Pazarlamacılar, insanların bulunduğu yere gider ve pazarlama dolarları takip eder. Pazarlamacılar geçen yıl şimdiye kadar ilk kez dijital reklamcılığa televizyon reklamcılığına kıyasla daha fazla para yatırdı. Bugün insanlar sosyal medya platformlarında. Yaklaşık 2.5 milyar kişi her ay en az bir sosyal medya platformu kullanıyor ve Facebook gibi şirketler, tüm dünyayı bir sosyal ağa ulaşana kadar erişimlerini genişletmeyi amaçlıyordu.

Girişimciler ve iş dünyası liderleri için geleneksel pazarlamadan dijital pazarlama hareketi, yeni cep gelirleri yaratmak isteyen herkes için önemli bir fırsattır. Geçen yıl neredeyse 27 milyar doların Facebook reklamlarında harcantığını düşünün. Facebook pazarlamasını, on milyarda 27 milyar doları harcayan bir niş pazar için hakim olabiliyorsanız, toplam adreslenebilir pazar hala 2.7 milyon dolar değerinde. Bu, sosyal medyaya dayalı bir iş geliştirmenin ne kadar kârlı olduğunu göstermektedir.

1. Benzeri reklamlar içeren bir e-ticaret işletmesi teşvik edin

Benzeyen reklamlar, hedef kitlenizi tanımlamak için makine öğrenimi kullanan Facebook tarafından sunulan bir reklam aracı türüdür. Pazarlamacılar, istatistiksel olarak ürünle etkileşimde bulunma olasılığı yüksek kitlelerle etkin bir şekilde iletişim kurmalarını sağlarlar. Benzeri olmayan reklamlar, e-ticaret girişimcilerinin potansiyel müşterilere pazarlama kişileri veya karmaşık go-to-market stratejileri geliştirmeye ihtiyaç duymadan hızlı bir şekilde bağlanabilmeleri için etkili bir yol haline geldi. Bunun yerine, Facebook, girişimcilerin hızlı bir şekilde satış yaratmalarına yardımcı olan e-ticaret mağazası sahiplerine, tıklama başına nispeten düşük bir maliyetle ideal müşterilerle kolayca eşleşebilir. Zamanla e-ticaret, müşterileri büyütmek için etkileyici ürünlerin ve benzer reklamların bir kombinasyonuna dayanarak milyonlar yaratabilir.

2. Sosyal medyada etkileyici bir pazarlama danışmanlığı başlat

Etkilenen pazarlamaya güvenen pazarlamacıların büyük çoğunluğu (yüzde 94) etkili olduğuna inanıyor. Markalar, hedef kitlenizle konuşmak giderek zorlaşıyor. Beklentiler, reklamları ve sponsorlu içeriği, her zamankinden daha fazla, özellikle de güçlü reklam engelleyicilerinden dolayı filtrelemekten daha iyi. Etkilenen kişiler pazarlamacılara potansiyel müşterileri ile anlamlı bir sohbet başlatma fırsatı verirler; umutlar en çok kabul gören durumdadır. Sorun şu ki, çoğu marka yaklaşım için doğru etkeni belirlemeyi bilmiyor ve bir etkeni ile çalıştıklarında başarıyı nasıl ölçtüğünü bilmiyorlar. Etkilenen bir pazarlama danışmanlığı başlatarak pazarlamacılara daha önce hiç talep görmemiş etkili bir pazarlama kanalına erişmelerini sağlayabilirsiniz.

3. Instagram Öyküleri ve içerik danışmanı olun

Instagram, dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biridir ve Instagram Stories, platformu yeni boyutlara çıkarmaya yardımcı oluyor. Hikayeler o kadar başarılı ki aslında, ürün Snapchat’tan uzak kullanıcıları çalmaktadır. Pek çok marka, Instagram Hikayelerinin hedef kitle üyeleriyle bağlantı kurmak için harika bir araç olduğunu kabul eder; Ancak, çekici içeriğin düzenli olarak oluşturulması zor olabilir. Instagram Öyküleri’ne hakim olarak, takipçilerin ilgisini çekecek etkileyici içeriğin nasıl oluşturulacağı konusunda markalara değerli öneriler sunabilirsiniz. Hizmetinize değer katmak için, takip edenlerin en çok ilgilendiği içeriği ve bu içeriğin müşterinizin rakiplerine kıyasla nasıl performans gösterdiğini belirlemenize yardımcı olacak bir Instagram analiz aracı kullanmayı düşünün.

4. LinkedIn’in yeni reklam araçlarını kullanarak birinci elden avantaj sağlayın

Diğer sosyal medya platformlarıyla rekabet edebilmek için LinkedIn, pazarlamacıların değerli bulacakları yeni ve güçlü reklam araçlarını bir dizi yayınladı. Birçok organizasyonun bu yeni reklam seçeneklerini zaman içinde ele alması kaçınılmaz. Bununla birlikte, bu yeni araçları öncelikle idare edebilen kuruluş önemli bir ilk çıkarcı avantaja sahip olacak. LinkedIn’in araç takımındaki bazı değişiklikler, yeniden hedefleme reklamları görüntüleme ve LinkedIn haber akışında öncü bilgi toplamak için yeteneği içerir.

