Excel Nasıl Çalıştırılır ve Şablonlar Nasıl Kullanılır - Ücretsiz Excel Şablonları

Yazıda Geçen Konular

Excel nasıl çalıştırılır

MS Office paketine ait olan Excel bilgisayarınızda yüklü ise çalıştırmak için en basit yöntem mouse sağ tık ve açılan menüden Yeni menüsüne ardından Microsoft Excel Çalışma Sayfası yazısına tıklamaktır. Yada var olan bir excel dosyasını çift tıklayarak açarak excel üzerinden de boş bir excel sayfası açabilirsiniz. Yada windows kurulu bilgisayarlar için  “Başlat- Tüm programlar- Microsoft Office- Microsoft Excel” şeklinde de olabilir.

Aşağıda verdiğim videoda görsel olarak da izleyebilirsiniz.

Şablonlar nasıl oluşturulur ve nasıl kullanılır

Sürekli olarak kullanımına başvurduğumuz tablo veya düzenler için her seferinde baştan tekrar oluşturmak oldukça zahmetli ve vakit kaybı olabilir. Ancak tekrara düşen bu gibi işlemler için bir çok programda olduğu gibi Excel’de de oldukça güzel ve pratik bir özellik olan Şablon yani Template özelliği mevcut. Bu hazırladığımız excel dosyasını şablon haline çevirerek her seferinde sıfırdan uğraşmaktansa aynı dosyadan kullanmak çok daha iyi olacaktır.  Bunun için hazırladığımız bir excel dosyasını Farklı Kaydet dedikten sonra Diğer Seçenekler ve oradan da kayıt türünü Excel Şablonu yani xltx uzantısıyla veya Makro İçerebilen Excel Şablonu yani xltm uzantısıyla kaydederek şablonumuzu hazırlayabiliriz. 

Microsoft Excel’de kendi şablonlarımızı oluşturabileceğimiz gibi Excel içinde hazır gelen şablonları da kullanabiliriz. Hali hazırdaki bir şablonu veya kendi hazırladığımız bir şablonu exceli çalıştırdıktan sonra Dosya (File) Yeni (New) menüsünden seçerek kullanabiliriz. Şayet çevirimiçi çalışıyorsanız buradan Microsoftun kendi bünyesinde barındırdığı ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz çok sayıda hazır şablonda görebilirsiniz. Gayet başarılı ve güzel olan bu şablonlardan istediğinizi indirerek kullanabildiğiniz gibi farklı sitelerden de ücretli veya ücretsiz şablonlar bulmanız mümkündür.

Ücretsiz Şablonlar

Yukarıda da bahsettiğim gibi MS tarafından hazırlanan şablonlar haricinde ücretsiz bir şekilde faydalanabileceğiniz çok sayıda şablona aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Az ama öz ücretsiz şablon linkleri

Sitemizden ve Youtube kanalımızdan Ücretsiz Excel Derslerini Sırasıyla takip edebilir ve kendinizi hiçbir başka kaynağa gerek kalmadan Excel konusunda yetiştirebilirsiniz. 

Bunun için tek yapmanız gereken kanalıma abone olup Youtube kanalımdan Sıfırdan MS Office Excel Eğitimleri isimli oynatma listesini takip etmenizdir.

Yada yine WEB sayfam üzerinden Ücretsiz Excel Eğitimler Sıralı Excel Dersleri Excel Videoları isimli sayfamı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfa da ayrıntılı bir şekilde konu başlıklarını ve eklenmiş anlatım ve videoları bulabilirsiniz.

WEB Sitemdeki ve Youtube kanalımdaki tüm içerikleri tamamen ücretsizdir. Ancak ben bu işlem için oldukça zaman ve emek harcıyorum. Sizlerden beklentim dua ve paylaşımlarınızdır. Fakat azda olsa işinize yaradıysa ve ben de destek olmalıyım derseniz hesap bilgilerim aşağıdadır.

DİLAVER AJDER

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.