Excel Nedir Nerelerde Kullanılır ve Excelin Mantığı Nedir?

Yazıda Geçen Konular

Excel Nedir?

Excel nedir, nerelerde kullanılır sorusunun cevabını anlamak için öncelikle Excel’in Mantığından bahsetmek istiyorum. Excel hani şu bilgisayarı ilk açtığımızda direk karşımıza çıkan Windows İşletim Sistemi’nin de dahil olduğu Microsoft şirketine ait bir elektronik tablo oluşturma programıdır. 

Excel Nerelerde Kullanılır

Excel içerisinde barındırdığı formüller biçimlendirmeler gibi işlevler ile günlük hayatımızda her seviyedeki işletmeler için yani bakkalından süper marketine holdinglere kadar hemen hemen bütün firmalarda sıkça kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kişisel ihtiyaçlarımız içinde Microsoft Exceli sıkça kullanırız.  Yani artık evin giderleri için olabilir işte kendi evimizde yapmış olduğumuz çalışmalarımız için olabilir. Zaman planlamaları için olabilir. Ders çalışmak için yapmış olduğumuz ders programları olabilir. vesaire vesaire Yani bunun hemen hemen sınırı yok diyebiliriz. hepsi için exceli sıkça kullanırız.

Excelin Mantığı

Excel üzerinde çok kolay bir şekilde birbirinden farklı Elektronik Tablolar oluşturabiliriz.

Excel’de oluşturduğumuz  bütün veriler aslında farklı işlevlere sahip basit elektronik tablolardır. Genelde işyerlerinde sıkça karşımıza bu elektronik tablolar çıkmaktadır. Kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda da bu elektronik tabloları oluşturmamız gerekiyor. 

Başta da belirttiğim gibi Excel Microsoft şirketine ait ve bu Microsoft şirketinin oluşturmuş olduğu Microsoft Office yazılım paketinin bir elemanıdır. Hani Word Access Power Point gibi sık sık karşımıza çıkan bu programların yazılım paketine komple ofis paketi Yani Microsoft Office paketi deniyor. Excel’de bu paketin bir elemanıdır. 

Hücre Nedir?

Exceli kullanırken kullanıcılar boş bir sayfa yerine her excel sayfasında göreceğiniz kutucuklar bizi karşılar. Bunlara hücre diyoruz. Excel sayfalarında satır ve sütunlar mevcuttur. Sütun ve satırların kesiştiği yerlerdeki hücreleri satır ve sütun isimlerini kullanarak adlandırabiliriz.

Excel sayfasını açtığımızda görmüş olduğunuz hücreler ilk bakışta ekranda görüldüğü kadar az değildir. Sol taraftaki satır numaralarını takip ederseniz aşağıya doğru çektikçe satır sayılarının çoğaldığını takip edebilirsiniz. En son satır sayısını fark ettiyseniz 1.048.576 adet oldukça fazla sayıda satır mevcut. 

Yine aynı şekilde yukarıdaki sütun isimlerini takip ederseniz sağa doğru çektikçe değiştiğini göreceksiniz. En son sütuna geldiğimizde ise gördüğünüz gibi XFD sütunu yani oldukça fazla sayıda 16.384 adet sütun var ve toplamda bir sayfada 17.179.869.184 adet Excel de hücre mevcut.

Excel Hakkında

Bu kadar hücre sayısı da birçok elektronik tablo için fazlasıyla yeterli olacaktır. Ancak yine de yetmediği durumlar için Excel’de yeni sayfalar da oluşturabiliriz. Excel önceki sürümlerde 250 adet sayfayı tek bir kitap da destekliyordu. Artık bu sayı çok daha arttı. Olmaz ama yine de yetmez ise Excel kitaplar arasında da işlem yapabilme yeteneğine sahip. 

Genelde Excel iş yerlerinde kullanılır. Daha çok raporlamaları hazırlayabilmek, kolaylaştırmak ve anlaşılabilirliğini arttırmak adına ve doğruluk oranını Yüzde YÜZE getirmek için Excel’e hemen hemen bütün firmalar başvururlar.

Sizler de ileride hiç zorlanmadan istediğiniz raporu oluşturabilir hale geleceksiniz Yeter ki dersleri sırasıyla tek tek ve kendinizde tekrar ederek çaba gösterin. Daha önce de belirtmiştim ya hani kendinizde evinizde ufak tefek işleriniz için Excel’i kullanmaya başlayın bir an evvel, bu hem hayatınızı kolaylaştıracak hem de ileride kesinlikle iş başvurularında size büyük fayda sağlayacak. 

İş başvurularında karşınıza çıkacak sorulardan birisi de Excel kullanabiliyor musun şeklinde olmayacak. Excel kullanma seviyen ne düzeyde şeklinde sorulara muhatap olacaksınız ki bu da işe alım sırasında sizin için büyük bir artı veya negatif etken olacaktır. 

Sitemizden ve Youtube kanalımızdan Ücretsiz Excel Derslerini Sırasıyla takip edebilir ve kendinizi hiçbir başka kaynağa gerek kalmadan Excel konusunda yetiştirebilirsiniz. 

Bunun için tek yapmanız gereken kanalıma abone olup Youtube kanalımdan Sıfırdan MS Office Excel Eğitimleri isimli oynatma listesini takip etmenizdir.

Yada yine WEB sayfam üzerinden Ücretsiz Excel Eğitimler Sıralı Excel Dersleri Excel Videoları isimli sayfamı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfa da ayrıntılı bir şekilde konu başlıklarını ve eklenmiş anlatım ve videoları bulabilirsiniz.

WEB Sitemdeki ve Youtube kanalımdaki tüm içerikleri tamamen ücretsizdir. Ancak ben bu işlem için oldukça zaman ve emek harcıyorum. Sizlerden beklentim dua ve paylaşımlarınızdır. Fakat azda olsa işinize yaradıysa ve ben de destek olmalıyım derseniz hesap bilgilerim aşağıdadır.

DİLAVER AJDER

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.