Kitleniz sosyal medyada. Yakın geçmişteki bir PEW araştırmasına göre, Birleşik Devletlerde yaşayan insanların yaklaşık yüzde 70’i en az bir sosyal medya ağı kullanıyor. 2,5 milyardan fazla kişi (hızla büyümekte olan bir sayı), dünya çapında sosyal ağlarda. Bu dijital çağda bir girişimciyseniz, sosyal medyada olmalısınız. Bir viral pazarlama kampanyası oluşturmak, sosyal medyanın gücünü kullanarak marka bilinirliği yaratmanın harika bir yoludur. Doğrudan markayla ilgili iki kişi bir içerik paylaşıyorsa ve bu sayı 30 katına çıkarsa, içeriği bir milyardan fazla kişinin paylaşacağı anlamına gelir. Viral pazarlama, işletmeler için güçlü bir araçtır. Facebook ve Lyft gibi kuruluşlar (diğerleri arasında olduğu gibi) hızla yeni müşteriler kazanmışlardır. Dünyanın en iyi markalarından bazılarının uyguladığı viral pazarlama ilkelerine uyarak viral bir sosyal medya kampanyası oluşturabilirsiniz.

1. Hedef kitlenizi yönlendirin

Viral içerik oluşturmak için öncelikle hedef kitlenizi anlamalısınız. Viral içerik, insanlara öylesine ikna edici şekilde konuştuğunda, içeriği paylaşmaya istekli olduklarında etkilidir. Sosyal medya pazarlamacılarından en az bir pazarlama kişiliği oluşturarak bir viral kampanya başlatmalıdır. Bir kişi, demografik ve psikolojik bilgileri içeren bir hedef müşteri temsilinin yanı sıra sosyal medya davranışı ve içerik tercihleri ile ilgili bilgilerdir. Gerçek ve potansiyel müşterilerle konuşarak, satın almayı düşünün ve onlara çevrimiçi içerik paylaşırken onlara neyin önemli olduğunu anlamak için bir pazarlama kişiliği oluşturun. Bu bilgilerle donatılmış olarak, siz ve ekibiniz kullanıcıların çevrimiçi paylaşacakları içeriği oluşturmaları çok daha kolay olacaktır.

2. Uygun sosyal medya platformunu seçin

Her sosyal medya platformu farklıdır. İçerik oluşturmadan önce, üzerinde uzmanlaşacak bir platform seçin. Instagram, Twitter, LinkedIn ve Facebook, viral bir pazarlama kampanyası başlatmak için iyi bir platform. Ancak, oluşturduğunuz içerik seçtiğiniz platforma bağlı olarak farklılık gösterecektir. Örneğin, Instagram için içerik oluşturmayı seçerseniz, bir dizi Instagram Hikayesi veya etkileyici bir başlığı olan bir görüntü, viral paylaşımı çevrimiçi hale getirebilir. Bununla birlikte, LinkedIn’da iyi performans gösterecek içerik genellikle bir Pulse makalesinden ya da düşünceli bir LinkedIn güncellemesinden oluşturulur. Seçtiğiniz platform, çalışmalarınızdan toplanan bilgilerle bir pazarlama kişiliği yaratarak bilgilendirilmelidir.

3. Yüksek katılımlı içerik oluşturma

Çoğu sosyal medya platformu, kullanıcının ilgisini çekme olasılığına dayanarak içeriği sıralayan bir algoritma kullanır. Takipçilerle etkileşimde bulunması beklenen içerik genellikle sayfanın en üstünde sıralanır ve daha az çekici olması beklenen içerik en alt noktaya getirilir. Etkileşim yaratan içerik, diğer kullanıcılara genişletilerek ödüllendirilir; etkileşim yaratmayan içerik gömülür. Viral pazarlamacılar, daha fazla katılım sağlayacak ve bu nedenle yeniden paylaşılma olasılığı yüksek olduğundan, katılımı yüksek içerik oluşturmaya odaklanmalıdır.

