KUR’AN’DA İSMİ GEÇEN DÜNYA DIŞINDA YAŞAYAN BAŞKA ZEKİ CANLILAR MI VAR ?

uzayKur’an incelendiğinde “göklerde” yani uzayda yaşayan akıllı canlılardan bahsedildiği, birçok ayette görülebilir. Dolayısıyla İslam âlimleri arasında, göklerdeki yaratıkların varlığı konusunda hiçbir ihtilaf yoktur. Üzerinde ittifak edilememiş tek konu, bu yaratıkların kim olduğudur. Ancak ilgili ayetler, bu varlıklar hakkında bizlere çok önemli bilgiler vermektedir. Örnek olarak Rad suresinin 15. Ayetini ele alalım;
“Göktekiler ve yerdekiler, isteyerek veya istemeyerek gölgeleri ile beraber Allah’a secde ederler.” (Rad, 15)
Her ne kadar Türkçe meale yansımamış olsa da, ayetin Arapçasında “göktekilerin” akıllı canlılar olduğu açıkça görülür. Çünkü ayetin Arapça metninde onları (gökte olanları) tanımlamak için مَن فِي السَّمَاوَاتِ yani “men fis semavati” ifadesi kullanılır. Buradaki men zamiri sadece kişileri tanımlamak için kullanılır (aynı zamanda “kim” anlamına gelir). Eğer akıl sahibi olmayan varlıklardan veya cisimlerden bahsetseydi ayette مَا yani “ma” zamiri kullanılırdı çünkü kişi olmayan varlıkları (hayvan, cisim vs.) tanımlamak için kullanılan zamir “ma” zamiridir ama ayette böyle denmiyor (“ma” aynı zamanda “ne” anlamına gelir). -İngilizce bilenler bu dilbilgisi kuralını hemen anlayacaklardır çünkü aynı yapı İngilizcede de vardır. -Ve bunlar cin veya melek de değillerdir çünkü ‘gölge’ ve dolayısıyla da ‘cismani beden’ sahibidirler.
Dolayısıyla göklerde yaşayan akıllı ve cismani bedenleri olan yaratıkların varlığı Rad suresinin 15. ayetiyle sabittir.
“Göktekiler” ifadesi Kur’an’da kişi zamiri kullanılarak defalarca kez geçer.
Birçok gezegende, birçok farklı insan türü yaratılmıştır. Bizim büyük babamız Adem’dir. Başka gezegenlerdekilerin büyük babaları başkadır.
“Uzayda yaşayan canlılar arasında bizden daha gelişmiş uygarlıklar var mıdır?” sorusunu Kur’an’a sorarsak Yâsin suresinin 81. ayeti bize, çok ilginç bir cevap verir ve “biz Adem oğullarını, yarattıklarımızın bir çoğundan üstün kıldık” der. Yani yaratılmışların en üstünü, biz değiliz. Peki bizden üstün olanlar kimdir? Melekler mi? Hayır, çünkü Şeytan da dâhil bütün melekler, insana secde etmekle emir olundu. Peki, cinler olabilir mi? Elbette ki hayır, Adem yeryüzüne halife olarak gönderildiğinde, yeryüzünde cinler vardı. Biz onlardan üstün olarak buraya geldik. Hatta Kur’an onların, Hz. Süleyman’ın emrine verildiğinden bahseder. Öyleyse Adem oğullarından üstün olan bu yaratıklar kimlerdir? Dünyada böyle birileri olmadığına göre bunlar uzaydadırlar.
Uzaylı ırkların arasında bazıları bizden daha üstün yaratılışlı insan ırklarıdır.
Yâsin suresinin 81. ayeti uzayda hayat barındıran gezegenler hakkında bize fikir verir…
“Gökleri ve yeri yaratan, onların benzerlerini yaratmaya kadir değil midir? Evet, O, yaratan ve bilendir.” (Yâsin Suresi, 81. Ayet Meali)

ALINTI

Benzer konular

54 Yorum “KUR’AN’DA İSMİ GEÇEN DÜNYA DIŞINDA YAŞAYAN BAŞKA ZEKİ CANLILAR MI VAR ?”

 1. a.ll dedi ki:

