Bilgisayar Genel

BATCH (Toplu işlem dosyası) oluşturma (BAT uzantılı dosya oluşturma)

baticoBATCH (Toplu işlem dosyası) oluşturma (BAT uzantılı dosya oluşturma)

Neden BATCH (Toplu işlem dosyası) dosyası oluştururuz.Batch yani toplu işlem dosyaları oluşturma mantığı bilgisayar üzerinde genelde bir dizi halinde sürekli yaptığımız işlemleri derli toplu hatasız ve tek tuşla yapabilmemiz için kısayol oluşturmaktır diyebiliriz.Bu dosyaların uzantısı bat (*.bat) dır. Win3.1 daha çıkmadan batch dosyaları yapılabiliyordu ve halen windows bu bat dosyalarını desteklemektedir.Standart bir çok işim olmasından dolayı ben de hala kullanmaktayım. Bu işlemi hala bilmeyen birçok tanıdığım olmasından dolayı anlatmayı uygun gördüm. Umarım bu basit işlem sizinde işinizi görecektir.Nasıl BATCH (Toplu işlem dosyası) dosyası oluşturulur.Bunun aslında birkaç yolu mevcut, ancak ben en basit yolunu size açıklamaya çalışacağım. (daha&helliip;)

önce , Dajder tarafından
Bilgisayar Genel

Bilgisayarı zamanlı kapatma komutu programsız

İhtiyacımız olan hemen herşey zaten düşünülmüş ve önceden o ihtiyacımız için programlar yapılmıştır. Ancak bilgisayarımıza sürekli bir şeyler kurmak elbette bilgisayarımızı yormaktadır. Zaten bu programların bir çoğu basit bazı işlemlere görsellik kazandırılarak ve gereksiz ilaveler yapılarak programa alıcı çekmek için yapılmıştır. Bunlarda haliyle PC'mizin Ram'inden Ekran kartından, işlemcisinden azda olsa bir şeyler götürmektedir. Çok basit bir işlem için dahi yapılmış programları ben kendi bilgisayarıma kurmama taraftarıyım ve size de öneriyorum.Bu basit işlemlerden benim için sürekli olarak kullandığım bir komutu sizlere de göstermek istedim.Akşamları sizlerde benim gibi TV'nize reklamsız şekilde film vs. seyretmek için  laptodunuzu bağlayarak uyuyanlardansanız sizinde işinize yarayacaktır. (daha&helliip;)

önce , Dajder tarafından
DİNİ HİKAYELER

Ahde Vefa -Hz. Ömer (r.a)-

Hz. Ömer arkadaşlarıyla sohbet ederken, huzura üç genç girerler. Derler ki  "Ey halife, bu aramızdaki arkadaş bizim babamızı öldürdü. Ne gerekiyorsa lütfen yerine getirin."

Bu söz üzerine Hz.Ömer suçlanan gence dönerek :- Söyledikleri doğru mu diye sorar , Suçlanan genç der ki :-Evet doğru. (daha&helliip;)

önce , Dajder tarafından
DİNİ HİKAYELER

Padişahın kızı ile evlenmek isteyen çobanın Allah Allah zikri

Padişahın kızı ile evlenmek isteyen çobanın Allah Allah zikri

Eski bir hikayedir biliyorum ama her okuduğumda etkileniyorum.

Henüz yirmisinde olan genç bir çoban… Bir kıza gönlünü kaptırmış, o derece aşık olmuş ki, sevdiğinden başka bir şey düşünemez, derdini kimseye anlatamaz olmuştu.

–Ne haldesin, sana ne oldu? diyenlere mahzun bir tebessümle bakar, hiçbir şey söylemezdi. Onun bu hali çevresinde bulunan herkesi merak içinde bırakmıştı. Onun derdini birlikte çobanlık yaptıkları yakın arkadaşından başka kimse bilmezdi. İki arkadaş gündüzleri köyün koyunlarını güder, geceleri de kaldıkları tek oda bir kulübede yaşarlardı. (daha&helliip;)

önce , Dajder tarafından
DİNİ HİKAYELER

Düşünen farkına varır…

DÜŞÜNEN FARKINA VARIR...

