Beyni İyi Kulanma Metodu

Beyin Gücü Nasıl Geliştirilir ve Beyin Nasıl Bir Güçtür?

beyin gucu

Bu yazıyı okuduğumda çok etkilendim, çok beğendim. Ve sizlerle paylaşmak istedim. Umarım sizde beğenirsiniz.

Beyin inanılmaz bir mekanizmadır öyle ki bu dahiyane mekanizmanın halen karşısında pes etmemiş bir teknoloji harikası bulunmamakla beraber yarış yapabilecek imkanlar dahi keşfedilememiş, asırlar dahi geçse bunun mümkün olmayacağı da aşikâr’dır.
Toplumumuzda bir takım olumsuz düşünceler bulunmakta şöyle ki: benim oğlum çok zeki, IQ’su yüksek, komşumun çocuğu çok aptal gibi vs… Oysa ki dahi, deha, zeki gibi kavramlar ayrıcalıklı insanlara sunulmuş özel bir lütf değildir. Her sağlıklı pataloji ile doğan insan 1.000.000.000 (Bir milyar) “Nöron” hücresi ile doğmaktadır. Zaman içerisinde ailelerin çocuklarını yönlendirmesi ve eğitim psikolojisinin uygulanması ile yön alarak gelişmesine, yada yine ailelerin anevi değer yargılarını çocukları üzerinde egoist, narsist, sadist vb. hegomanyayı uygulamaları neticesinde başarı veyahut gelişim sağlanamamakta bilakis ortaya var olan hazineyi beynin bellekleri arasında güvensizlik, bastırılmış duygular ile külleştirmeye vesile olmaktadır.

Yetişme dönemlerimizde teknolojinin harikalarından olan; televizyon, bilgisayar gibi vasıtalar yok idi ve bu teknoloji ile gençlik dönemlerimizde tanıştık, oysaki şimdi doğmakta olan çocuklar ise bilgisayarın, televizyon dünyasının içinde bu iki teknolojiye aşina olarak hayata adım atmakta. Elbetteki burada bu iki teknoloji harikası diye tabir ettiğim imkanları övmek ve hayat için olmazsa olmaz olduklarını ifade etmek maksadında değilim, fakat gözardı edilmeyecek bir yanları da var ki o da: Astronomi, Coğrafi, Hayvanlar alemi ve İnsanlar alemini inceleyen Belgeseller, Uzay bilmini bilim kurgu ile görsel teknoloji vasıtasıyla sunumlar, Tıp Bilmi, Sanat Bilmi vs. vs. bu ve buna benzer yüzlerce örnekler verebiliriz ki bunlarda gelişim dönemindeki çocukların daha ana okullarına başlamadan önce Lise mezunu gibi analiz, mantık kabiliyetlerini geliştire bilmekteler. Sonrasında ise; “Şimdi doğan çocuklar Lise mezunu doğuyor” diyerek onların bizlerin jenerasyonlarına nazaran daha zeki olduklarını ifade ediyoruz. Oysa ki yukarıda da sizlerin bilgisine sunduğum üzre sağlıklı pataloji ile doğan her insan 1 milyar “Nöron” hücresi ile hayata gelmektedir yani zamanın değişmesiyle insanların zeka farklılıkları kazanmaları gibi bir imkanları bulunmamakta. Dolayısı ile yaradılışta herhangi bir beyinsel farklılık yok ise ve herkes aynı “Nöron” hücresi ile doğuyor ise ortada kişinin kendisini geliştirmesi ve beyni kullanmasıyla deha, zeki veyahut dahi olabileceğini kanıtlamış oluyoruz. Her insan leb-i derya bir hazineyi kafa taslarımızın içerisindeki beyinde saklamaktayız, ancak bir çoğumuz bu hazinenin varlığından bihaber yaşamakta karşımızdaki başarılı insanları gördükçe onların ayrıcalıklı, üstün vasıflarla yaratılmış olduklarını düşünerek gıbta etmekteyiz oysaki birisi tek bir farklılık var o da jenerasyon farklılığıdır. Şöyle ki şimdiki jenerasyon diye adlandırabileceğimiz, teknolojik imkanlar ile tanışma şansları olan gençler, diğer tarafta ise gençlik dönemlerinde bir kısmının tanıma imkanları olan yada daha öncesinde dünyaya gelmiş bu imkanlarla son bahar diye tabir edeceğimiz dönemlerinde tanışmış olan insanlar.