  Peki kiyamet koptugunda cennet ve cehennem de evren deki herkes yuzlesecekmi

 2. Emir dedi ki:

  Şimdi şöyle düşünün arkadaşlar dünyayı bir şehir olarak düşünün tamammi sonra o şehrin ortasında bir dünya adıda ev oldugunu düşünün o dünya evine girdiğinizi düşünün ve her noktasinda insan düşünün hatta her metrekaresinde insan olduğunu düşünün sonra evin camından baktığımızda bir sürü ev oldugunu hayal edin hatta gökdelenler, kafeteryalar, bakkallar vb.( akliniza ne geliyorsa düşünün) olduğunu hayal edin simdi burada devreye akil giriyor yani o gökdelenlerde hic calisan yokmu o bakkalin sahibi yokmu o bakkalda hic alisveris yapan yokmu o bakkalda hic cikolata alan bir cocuk yokmu yada kafeteryada hic sevgilisiyle cay icip oturan 1 tabe bile erkek ya da kiz yokmu benim fikrim budur ama iste Allahu Teâla bizim neden bakkala gidip bir cikolata almamiza kafeteryaya gidip cay ne bilim kahve icmemize yada o gokdelenlerden birine sahip olmamiza yada onu bile gectim o gokdelende temizlik iscisi olarak cal9smamiza izin vermiyor onu bilmiyorum tabikide Allahu Teâlanin bir bildigi vardir ben ona sonsuz inaniyorum o herseyi bir olcuye gore yaratmıştır.

  OKUDUĞUNUZ ICIN TESEKKUR EDERIM.

 3. isim ... dedi ki:

  Bunları okuduktan sonra benim aklıma bir soru takıldı. Bizim peygamberimiz insanlara ve cinlere İslam dinini tebliğ ettiğini biliyoruz. Aynı zamanda bizim dinimiz kainat içerisinde geçerli ve son din değil midir? O zaman eğer varsa diğer akıl sahibi yaratılanlar için de İslam dini geçerlidir ancak peygamberimizin varsayılan diğer yaratılanlara tebliğ ettiği ayetlerde ve hadislerde geçmekte midir bu konunun da açık bir şekilde araştırılması gerekir.

  • ertan dedi ki:

   Yarattıklarının senden üstün olanı nerede peki? Hade sen o teknelojide değilsin peki o üstün olanlar nerede daha inemedilermi dünyaya! Ayeti kendide göre yorumlama Allah biz peygamberi Alemlere rahmet olarak gönderdik diyo.Peygamber yeryüze geldi sonra vefat etti bu süre içersinde tebliğ yaptı tepliğ yaptığı yer yeryüzü ve dünya idi kuran ona yeryüzünde indi .Alemler kuşlar,kediler,köpekler,cinler, melekler,çiçekler say sayabildiğin kadar.

 4. Binnur trylmz dedi ki:

  Dünya, evrenin -gerçek anlamda – tamamı ele alındığında bir noktadan zilyon defa daha küçüktür.
  Güneş – ki bizim açımızdan efsane büyüktür – bile evrende tespit edilen diğer gökcisimlerine nazaran küçücük kalır .Yani demek istediğim Allah ın bütün bu kocaman evreni sadece küçücük bir topun içinde yaşansin diye yaratması akıl ve mantığa uygun değildir .
  Ama burdan en yakinimizdaki galaksiye ışık bile milyar yılda gider ,yani benim teorilerime göre ,dünya dan başka gezegenlerde de yaşam elbette vardır ,ama yüce Allah belli ki bizim o gezegenlere ulaşmamızı engellemiştir .Bu da evren deki diğer durumlar gibi açıklanması imkânsız dır .
  Okuduğunuz için teşekkürler 😊

 5. musa dedi ki:

  yaa dünyayı yaşanmaz hale getirenler hep inananlar 🙁

 6. Hamzacan dedi ki:

  Allah butun herseyi son peygamber icin yaratmistir o olmasaydi hic bir sey olmazdi tum evreni ona ikram olsun diye yaratmis ince detaylara girer sek her sey apacik ortada diger evlerde yasam varsa onlarin da bizim son peygam berimizi biliyodur cunku allahtan baska ilah yoktur muhammed onun resuludur hersey burda apacik ortada neyi tartisiyonuz diger evrenlerde yasam varsa sadece allaha ibadet eden bir evren oldugunu dusunuyorum

  • FATİH dedi ki:

   Allah herşeyi mükemmel yaratmışta hamzacan yalnız seni aklından mahrum etmiş…kale boş sıkmış oğlu sıkmışsın….

   • CANER dedi ki:

    Arkadaşlar bence hepsi doru ben bir imamım ama ingiltereye gittim ve in gilizce biliyorum evet yalan sanıyorsunuz ama doğru

  • isim ... dedi ki:

   baska gezegeenlerde yasam varsa ki, zaten var. Allahın bir tek bizi yaratmıs olması mantık dışı.. Onlara da dünya gibi yaşam millet ve dinler vererek peygamber vermiştir mutlaka.. Bizler bırbırımızden farklı yasıyoruz. Ya da farklı zaman dılımlerinde. belki oralarda kıyametkoptu yada henuz ortaçağ donemındeler yada co kıler ıdonemde..