4. Maksimum erişim için zaman içeriği

İçeriğin olabildiğince iyi performans göstermesini sağlamak için, yayınlanmasını bırakın ve böylece maksimum görünürlük elde edin. İdeal zamanlama, hedef kitlenizin alışkanlıklarına ve tercihlerine ve kullandığınız sosyal medya platformuna bağlı olacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, sosyal medya platformları, kullanıcı katılımının olasılığına bağlı olarak içeriği sıralayan algoritmalar kullanmaktadır. Zamanlamanın da bu denklemde önemli bir rolü vardır; bu da içeriğin doğru zamanda serbest bırakılmasının performansı olumlu etkileyebileceği anlamına gelir.

5. Reklamlarla görünürlüğü artırın

İmkânsız değilse de, küçük bir organizasyonun viral içerik oluşturması zor olabilir. Sosyal ağlarda ücretli reklamlara yatırım yapmak, bir kampanyanın görünürlüğünü artırabilir. Etkili bir kullanıcı grubunu hedefleyen reklamlar oluşturmayı düşünün. Bu kullanıcılar reklamı yeniden paylaşırsa, reklam daha geniş bir kitleye etkili ve düşük maliyetli bir şekilde yayınlanır.

6. Sosyal medyayı etkileyen biriyle ortak olun

Etkili bir pazarlama stratejisi istihdam eden pazarlamacılar arasında, yaklaşık yüzde 95’i stratejinin etkili olduğuna inanıyor. Sosyal medya etkileyenler, markalara daha iyi erişebilme yeteneğine sahiptir ve bir viral pazarlama kampanyasına katkı sağlayabilir.

7. Gelecekte daha iyi kampanyalar oluşturmak için performansı ölçün

Günümüzün dijital ortamındaki pazarlamacılar, performansı ölçmek ve nelerin çalıştığını ve neyin çalışmadığını anlamak için bir sosyal medya analiz aracı kullanmalıdır. Viral bir pazarlama kampanyası oluşturmak için birkaç denemek gerekebilir. Yönergeleri ayarlamanız veya değiştirmeniz gerekiyorsa, metrikler strateji değişikliklerine yardımcı olabilir.

8. Harekete geçiren açık bir mesaj verin

Sosyal medya katılımının boşa gitmesine izin vermeyin. Markaya ilgi duyanların bir dahaki sefer ne yapmaları gerektiğini açıkça belirtin, aksine bir içerik parçasını beğenmek veya yeniden paylaşmak yerine Facebook ve Lyft gibi markalar sadece sosyal medya aracılığıyla marka bilinirliği yaratarak büyümedi; hedef kitlenin üyelerini belirli bir eylemde bulunmaya teşvik ettiler. Hedef kitleyi ücretsiz deneme için kaydolmaya veya indirimli bir satın alma işlemi yapmaya teşvik etmek, müşterileri büyütmek için viral pazarlama gücünü kullanmanın etkili yoludur.

9. Dikkat çekin

Viral bir pazarlama kampanyası gerçekten başlıyorsa, çeşitli medya organları vasıtasıyla markanın mesajını yükseltmeye çalışın. Markanın haber değeri olan bir şey yaptığı açık olduğunda, haber kuruluşları markalara dikkat çekmek için istekli olacaklar. Haber değeri kanıtlamak için harika bir yol, binlerce veya milyonlarca kişinin markanızın kampanyasına olumlu yanıt verdiğini medya organlarına göstermektir. Bir haber kuruluşuyla irtibat kurarken, ilgili rakamların yanı sıra iletişim bilgilerini içeren bir basın bültenini hazırladığınızdan emin olun.

10. Yeni içerik paylaşın

Orijinal ve alışılmadık içeriğin diğer şirketlerden gelen kampanyaları anımsatan içeriğe oranla etkileşim olasılığı daha yüksektir. Apple’ın 1984 Super Bowl reklamı ya da ALS Association’ın buz patlamasına meydan okuması gibi büyük içerik hatırlanıyor. Önceki kampanyalardan türetilen içerik yok sayılır ve hatta basının ilgisini çekebilir.

Sonuç

Üretken olan bir viral pazarlama kampanyası oluşturmak zor olabilir. Her şeyden önce, hedef kitleye benzersiz bir şekilde hitap eden içerik yaratmak önemlidir. Pazarlamacılar, performansı ölçmek için bir sosyal medya analiz platformu kullanmalı ve zamanında ve etkileşim yaratan içeriği yaratmaya odaklanmalıdır.

Kategoriler: Sosyal Medya

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.