5. Kapalı içeriği YouTube videolarıyla tanıtın

YouTube her ay yaklaşık 2 milyar kişi tarafından kullanılır ve Google’ın bir parçası oldukları için gelişmiş reklamcılık paketi sunar. Girişimciler, markalı bir web sitesinde barındırılan kapılı içeriği tanıtmak için ilgi çekici YouTube videoları kullanan bir iş kurmayı düşünmelidir. Neil Patel ve Brian Dean gibi etkilenenler, düşünce liderliğini yaymak için YouTube videolarını kullandılar; bu da, gelir elde etmiş kapılı içeriği teşvik etmeye yardımcı oluyor.

6. Facebook gruplarıyla bir hareket oluşturun

İnsanlar topluluğu istiyor. Hayatımızın çoğunun birbirleriyle dijital olarak etkileşime girmesine rağmen hala bu doğrudur. GORUCK gibi milyonlarca dolarlık markalar, marka sadakatini geliştirirken satışları artırmaya yardımcı olan gelişen Facebook Grupları yarattı. Harekete geçirici bir fikir etrafında inşa edilmiş bir işe başlamayı düşünün. GORUCK için bu fikir vatanseverlik, beraberlik ve kendisini geliştirme isteği ile ilgilidir. Sonuç olarak, GORUCK, açık hava meraklıları ve macera arayanları arasında iyi biliniyor. Şirketin başarısı, marka meraklıları Facebook’ta bir araya geldiğinde çok başarılı oldu.

7. Bir sonraki büyük sosyal medya entegrasyonunu oluşturarak viral büyüme yaratın

Airbnb, Uber ve Periskop, müşteri tabanını hızla genişletmek için sosyal medyanın viral doğasını kullanan milyonlarca dolarlık bir organizasyondur. Her organizasyon viraliteyi farklı şekilde kullanırken, ürünün benimsenmesinin hızını artırmak için bir takım sosyal medya entegrasyonlarını kullanabildiler. Airbnb’in ilk günlerinde, kullanıcıların mevcut daireleri çabucak bulmalarına yardımcı olmak için Craigslist ile entegre olan platform. Uber, kullanıcıların indirimli promosyon kodlarını arkadaşlarınızla paylaşmasını kolaylaştırmak için uygulamalarını sosyal medya platformlarıyla entegre etti. Periskop, bir kişi Twitter’da “canlı” olduğunda yayın yapacak şekilde tasarlandı. Kuruluşunuz düşünceli bir şekilde sosyal platformlarla bütünleşmenin bir yolunu bulabilirse, viral büyüme milyonlarca dolar gelir elde etmeye neden olabilir.

8. Rakiplerinizin iyi kullanmadığı bir sosyal medya platformuna hakim olun

Sosyal medyayı gelir yaratmak için kullanmayı düşünmenin bir başka yolu, rekabet avantajı bulmaktır. Rakiplerinizin çeşitli sosyal medya platformlarının tümünü iyi kullanmadığını ve önemli sayıda potansiyel müşterinin bu platformu kullandığını varsaymalısınız. Etkili bir strateji oluşturabiliyorsanız, rakiplerinize karşı yarışmadan bu müşterileri kazanabilirsiniz.

9. AR veya VR’yi sosyal medyada nasıl kullanacağınızı öğrenen ilk kişi olun

Artırılmış ve sanal gerçeklik, yaşamın birçok farklı yönünü etkilemek için hazırlanıyor. Apple artmış gerçekliğe yatırım yapıyor ve Facebook ve Google sanal gerçekliğe yatırım yapıyor. Potansiyel müşterilere bağlanmak için bu yeni teknolojileri en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını anlayabilenler büyük markalarla değerli danışmanlık sözleşmeleri kazanabilecek.

10. Markaların sosyal medyadaki izleyicilerine erişmelerine yardımcı olun

Üyeler basitçe sosyal medya ile takıntılılar. Bir çalışma, ortalama üniversite öğrencisinin Instagram ve Snapchat’ı her gün yaklaşık 11 kez kontrol ettiğini buldu. Yine de birçok marka bu yeni nesil tüketiciyle anlamlı bağlantılar kurmak için mücadele etmektedir. Üyeleriyle bağlantı kurmalarında markalara yardımcı olan kişiler, büyük kuruluşlarla kârlı sözleşmeler yapacak. Sosyal medya girişimciliği birçok milyoner yaratma potansiyeline sahiptir. Aralarında olmak istiyorsanız, öncelikle önde gelen markaların hedefleriyle uyumlu sosyal medya pazarlamacılığının bir alanına hakim olmalısınız. Buradan, markaları potansiyel müşterilere bağlayan çekici bir sosyal medya varlığı yaratmak isteyen şirketler ile ilişkileri oluşturmak nispeten kolay olacak.


11 yorum

Ammar · 22 Eylül 2017 17:33 tarihinde

Bilgi sahibi oldum.

Akar · 22 Eylül 2017 17:19 tarihinde

Bilgi sahibi oldum.

Alışan · 22 Eylül 2017 17:17 tarihinde

Çok güzel makale.

Cabbar · 22 Eylül 2017 17:16 tarihinde

Muhteşem yazı.

Bel’Am · 22 Eylül 2017 17:03 tarihinde

Muhteşem makale.

Cedis · 22 Eylül 2017 16:59 tarihinde

Bilgi sahibi oldum.

Abdülvaris · 22 Eylül 2017 16:59 tarihinde

Muhteşem makale.

Beren · 22 Eylül 2017 16:59 tarihinde

Çok güzel.

Bilen · 22 Eylül 2017 16:58 tarihinde

Teşekkür ederim.

Durak · 22 Eylül 2017 16:57 tarihinde

Çok güzel makale.

Balcan · 22 Eylül 2017 16:37 tarihinde

Bilgi sahibi oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.