Twitter’ın tanımlayıcı özelliği hep kısaltılmış oldu, elinizdeki tek şey 140 karakterdi. Ancak Salı günü açıklanan yeni bir test kapsamında San Francisco teknoloji şirketi, kullanıcılara tweet için iki kat daha fazla yer vermeye başlayacaklarını söyledi. Twitter, bir blog yazısında yaptığı açıklamada, 280 karakterden oluşan Tweetler başlangıçta pek çok ülkede kullanıma sunulmadan küçük bir kullanıcı grubuna aktarılacak. Twitter, Japonca, Çince ve Korece tweeting yapan kullanıcıların, daha az karakterle bu dillerde daha fazla bilgi aktarılabileceğini söylediği için 140 karakterlik bir sınırı görmeye devam edecek. Şirket, blog yazısında birçok dilde tweeting eden kullanıcıların karakter sınırlamasına sık sık geldiğini belirtti. Şirket yazdığı “Her biri Tweet yapmayı kolaylaştıracak karakter sınırlamasına daha az Tweet çalıştırılmasını umuyoruz” dedi.

Twitter’ın 140 karakter sınırlaması, SMS olarak da bilinen ve kısa mesaj göndermek için kullanılan kısa mesaj servis teknolojisinin kısıtlamalarına dayanıyordu. Akıllı telefon teknolojisi ilerledikçe SMS, Twitter kullanıcıları için eskimiş hale gelmiştir. Karakter sınırını genişleten Twitter, düşüncelerini paylaşmak için çok fazla kısıtlamaya mahkum olduklarını düşünen kişileri cezbetmeyi umuyor. Ancak bunu yaparken, şirket ayrıca platformun damgasını aciliyetini azaltma riskiyle karşı karşıyadır. Facebook’un başarısının devam etmesine Snapchat ve Instagram gibi rakiplerin yükselişine rağmen, Twitter’ın kısa, hızlı mesajlarıyla ilgili eğilimi, onu güncel olayların gerçek zamanlı olarak haberi ve tartışması için hayati bir merkez haline getirdi. Twitter’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jack Dorsey, tam 280 karakteri elde eden bir tweet’te, geçişin firmanın “kısaltmamızı, hızını ve özünü” korumasını sağlayacağını söyledi. Gartner analisti Brian Blau:

“Kolaylık, Twitter’ın içerik stilini şekillendiren şeydir ve ekstra karakterler bazı yönlerini değiştirebilir, değişikliğin içeriğin kullanıcılar tarafından Twitter’da yayınlanmasına önemli bir etkisi olacağından şüphe ediyor. Hizmetin okunması ve içeri girmesi biraz daha kolay hale gelecektir” dedi.

Wall Street’in bu yıl 328 milyon küresel ölçekte durduğu kullanıcı büyümesine hızlı bir başlangıç ​​yapması üzerine baskı altında olan sosyal medya şirketi için hayati önem taşımaktadır. ABD’li kullanıcı grubu, ilk çeyrekte 70 milyon olan 2017 yılının ikinci çeyreğinde 68 milyona geriledi. Bu arada, şirketin hisse fiyatı geçen sene yüzde 43 düştü ve Salı günü 16.59 dolara kapattı. Güçsüz finansal performans, Twitter’ın en ünlü kullanıcısı Kuzey Kore ile bir savaş söz konusu olan Başkan Donald Trump sayesinde şirketin kültür, siyaset ve şimdi (potansiyel olarak) geleceğe olan büyük etkisini gizleme. platformudur.

Tabii ki, bazı karakter sınırlarının Twitter’daki sorunlardan en az olduğuna inanıyoruz. Kullanıcılar, Twitter’ın kısıtlamaları ile kendi başına yaptıkları, tweetstorm’u (bir anlatı gibi okuyabilen bir dizi tweet) ve daha uzun bir metin parçası içeren bir tweet dağıtmanın yollarını bulmuşlardır . Yetkileri, karakter sayısını genişletmekten çok daha fazla baskı, trolleri, nefret dolu konuşmayı ve Trump’un farkında olmadan platform üzerinden bir savaş başlatma potansiyelini azalttığını söylüyorlar.

Dorsey, 2015 yılında CEO olarak geri döndüğü günden beri, şirketin iş gücünü küçültmek ve Moments adı verilen bir haber özelliğini tanıtmak da dahil olmak üzere, bulduğu şirkette bazı değişiklikler yaptı. Twitter, medyaya akın eden reklam dolarını takip ederek daha canlı video eklemek için daha büyük bir adım attı. Şirket, Major League Baseball ve Ulusal Futbol Ligi ile oyun dağıtmak için ortaklık kurdu ve Twitter’ın canlı sporları izlemek ve hayranlarla aynı anda etkileşimde bulunmak için çekici bir yer olduğuna bahse girdi. Ancak Twitter, engellediği eğlenceleri destekleyen Snapchat, güzel resimler için ev ortamı olan Instagram ve arkadaşlarınız ve aileniz olan Facebook’taki rakiplerine karşı kalabalık bir pazarda rekabet ederken kullanıcıları kazanmak için uğraşıyor.

Twitter, karşılaştırıldığında, yeni doğanlar için korkutucu görünebilir. Platform, tüketicilere gerçek zamanlı haberler (belki de eğlencenin tam tersi) ve taraflı görüşleri paylaşma konusunda istekli kişilerce görülüyor. İzin verilen karakter sayısının iki katına çıkması, kullanıcıların bu görüşlere biraz nüans eklemesine, belki de eleştirmenlerin Twitter deneyimini sarsılmaya çalıştıklarını söylediklerine yardımcı olabilir. 280 karakterlik limitin, 140 karakterlik gibi, tanımlayıcı bir karakterin kalıcı bir özelliği olup olmayacağı görülecek.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.