İnsanlar, keneler, pireler veya dev böbrek solucanları olmaksızın dünyayı hayal edebilir. Ancak parazitler besin ağlarını birbirine bağlar ve her ekosistemde yaşamsal amaçlara hizmet eder. Bilim adamları, onları kaybedersek neler olacağından emin değiller. Kapsamlı bir bilimsel çalışma için yeterli sayıda örneği izlemek imkansız olacağını düşünüyordu. Carlson bunu bir zorluk olarak gördü ve Smithsonian Doğal Tarih Müzesi’nde bir zoolog olan Anna Phillips ve sekiz farklı ülkeden 16 bilim adamı ile bir araya geldi. 100.000’den fazla parazitten oluşan büyük bir veri tabanı oluşturduk, sonra araştırmalarını yaklaşık 50.000 türe çevirdiler. Carlson ve ekibi, bu kan emici, mide-sakin ve böbrek yiyenlerin iklim değişikliği yönünden nasıl hareket ettiğini ve kaybolduğunu izleyerek, bu süreç devam ederken parazit popülasyonlarının nasıl değişeceğini öngördüler. Tüm parazitlerin üçte birinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını keşfettiler.

Carlson, “Büyük gruplar için yok olma oranlarını tahmin ettiklerini çok nadiren görüyoruz” diyor.
İklim değişikliğinin ekosistemleri nasıl 2070 yılına kadar değiştireceğini tahmin etmek zordur. Çoğu iklim modelleri 2030’lara kadar zamanla sıcaklık farklı hızlarda artar ve tahminler farklılaşır. Ancak en iyi senaryoda bile, Carlson, parazitlerin bir miktar ciddi şekilde değiştirme ile karşı karşıya kalacağını söylüyor. Halen daha sıcak iklimlerde yaşayan yaratıklar kuzeye doğru ilerleyecektir, bu da daha fazla parazitin ABD’ye ve Kanada’ya taşınabileceği anlamına geliyor. Bir ortamda gelişen parazitlerin farklı bir yerde nasıl davranılacağı açık değildir. Bazı parazitler yeni topraklardan dışarı atılmak üzere ayarlanırken, geniş bir yelpazede tür iki ana kaynaktan tamamen yok olma tehdidi ile karşı karşıya gelir.

Çoğu parazitler yaşamlarının en azından bir kısmını açık havada, çoğunlukla larva olarak geçirirler. Akarsu veya bataklıklarda dolaşırlar ve bu da iklim değişimlerine açık hale gelir. Araştırmacılar, insanları etkileyen parazitlerin, diğer türleri hedef alan parazitlerin yok olmasıyla karşı karşıya kaldıklarını buldu. Bununla birlikte, diğer gruplardan daha az tehditle karşı karşıya kalan bir grup parazit solucan olan “Acanthocephla” vardı. Bu solucanlar genellikle insanları etkilemez; uzmanlık alanları balıklar, amfibiler, omurgasızlar, kuşlar ve diğer memelilerdir. Araştırmacılar, bu kıvırcıkların modellerde diğer parazitlere oranla daha iyi sonuç verdiğini tam olarak bilmiyorlardı(Sadece coğrafi açıdan şanslı olabilirler). Ancak ortak yazar Anna Phillips, araştırmanın kalan kısmına yönelik bu garip istisnanın onun için önemli bir nokta olduğunu söyledi. “Sadece insanları etkileyen şey değil, tümünde parazit çeşitliliğine değinmek istedik” diyor. Bilim adamları, türlerin yüzde 86-99.999’unun keşfedilmediğini ve parazitler, adınızı koyan en göz alıcı organizmalar olmadığını tahmin ediyor. Yok oluşlar, henüz anlamadığımız ekosistemleri etkileyecek ve bu da diğer canlıların nasıl etkileneceğini bilmemize neden olacaktır. Zaten aşina olduğumuz türler için bile, domino etkileri belirsizliğini koruyor.

2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, uygun yaşama ortamı 2080’lerde yüzde 213 oranında artacak. Bilim adamları, yayılmanın kene (ve onları yiyen şeyleri) yiyen karıncalar, örümcekler, eşekarısı, kuşlar, geyik ve insanlar üzerindeki etkisini bilmiyorlar. Bilinen her türün tehdit seviyesi artık kamuya açık bir veritabanında. Carlson, yüzlerce yıldan uzun süredir inşa edilmiş olan ABD Ulusal Parazit Koleksiyonu gibi müze koleksiyonlarının yardımı olmasaydı, 1892’deki araştırmacılar, bugün yaptığımız şeyleri ekolojik modellemeyle algılayamazlardı ve gelecekte örnekleri ne için kullanacağımızı hayal edemiyoruz.” dedi.

Bilimsel çalışmalar çoğunlukla daha fazla araştırma yapmak için bir öneri ile sonuçlanır. Fakat bu durumda, bilinmeyenler, doğal dünyanın bu kayıplara nasıl tepki vereceğini tahmin etmeye çalışan, bilim adamlarını kelimeleri kavramış olarak bırakan kesinlikten ağır basar. Phillips: “Bu parazit türlerinin kaybedilmesine olan etkisi bunun ne olacağını bilmiyoruz. Biyoçeşitlilik konusundaki manzaramızın 2070’de nasıl görüneceği konusunda en iyi senaryolarla bile tahmin etmek gerçekten zor.” dedi.


1 yorum

Abdülmucib · 22 Eylül 2017 16:49 tarihinde

Çok güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.