 7. isim ... dedi ki:

  Arkadaslar allahin ayetlerde biz insaogullarina anlattiklari seyleri birakip
  gavurlarin varsaydiklari laflarami inancaz. Onlar sadece varsayiyorlar
  yok nasa boyle dedi yok easa soyle dedi. Birakin bunlari
  allah teala bizim sadece bilmemiz gereken kadar bilgi wermis
  kurani kerimde we hala ilim sahipleri bazi ayetleri kesinlikle
  allah sununla ilgili bize su sekilde bilgi weriyor diyemiyorlar
  Yildizlar we yildizlar arasi alan; bana soracak olursaniz
  allahin bize ayette belirttigi gibi bir sustur bizim gozumuze oyle
  gorunuyordur ben buna bakarim nasanin yok trilyon km mis yok
  isik yiliymis bunlara inanmam gidip kesifmi yaptilar

 8. Alparslan dedi ki:

  Arkadaşlar herkes kafasına göre galaksi yıldız sayısı vermiş nasa dahi bilmiyor bu sayıyı dünyadaki kum tanesinden daha çok olduğu yaradan sonsuz kudret sahibi dünya dışı varlıklar ın olması pekala mümkün ne kainat tesadüfen oluştu ne bizler başka medeniyetlerinde kendi dünyaları mutlaka vardır bizden çok ilerde olan varlıklar onlar bizi ziyarete geliyor ama biz görsek dahi inanmayız kesin bu işin arkasında bi sahtekar ararız insan oğlunun şuan bunu idrak etmesi biraz zor elbet birgün bu gerçekle yuzlesecez ama biz ama torunlarımız yaradan herşeye kadir

 9. Beril dedi ki:

  Bence bizim disimizda farkli gezegenler ve farkli insanlar var bu gayet mumkun daha yakinimizdaki gezegenler hakkinda kesin bilgilere erisemiyoruz.

 10. Orkun dedi ki:

  Benim düşümcem başka aslında olabilirmi olabilir piramitler başta alınıcak örnek yapı bir yapı uzaylı dediklerimiz gelecekten olmasın nasılmı uzayda kara delik veya denilenlere göre zaman yolu tür gibi birşey olabilir ve insanlar sürekli savaş halinde ve silahlar gittikce tehlikelişiyor Dünya’ya zarar verior tükettiğimiz petrol dahi akmosfere zarar verior ve insanlığın evrim gecirmiş hali olabilir şimdi asıl uzaylı görüntüleri sayıf bir bedenden oluşuyor aksion filmleri değilde bu mesala uzaylı görüntüleri hepsi sayıf beden ve aslı olabilicek belkide gercek birşeyde olabilir.onlar zamana geri dönüp şifa arıyorlar olabilir ben bilemem zamanda yolculuk inanılmaz gibi gelsede bir videonuzda 1930 lularda görüntülü konuşmayı gösterdiniz. ve şimdi gercekten var 1960 da bile buna kimse inanmazdı 30 yıl sanrasına 🙂 uzaylı dediklerimiz evren değiştirmiş insanlar olamazmı? :)

 11. Onur dedi ki:

  Nasaya göre 1700 gezegen olduğu söyleniyo ama 500 milyon tanede galaksi yani bu kadar çok gezegen boş olcanı sanmıyorum. Evet ben şahsen başka gezegenlerde yaşam olduğuna inanıyorum. Belki bizden daha gelişmiş ve ya daha geride bu bi düşünce tarzı ama şöyle bir düşünsek insanlar en üstündür KURAN’da böyle geçiyor sa ordakinlerinde insan olabileceği ihtimali çok yüksek. Ama ne kadar gelişmiş olurlarsa olsunlar nekadar gelişmiş olursak olalım bence hiç bir zaman bir birimizle temas kuramayız kuramıcaz. Bunlar biraz boş laflar ilerki zamanlarda anlarız demek. Bizler (hz.) Adem’in oğullarıyız onların da başka ataları olabilir yani şunu demek istiyorum eğer onlara ulaşa bilsek veya herhangi bir temas kura bilsek durum değişir herşey değişir onlar bizim peygamberimizi bilmiyor biz onlarınkini onların kuranı farklı bizimki farklı düşünün bi eğer böyle bir buluşma olcak olsaydı bu kuranda belirtilirdi ama ben böyle bişe okumadım nede duydum böyle bir büyük buluşma önemsenmicek türden değil. Onların zaman dilimlimleri de farklılık göstere bilir yani bu neyi ifade ediyor namaz onlar daha çok kılıyor olabilir yada daha az. Yani olay şu ki evet hayat ola bilir amma biz onları veya onlar bizleri göremicek. Benim düşüncem bu. Farşı düşünen varsa cevap yazsın konuyu tartışmak bizi birazdaha bilgilendire bilir tabi doğru sonuç bulunmasada insanların düşünceleri iyidir.

