Sosyal medya, ajansınızın misyonunu desteklemek ve gerçek sonuç almak için sofistike yollarla kullanılabilir. Fakat liderlik ve sorunları olan bölümlerin avantajlarından faydalanarak çözmek mi?

Personelimizi, sosyal medyayı hükümet sorunlarına çözüm bulmaya yardımcı olabilecek değerli bir kaynak olarak düşünmeleri için şart koşmalıyız. Çoğu kamu sektörü ajansı, hedeflerine yardımcı olabilecek potansiyel bir sosyal teknik, kampanya veya platform olup olmadığını görmek için “sosyal medya personeline” dönüştürme düşüncesindedir. Sosyal medya, insanlarının dikkat ettiği iletişimdeki birer hedef olarak görüyorlar. Sosyal medya uzmanlarının yardımcı olabileceği birkaç senaryoyu inceleyelim.

Geçenlerde büyük bir sorunla çalışan bir grup hükümet CIO’yla konuştum: BT personelini, özellikle yıllarca nasıl cezbedeceğiz ve elimizde tutacağız. BT pozisyonları için iş ilanları cevapsız gidiyor. Bu konu doğrudan sosyal medya ile ilgili değilken, kendi ajanslarındaki sosyal medya koordinatörü muhtemelen yardımcı olabilir. Sosyal bir işe alım kampanyası başlatmalarını tavsiye edebilirler veya birçok ajansın izinden gidebilir. Oradaki ajansta çalışmanın nasıl bir şey olduğunu vurgulayan bir video kampanyası hazırlamaya yardım edebilirler. Bu günlerde, ajansınızın web sitesinde basitçe iş ilanları yayınlamaya güvenemezsiniz. Kolluk, gözetim videolarını toplu halde pazarlamak için sosyal medyayı kullanarak topluluktaki suçları çözmeye yardımcı olabilir. Utah’daki Orem Polis Departmanı Facebook’daki #TattletaleTuesday yayınlarıyla yaptığı, takip edenleri çözümlenmemiş suçların görüntüsüne uyandırması ve suçluları yakalamada başarılı bir başarı oranıyla sonuçlandı. Suça sosyal bir mercekle yaklaşarak departman topluluğa ilgi duyuyor ve kamu güvenliğini geliştiriyor. Peki hükümetin genel güvensizliğinin altında yatan sorun ne oldu?

Devlet görevlilerine olan güven her zamankinden daha düşüktür ve vatandaş hizmetleri işleten kamu kuruluşlarında bir ücret alır. Devlet yetkililerinin en az güvenilir insanlardan biri olarak görüldüğünü gösteren yıllık uluslararası bir anket olan Edelman Güven Barometresine bir göz atın. Bu, hükümeti insancıllaştırmanın muazzam bir değeri olduğuna işaret ediyor. Sosyal medya koordinatörünüz vatandaşlarla sosyal medyayla ilgili teknikler kullanarak güven oluşturmaya yardımcı olabilir. Devleti hümanize etmek için kullanılan popüler bir teknik, vatandaşları sahnenin arkasında nasıl bir şey olduğunu göstermektir. İnsanlar her gün görmedikleri şeylere içten bakmayı seviyorlar. Birçok ajans aynı zamanda konuşma tarzında konuşmak, mizah göstermek ve sosyal medyada “gerçek” olabilmek için birlikte çaba sarfettiler. Bu taktikler, takip eden, ulaşan ve şöhreti hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak artırarak ödüller kazanmışlardır. Her departmanın büyük zorluklara çözüm bulması için bir sosyal medya objektifine bakması beklenmemekle birlikte uzmanlıklarını geliştirmek için sosyal medya koordinatörüne geçmekten yararlanabilirler. Departmanınız çok özel, içe dönük bir mesele üzerinde çalışmadığı sürece bir çözüme katkıda bulunmak için sosyal medyada yapılabilecek bir şey olabilir. Bu sizin tek yaklaşımınız olmayabilir, ancak harika bir araçtır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.