Teknolojinin Tarihsel Gelişimi 2

Teknoloji Tarihinin Günümüze Uzanan Yolculuğu

Teknolojideki gelişimin giderek hızlandığı, hatta baş döndürücü bir hıza ulaştığı 20. yüzyıl için milat noktası sayılabilecek tarih 1945 diyebiliriz. Hiroşima’ya ilk atom bombasının atıldığı 1945 yılı nükleer çağın başlangıcı bir başka açıdan da bilgisayar çağının başlangıç yılı olarak kabul edilebilir.

1900 -1945 döneminin başlıca teknolojik gelişmeleri şöyle özetlenebilir:

– Enerji alanında, elektrik enerjisi üretiminin dev boyutlara ulaşması
– 1913’te petrolün işlenmesinde kraking yönteminin bulunması, plâstikler, yapay kauçuk ye yapay elyaf üretimi açısından çok önemli bir adım oldu.
– 1911’de vitaminlerin İngiltere kökenli Hopkins tarafından ilk defa ortaya çıkarılması.
– 1928’de penisilinin Alexander Fleming tarafından icat edilmesi.
– 1943’te antibiyotik üretimine geçilmesi

1895 te X ışınlarının bulunmasıyla başlayan bir dizi buluş (radyoaktiflik, yapay radyoaktiflik ve 1938’de çekirdek bölünmesi), nükleer çağın yolunu açtı. 1903’te ilk uçuşunu yapan uçak, sonraki yıllarda gaz türbiniyle donatılarak jet uçağına dönüşecek, 1960’larda sesüstü hızlara ulaşacaktı. Bu dönemde yer alan en önemli gelişmelerden biri de 1901’de radyonun, 1907’de elektronik lambanın geliştirilmesidir. Böylece, modern teknolojinin en önemli bileşeni durumuna gelecek plan elektronik alanında ilk adımlar atılıyordu; bunu, radar ve televizyonun geliştirilmesi izledi.

1947’de transistorun bulunması, elektromun her alanını büyük ölçüde etkiledi, ama bu etki en çok bilgisayarlarda gözlendi; sonraki yıllarda tümleşik devrenin geliştirilmesi, mikroişlemcileri sanayinin, bilimsel araştırmaların ve giderek günlük yaşamın ayrılmaz parçası durumuna getirdi. Otomasyon, robotlar ve yapay zeka, bu alandaki en önemli gelişmeler oldu. 1957’de Sputnik ile başlayan uzay çağı, 1961’de Vostok ile gerçekleştirilen ilk insanlı uzay uçuşu, 1966’da “Lunik” ile Ay’a yapılan ilk yumuşak iniş, 1969’da “Apollo 11” ile ilk insanın Ay’a ayak basması gibi bir dizi başarıyla devam etti. Bu başarılar, gezegenlere yönelen insansız uçuşlarla ve 1981’de uzay mekiğinin geliştirilmesiyle sürdü. 20. yüzyıldaki en önemli (ve tartışmalı) gelişmelerden biri de genetik mühendisliğidir. Bu konu derinlemesine incelenmesi gereken bir konu olduğu için burada sadece anmakla yetiniyorum.

Kısa açıklamalar ve örneklerle teknolojinin tarihteki seyrinin günümüze kadar olan kısmını anlatmaya çalıştığım bu yazımı da burada bitiyorum.

Esenlikler dileğimle…

Yazının birinci bölümünü okumak için tıklayınız.

Bu yazı dizisini serhaber’den de okumak için tıklayınız


2 yorum

Meraklı · 25 Eylül 2012 13:28 tarihinde

az bilgi var

    Dajder · 25 Eylül 2012 14:23 tarihinde

    Haklısınız, aslında fazla ilgi çekmediği için bilgiyi bende detaylandırmamıştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.