  • Orkun dedi ki:

   mantık acısından Onur dediğine katılıyorum onlarla buluşabilirmiyiz bilmiyorum ama Buluştukmu Peygamberlerimiz aynı değildir Kuran’ı Kerim onlarda da Farklı yazılmış olma ihtimalide çok yüksektir.
   Cok mantıklı bir yorumda Bulundu kesinlikle.

 12. Cemre dedi ki:

  Ben başka gezegenlerde de canlılar var evrende yalnız değiliz çünkü uzay, evren sonsuzdur ve bu sonsuz yerde yalnız olamayız diye düşünüyorum. Bize en yakın gezegenlerden birinde bile yaşam olup olmadığı tartışılıyorken neden başka galaksilerdeki gezegenlerde olmasın?? Akıllı olur mu olmaz mı bilemem ama başka canlıların olması ihtimali yüksek. Biz bilmesek de.

 13. isim ... dedi ki:

  Insan olduklarını kim soyluyor .

 14. svs dedi ki:

  Evet bizden önce Dünya’da can oğulları vardı.. ( Canlar) Yani Cin ırklarından birisi.. Cismani mi metafizik sahibine mi sahipler Allah (C.C ) bilir.. Laki n Gölge Evren yani Cismani evrende başka müsait gezegenler vardır.. Hz. İsa göğe kaldırıldı derken bu başka bir gezegene başka bir galaksiye delalet eder.( Zannımca ) Yanılıyorda olabilirim belki kimseyi yanlış bilgilendirmek istemem.. Ama uzayda bizden başka zeki canlılar yoktur.. Hayvan türü belki ruhani varlıklar olabilir. Ama bizden üstün değillerdir…

  • realist dedi ki:

   islamı hikayeler ile doldurdunuz be. Doğru olanlara da şia eklemeleri yapıp duruyorsunuz ya da eklemelerden haberiniz yok paylaşıp duruyorsunuz

 15. hosting dedi ki:

  bencede yanlış surelerın tekrar okunup bilinen bir hoca tarafından buraya yazılıp herkesin aydınaltılması lazım bence.

 16. isim ... dedi ki:

  S.a arkadaslar ben tolga
  Ben şahsen uzaydaa bizden baska canlilar olduğunu düşünüyorum ve inayiyorum ki ilerki yillarda. Bu kesinlesilcektir.

 17. tolga dedi ki:

  isra70. ayet hangi ayet olduğunu bile araştırmadan yazıp çizmişsin

  • Orkun dedi ki:

   İSRA Suresi 70. ayet meali

   Ve lekad kerremnâ benî âdeme ve hamelnâhum fîl berri vel bahri ve razaknâhum minet tayyibâti ve faddalnâhum alâ kesîrin mimmen halaknâ tafdîlâ(tafdîlen).

   Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık.

   En üstünü biz değiliz. Hepsinden üstün kıldık demiyor bir coğundan üstün kıldık diyor.
   Bu Dünyada en üstünü bizsek uzayda değiliz anlamına gelir.
   Bunu bu dünya hayatında öğrenemicez belki ama belki zamanı geldiğinde Allah’ın katında öğrenecekgiz.
   Öldükten Sonra ne olacaz bilemeyiz Allah affedicidir.
   İnananların kesinlikle Affedile bilir Günahları.

 18. raif dedi ki:

  bu alem allah istegine göre yaratmış biz de kulu olarak tartışma yapma şanşsımız yok ve olamaz istedigini yaratır istedigini yaratmaz kulluk yapmak zorundayız o kadar

  • Orkun dedi ki:

   Doğru diyorsun 🙂 Allah Affetsin Günahlarımızı.
   Bu bir ilim tartışması fikir alış verişi ne kadar doğru veya yanlış Allah bilir.
   Onu Gücendirmek istemeyiz.

 19. Cihan dedi ki:

  Göktekiler derken kuş türlerinden bahsediliyor olmasın.ne gereksiz roman yazmışsın be.