Evet farklılık sadece bu 2 jenerasyonda saklıdır,

1) Hayatlarının sonbaharında teknoloji ile tanışan ama bir çoğunu analiz edemeyen, kullanamayan insanlar,

2) Teknolojinin getirileri olan Televizyon, Bilgisayar ile tanışma şansı hiç olmayan insanlar…

Beyin; gözlemleyerek göz hafızasını, matematiksel problemleri çözmeye çalışarak sayısal ve analiz mekanizmasını, yazı yazma kabiliyetini, kelime haznesini, konuşma diksiyonunu, geliştirmenin araçlarını, vasıtalarını kullanarak zeki, dahi olabilir. Tabi bunlara giden yol ise kişinin öncelikli olarak kendisine inanması, sadakatli olması, başarıyı hedeflemesi, azm’i elinden bırakmaması, motivasyonunu, konsantrasyonunu, odaklanabilme sanatını kavrayabilmesi gerekmektedir. İlk bakışta bu makaleyi okudukça bu doktor çok zor olanı izah ediyor diyecek belki de sıkılacak bazılarımız oysaki mühim olan zor olanı başarabilmektir, çünkü zor elde edilmesi meşakkat isteyen ancak elde edildikten sonra da başarısının hazzı çok büyük olan bir mücadele sanatıdır. Kendimizi şartlandırmalı ve her şeyden önce kendimize olan öz güvenimizi yakalayabilmeliyiz sonrasında her şey kendiliğinden çorap söküğü gibi çözümlenecek, başarıya ulaşmanız dolayısıyla zeka, dahi gibi bir ünvana yakıştırılmanız çok daha kolaylaşmış olacaktır.

Beynimizde bulunan kelime haznesi, yazı yazma kabiliyeti, konuşma ve konuşulanı anlama kabiliyeti, hayal kurma, analiz etme, problemleri çözme kabiliyetleri gibi bellekler bulunmakta. Bunları ne kadar çok güçlendirirsek o kadar çok beynimizin bize hizmet ettiğini, bize daha çok öz güven kazandırdığını görmüş olacağız. Tabi makalemin başında da söylediğim gibi bir takım jenerasyon farklılıkları neticesinde gelişim biraz geç olmuş veyahut beyinlerimizdeki mucizevi başarıyı keşfedemeden o bellekleri tozlu raflarda unutmuşuzdur, ancak öğrenmenin hiçbir zaman yaşı yoktur, hatta dönüşü olmayan, telafi edilemeyen bir patalojik problemlere sebebiyet verilmemiş yada böyle bir problemler ile karşılaşılmamış ise hiç bir şey için geç kalınılmış değildir.Beynimiz çok güçlü ve kuvvetli bir hazinedir, bizim kendisini keşfetmemizi beklemektedir.

Sizlere tavsiyem şudur: kendiniz için beyinsel gücünüzü keşfetmekte geç kalmadığınızı öncelikli olarak idrak etmeniz, öte yandan yeni doğan, gelişmekte olan çocuklarınızı iyi bir eğitmen olarak yetiştirebilmenin, eğitim psikolojisi hakkında gerek duyulduğu vakit bir ebeveyn olarak destek almanın, onlara teknolojinin imkanları olan televizyon, bilgisayar vasıtalarıyla yararlı görsel bilimlerle tanıştırmanın prensipli gayretlerini sarf etmeniz gerekmektedir. Başarıya giden yolun sadakat, azim, sabır, odaklanma sanatları olduğunun şuuru ile bu telkinleri çocuklarınızı bıktırmadan, baskı, korku hegomanyası yaratmadan sevgi dünyasında yaşatarak empoze etmenin gayretini vermeniz gerekmektedir. Bu prensipler kendinizdeki beyin gücünüzü keşfetmekte ve geliştirmekte yararlı olduğunun da farkındalığı içerisinde olmalısınız.

