweetinizi yeni ve güncel tutun, eski bir hesaba sahip olmaktan çok sosyal medyada bulunmamak daha iyidir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.