Hz. İsa (a.s) bir ağacın altında dua eden birini gördü. Dikkatlice baktığında adamın yürüyemeyen bir kötürüm olduğunu anladı. Aynı zamanda iki gözü de görmüyordu. Vücudunda ise baras hastalığı olduğu anlaşılıyordu. Ama adam bütün bunlara rağmen ellerini kaldırmış mutluluktan uçacakmış gibi dua ediyordu...

Ey nice zenginlere vermediği nimeti bana ikram eden Rabbim.Sana ağaçların yaprakları sayısınca şükürler olsun... (daha&helliip;)

önce , Dajder tarafından
DÜŞÜNDÜREN HİKAYELER

Cahil anne baba zulmeder, zalim olmasa bile…

Eğitimci Yazar Sait Çamlıca'nın kendi bloğunda bizlerle paylaşmış olduğu güzel bir yazı.

Zulüm acı çektirmektir. Zalim, acı çektiren kişiye denmez mi? Kimin kime acı çektirdiği önemli değil. Siz birisine haksız bir muamelede bulunuyorsanız, hak etmediği acıları çektiriyorsanız bu tanımın içine girersiniz. Anne de olsanız, baba da.İki yıl önce bir konferansımdan sonra duyarlı bir anne yanıma geldi. Anlattıklarıma katkı sağlayacağını düşündüğü notlarını bana verdi. Notlarını inceledim. Çok güzel bilgiler derlemişti. Notları okurken bir cümle çok dikkatimi çekti. “Zalim bir anne babanın evladın çektirdiği acı ile, cahil bir anne babanın evladını çektirdiği sıkıntılar arasında fark yoktur. Bu cümleyi okuyunca hemen yanına not düştüm; Evet! Cehalet zulümdür.” (daha&helliip;)

önce , Dajder tarafından
DİNİ HİKAYELER

Küçük bir kızın duası

Küçük bir kızın samimi bir duası.Okuyunca gerçekten çok hoşuma gitti hemen paylaşmak istedim.4 Yaşındaki bir küçük kızın (Hatice ÇELİK) Annesine yazdırdığı duası;“ALLAH’ IM !!!Üstü olmayanlar üst ver ve dışarıda yaşayanlara ev ver,Herkese dondurma ver, oyuncakları olsun,…” (daha&helliip;)

önce , Dajder tarafından
Atasözleri

Birbirinden değerli Atasözlerimiz

Birbirinden değerli atasözlerimizden bir demetHayatım boyunca hemen heryerde karşıma çıkan Atasözlerimizden bir demet sunmak istedim. İnternet üzerinde çok güzel bir şekilde alfabetik olarak sıralanmış güzel bir sitede bulduklarımın bir bölümünü burada paylaşıyorum.» Baba ekmeği zindan ekmeği, koca ekmeği meydan ekmeği.» Baba koruk yer, oğlunun dişi kamaşır.» Baba mirası yanan mum gibidir.» Baba oğula bağ bağışlamış, oğul babaya bir salkım üzüm vermemiş.» Babadan mal kalır, kemal kalmaz.» Baban bana öğüt verirken, ben inek gözünde kırk sinek saydım. (daha&helliip;)

önce , Dajder tarafından
Fıkralar

Beyaz Ayı

Beyaz Ayı8 - 9 yaşlarında bir çocuk var, bu çocuğun en sevdigi şey yatak odasındaki dolaba girip oyuncak beyaz ayısı ile oynamakmış.Yalnız bu duruma annesi çok kızıyormuş çünkü kocası yokken sevgilisini eve getiriyormus.Yine bir gün annesi sevgilisi ile dışarıda iş üzerindeyken çocuk dolapta beyaz ayısı ile oynuyormuş...Bu sırada kadının kocası gelmiş kapı çalınmış, kadın panik ile adamı dolaba sokmuş...Bu sırada içerde çocuk ve adam karşı karşıya oturuyorlar.. (daha&helliip;)

önce , Dajder tarafından