Sık sık problemler çözünüz, hayaller kurunuz, o hayallerinizde yeni dünyalar, aktrisler, aktörler belirleyiniz, senaryoyu bilimsel dayanaklarla süsleyerek şekillendiriniz, kendinize öz güveninizi kazanabilmek için sürekli sosyalleşin, yeni ve sağlam arkadaşlıklar, dostluklar edininiz. Beyin jimnastiği yapınız; eskileri, hatıraları beyninizde canlandırarak tekrar hatırlayınız, monotonluktan ve rutinleşmiş hayat kalıplarından kendinizi soyutlaştırınız. Bol bol egzersizler yapınız ve beynin ihtiyacı olan besin değerlerini almaya çalışınız öte yandan spor’un vücut için öneminin yanında beyin içinde önem taşımaktadır çünkü spor yaptığınızda beyninize daha çok oksijen (O) gitmiş olacaktır.
Şimdi sizlere dünyanın IQ’su en yüksek; Marilyn Vos Savant’ın başarısı ve önerisi hakkındaki sunumunu ve Beyin Gücünüzü Artırmak için Tıbben kanıtlanmış, 32 maddeden oluşan tavsiyeleri sunacağım.

BEYİN GÜCÜ NASIL GELİŞTİRİLİR?

Daha anlayışlı bir şekilde konuşmak, hesapları hızla yapabilmek, çocuğunuzun verdiği cevabın arkasında ne olduğunu hemen anlayabilmek ve ona göre davranabilmek… Küçük de olsa, bu ayrıntıların hayatımızı değiştirebileceğini unutmayın. Bunun içinde beyninize yaptıracağınız ufak egzersizler yeterli olacak. Bir de yediklerinize biraz dikkat etmeniz gerekiyor. Beynin ihtiyacı olan besinlerin başında makarna, pirinç, patates ve ekmek gibi karbonhidratlar geldiğini unutmayın.
Düşününüz ki bir çok konularda düşündükçe kendinizin bile hayretlere düşebileceği analizler, yorumlar yapabiliyor bir takım kararları verebiliyorsunuz, önemli olan bunları reale dökebilmek, kendinize olan özgüveninizi yakalayabilmek gerekmektedir.
Sizlerinde bunu yapabilecek kaabiliyetlerinizin olduğunu bilmekteyim bu vesileyle sizlerde var olan cevher’i açığa çıkartıp keşfedebilmeniz için sizlere yön göstermeye çalışıyorum.
228 IQ ile Guinness rekorlar kitabına geçmeye hak kazanan, başarısı kanıtlanmış; deha, zeki ve dahi olarak adlandırılan, Marilyn Vos Savant neden olmayasınız ki? Şimdi aşağıda sizlerin bilgisine sunduğum 32 maddeyi dikkatle okuyun ve muhakkak ki uygulayınız.

1. Derin Nefes Alın. Daha fazla hava kanınız –yani beyniniz- içerisinde daha fazla oksijen anlamına gelir. Nefesinizi burnunuzdan alın ve mümkün olduğunca diyafram kasınızı kullanarak ciğerlerinizin alt kısmını doldurmaya çalışın. Birkaç kez derin nefes aldığınızda bu sizin hem gevşemenizi sağlar, hem de daha net biçimde düşünebilirsiniz.

2. Meditasyon Yapın. Şu an hemen uygulayabileceğiniz bir meditasyon tekniği, yalnızca gözlerinizi kapayın ve dikkatinizi nefesinize yöneltin.  Kaslarınızı gevşetmeniz meditasyonunuza yardımcı olacaktır. Eğer zihniniz gezinmeye başlarsa dikkatinizi yalnızca nefesinize yöneltin. Beş on dakikalık bir meditasyon sizi gevşetir, zihninizi temizler ve özellikle zihinsel bir iş için sizi hazır hale getirir.

3. Dik oturun. Duruşunuz bedeninizdeki fizyolojik mekanizmaları ve dolayısıyla zihinsel süreçlerinizi etkiler. Bunu kendi kendinize kanıtlayabilirsiniz. Kafanız öne doğru sarkmış, gözleriniz yere bakar ve ağzınız açık biçimde matematik işlemleri yapmayı ya da bir problem çözmeyi deneyin. Sonra aynı şeyi bir de dik vaziyette otururken, ağzınız kapalı ve karşıya ya da hafifçe yukarıya bakar durumda deneyin. İkincisinde zihninizin çok daha kolay çalıştığını göreceksiniz.

4. Doğru düşünme alışkanlıkları. Birkaç hafta belli bir problem çözme tekniği üzerinde çalışın. Kısa sürede alışkanlık haline geldiğini göreceksiniz. Gördüğünüz her şeyi bir an için yeniden dizayn etmeyi deneyin bu da bir süre sonra alışkanlık haline gelecektir. Bir parça çaba sarf ederek yararlı düşünme alışkanlıkları geliştirebilir ve sonra bunları çabasız biçimde kullanabilirsiniz. Alışkanlığın gücünden yararlanın.

5. Ölü zamanları değerlendirin. Arabayla bir yere giderken, bekleme salonunda beklerken, ya da boş boş otururken geçen zaman değerlendirilmezse ölü olur. Bir kasetçalar ya da CD çalar ile arabanızda ya da boş zamanlarınızda yabancı dilde ya da kendi dilinizde bilgilendirici bir şeyler dinleyebilirsiniz.

6. Yabancı dil öğrenin. Yeni bir dil öğrenmenin beyin işlevlerinde yaş ilerlemesine bağlı olarak gelişen performans kaybını azalttığı görülmüştür.

7. Konsantrasyon ve farkındalık egzersizleri. Zihninizi dağılmaktan alı koyduğunuzda konsantrasyon ve net biçimde düşünme kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Zihninizdeki karmaşayı izlemeyi ve durdurmayı öğrenin. Zihninizin arka planında sizi belli belirsiz biçimde rahatsız eden şeyler dikkatinizi çektiğinde onları halletmenin yoluna bakın. Bu, aramanız gereken birini arayıp o işten kurtulmak ya da yapacağınız işlerin listesini çıkarmak olabilir. Böylece en azından şimdilik yapacağınız işleri unutabilirsiniz. Biraz pratik yaparak bu sizin için daha kolay bir hale gelir ve düşünme süreçleriniz daha güçlü olur

8. Yazı yazın. Yazmak zihniniz için çeşitli yönlerden yararlıdır. Belleğinize önemli olan şeyleri söylemenin bir yoludur, böylece gelecekte bazı şeyleri daha kolay hatırlayabilirsiniz. Yazmak düşünme süreçlerinizi netleştirir. Yaratıcılığınızı ve analitik becerilerinizi geliştirmek için iyi bir egzersizdir. Günlükler, parlak fikirlerle ilgili notlar, şiir ve hikayeler yazmak zihninizi güçlendirecektir.

9. Mozart dinleyin. California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada bir müzik aleti çalan ve koroya katılan çocukların problem çözme ve mekansal düşünebilme konularında diğer çocuklara oranla daha büyük bir gelişme kaydettikleri görüşmüştür. Bir başka araştırmada 36 öğrenciye üç tane mekansal düşünme testi uygulanmış ve ilk testin hemen öncesinde Mozart’ın iki piyano için Re Majör sonatı on dakika süreyle dinletilmiş. İkinci testten önce gevşeme kaseti dinletilmiş, üçüncüden önce ise yalnızca sessizlik içinde oturmuşlar. Bu 36 öğrencinin ortalama skorları şöyle 1. test: 119; 2. test: 111; 3. test: 110

10. Uykunuza dikkat edin. Herkesin uyku ihtiyacı birbirinden farklıdır. Kendi ihtiyacınızın altında ya da üstünde uyumayın. Uykunun saatinden çok derinliği önemlidir. Gün içindeki kısa kestirmeler beynin dinlenmesi ve şarj olması için oldukça yararlıdır.

11. Kafein. Kahve birçok kişi için zihin açıcı özelliğe sahiptir. Ancak fazla miktarda alındığında zihnin çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Kafein bazı kişiler için uzun vadede olumsuz yan etkilere sahip olabilir. Ancak kısa vadeli olarak işe yaramaktadır.

12. Şekerden kaçının. Karbonhidratlar genellikle beyninizin bulanıklaşmasına yol açar. Çünkü şeker aldığınızda onu karşılamak için kana insülin salgılanır. Eğer önemli bir zihinsel iş yapacaksanız hemen öncesinde makarna, şeker, beyaz ekmek ve patates cipsi gibi şeylerden sakının.

13. Hızlı okuma. Birçok kişinin inandığının tersine okuduğunuz şeyi daha hızlı okuduğunuzda onu daha iyi kavrarsınız. Daha kısa sürede daha fazla şey öğrenirsiniz ve hızlı okuma gerçekten çok iyi bir beyin egzersizidir.

14. Spor egzersizleri yapın. Egzersizlerin özellikle uzun vadede beyin gücünü geliştirmesi sürpriz değildir. Fiziksel sağlığınızı olumlu yönde etkileyen her şey doğal olarak beyninizi de olumlu yönde etkileyecektir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar 10 dakikalık bir egzersizden sonra bilişsel fonksiyonlarda artış olduğunu göstermektedir. Beyninizi tazelemek istiyorsanız küçük bir yürüyüş ya da birkaç hareket yapabilirsiniz.

15. Daha etkili biçimde öğrenin. Bir şeyi öğrenmeye karar verdiğinizde hem başlamadan önce, hem öğrenme esnasında, hem de sonrasında notlar alın. Başlamadan önce kendinize “Şu an bu konu hakkında neler biliyorum?” diye sorun. Ve bunları bir kağıda not edin. Bu, zihninizi öğrenmeye hazırlayacaktır. Çalışmayı bitirdikten sonra bir sonraki seans için zihninizde birkaç soru olsun. Ve kendi kendinize “şimdi ne öğrendim?” diye sorun.

16. Zihninizi netleştirin. Dağınık odalar ve ofisler dağınık düşünmeyi körükler. Zihinsel işler yapacağınız yeri buna uygun biçimde organize edin. Zor bir zihinsel işe başlamadan önce bedeninizi esnetin ve birkaç derin nefes alın.

17. Eğlendiğiniz bir şeyler yapın. Bu hem stres düzeyinizi düşürmenize hem de beyninizi tazelemenize yardımcı olacaktır. Yalnız burada önemli olan yaptığınız eğlenceli faaliyete aktif olarak katılmanız dır. Televizyon seyretmek böyle bir amaç için uygun değildir. Zihni geliştirici eğlenceli oyunlar oynamak ya da bir hobiyle uğraşmak, kısacası sizi dinlendiren ve eğlendiren bir şeyler yapmak beyninizin daha iyi biçimde düşünmesine yardımcı olacaktır.

18. Beyin egzersizleri yapın. Beyninizi sürekli değişik yönlerde çalıştırın. Bulmaca çözün, satranç oynayın, bir şeyler ezberleyin. Beynin çalıştırılması sürekli yeni nöron bağlantıları geliştirilmesine yol açar.

19. Yeni şeyler öğrenin. Bu beyne egzersiz yaptırmanın bir başka yoludur. Yeni bir şey öğrendiğinizde beyniniz buna uyum sağlamak için yepyeni bağlantılar geliştirmek zorunda kalır.

20. Bir şeyleri iyi yapan insanları modelleyin. Yaratıcı, zeki ve üretken insanlarla birlikte vakit geçirin. Onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışın. Onların yaptıklarını yapın ve onların düşündüğü biçimde düşünmeye çalışın. Onların önerilerine dikkatlice kulak verin. Başarılı insanlar genellikle bunu nasıl yaptıklarını bilmez ve kendilerini başarılı görmezler. Onların söylediklerini değil yaptıklarını yapın.

21. Gülün. Güldüğünüzde salgılanan endorfin sayesinde stres düzeyiniz azalır ve bu da beyin için uzun vadede çok yararlı bir şeydir. Gülmek aynı zamanda sizi yeni fikirlere ve düşüncelere daha açık hale getirir.

22. Oyun oynayın. Beynin uyarılması ölçülebilir yapısal değişikliklere sebep olur. Yeni nöron bağlantıları ortaya çıkar ve yeni beyin hücreleri gelişir. Entelektüel oyunların yanı sıra göz – el koordinasyonunu sağlayan her tür oyun beyni uyarır ve geliştirir.

23. Şarkı söyleyin. Arabanızda yolculuk ederken veya yalnız kaldığınızda üzerinde çalıştığınız konuyla ilgili olarak şarkı söyleyin. Bu sizin sağ beyinle temasa geçmenizi ve onu çalıştırmanızı sağlar.

24. Kendinizin farkında olun. Bu beyin gücüyle direk ilgili gibi görünmemekle birlikte çok yakından ilgilidir. Kendinizi daha iyi tanırsanız ego ve duyguların etkilerinden kaçınabilirsiniz. Özellikle bir şeyleri açıklarken ya da tartışırken kendinizi gözlemleyin.

25. Stresten uzak durum. Özellikle uzun vadeli stresin bedeninizde meydana getirdiği hasarlar bir yana, beyninizi de olumsuz yönde etkilemektedir. Stres düzeyinizi bilinçli olarak azaltmak için gevşeme vb. tekniklerden yararlanın.

26. Kendinizi eğitin. Çeşitli araştırmalar az eğitimli kişilerin Alzheimer’a daha fazla yakalandığını göstermiştir. Herhangi bir alanda eğitim almak beyninizi daha güçlü hale getirir.

27. Yağdan uzak durun. Laboratuvar araştırmaları yüksek yağ oranıyla beslenen hayvanların daha yavaş öğrendiklerini göstermektedir. Mümkün olduğunca zeytin yağı ve diğer türden sıvı yağları kullanmaya özen gösterin. Doymuş yağlar beyin hücrelerinin gelişiminde olumsuz etki göstermektedir.

28. Daha az yiyin. Aşırı yemek sindirim için daha fazla kan akışı demektir ve bundan dolayı beyninize daha az kan gider. Bundan dolayı harcadığınız enerjiyle orantılı bir beslenme düzenini benimserseniz bu beyniniz için daha yararlı olacaktır.

29. Şüpheli gıdalardan uzak durun. Aşağıdaki gıdalar beyniniz için zararlı olabilir: Yapay gıda boyaları içeren besinler, yapay tatlandırıcılar, kola, mısır şurubu, yüksek şeker içeren içecekler, hidrojenlendirilmiş yağlar, şeker, beyaz ekmek ve beyaz un içeren diğer ürünler.

30. Kahvaltı edin. Kahvaltı tüm beden için çok önemli bir öğündür. Ve bu konuyla ilgili araştırmalar kahvaltı eden çocukların diğerlerine oranla daha başarılı olduğunu göstermiştir.

31. Soru sorun. Bu beyninizi formda tutmanın çok iyi bir yoludur. Yalnızca kendi zihniniz içerisinde kalsa bile soru sorma alışkanlığını sürdürün. Zihninize gelen her şeyi sorun ve muhtemel cevaplar üzerinde düşünün.

32. Beyin gücünüzü geliştirme planı yapın. Yeni alışkanlıkların edinilmesi yirmi ila otuz gün arası bir süre alır. Bu durumda uyguladığınız herhangi bir egzersizi ya da alışkanlık değişimini en azından üç hafta sürdürmelisiniz. Herhangi bir tekniğin etkisini hemen görebilirsiniz. Ama her tür tekniğin uzun vadeli yararları çok daha fazla olacaktır.


1 yorum

muhsin altındağ · 27 Aralık 2015 21:59 tarihinde

Çok faydalı bilgiler bunlar, bu bilgilerden her yaşta her insan faydalanabilir, Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.