 20. Mustafa dedi ki:

  Yok ya 81. Ayeti 2 kere yazmış ve farklı şey yazıyo inanmayın

 21. isim ... dedi ki:

  Bizden daha zekiler ise acaba Müslüman mı bu yaratıklar

 22. ottomanco dedi ki:

  bence galaksiler arasi yolculuklarin olacagi insanlarin cok degisik sekiller alacagi bir dunya varolmaya devam edicek

 23. erol dedi ki:

  bizim dunyadaki baska hayat bir yerde yoktur diger hayat cennette ALLAH apacik dunyada yasayan tum varliklari insanoglu faydalanmasi icin yaratmistir bizi ona kulluk icin tum kainati kendimizi yalniz hissetmemek icin onun buyuklugunu anlamak icin dunyada kac cesit hayat oldugunu bilen varmi baska gezegenlerde ne bicim hayat olsa da nereden bilecegiz o nasip etmedigi zaman ikinci hayat oldukten sonra ALLAH izin verdigi zaman baslayacaktir biz burada hayal masaldan baska bir sey degiliz bir varmis bir yokmus gibiyis

 24. sakalli dedi ki:

  bu sekilde ayet aciklanmaz. ayetler bir birini aciklar. allah insan ve cinleri kulluk edelim diye yaratti o halde sunu da demez miydi insanlari cinleri uzaylilari birakin bu tur sacmaliklari. uzayli vs diye olusturulan algi insanligi korkumaktan baska bisey degil. olasaydi gelir slm derlerdi heralde. karincaya da sordan ne geregi vardi bukadar buyuk bir dunyaya dersi bize bu tarka yeter. allah uzayi yaratmis olabilir belki bu da da baska bir hikmet vardir. ama bunu boyle carpitmanin bir anlami yok. saygilar

 25. yunus dedi ki:

  METNİ OKURKEN BİR ŞEY DİKKATİMİ ÇEKTİ:
  “biz Adem oğullarını, yarattıklarımızın bir çoğundan üstün kıldık” der. Yani yaratılmışların en üstünü, biz değiliz.
  AYETİ YANLIŞ ANLAMIŞIN BİR DAHA OKU İSTERSEN TAM TERSİNİ KASTEDİYO.KİM YAZDI BUNU ALLAH BİLİR…

  • Ahmet dedi ki:

   Sen bence okuduğunu anlamıyorsun da açıklama istiyorsun. Birçoğundan üstün olmak demek üstün olmadığın bir kesimin de olduğunu gösterir. Dünyadaki her türden üstün olduğumuzu, meleklerin iradesiz olduğunu ve cinler de üstün olmadığına göre geriye tek seçenek kalıyor

 26. Ali dedi ki:

  Uzayda yaşa yan tek akıl kullanan insandır başka yoktur arkadaşlar ufo falan hikaye

 27. isim ... dedi ki:

  Lan gavat yazıyon bari üfürme , nedemek : “Bizim büyük babamız Adem’dir. Başka gezegenlerdekilerin büyük babaları başkadır.” Başka bir ırk yaratılmış olsaydı, illa dine davet için bir peygamber gönderilirdi, ayeti kafana göre ne yorumluyon, canlı var yok diyemeyiz, varsada insan ırkıyla kıyaslyıp saçma seyler yazma

  • isim ... dedi ki:

   Dünya dısında, hatta her yıldız, sistemının oldugu bize benzer hayatlar oalcagına ınanıyorum. Oralarda ileri, ya da geri dönem yasanmıstır ya da kıyamet kopmuş beklemede olabilirler.. biz sadece suan ulaşamıyoruz. belki onlar da deniyorlar. Belki varmak uzereler.. Allah bize bılmemız gerektıgı kadar bılgıyı vermıs kuranda..

   sunu iyi biliyorum ki, hepımızın ortak tek yaratıcısı allahdır..

 28. son nusret dedi ki:

  ucsuz bucaksız evrende karşımıza neyin çıkacağı belli değil.

 29. isim ... dedi ki:

  Allah cc bu kadar büyük bir uzayı sebepsiz yaramadığını ayetlerde belirtmiştir

 30. Harun vural dedi ki:

  Bu konuda inancım sonsuz. Böyle bir varlıkla 5 sene iletişim halinde yaşamışlığım var.kendisine Allah yolunda olup olmadığını sorduğumda benide Allah yarattı diyordu.yalnız çok tehlikeli bir duruma sebebiyet veriyor bu tür varlıklarla iletişim halinde olmak.18.000 alemin rabbi hakkımızda herşeyin hayırlısını nasip eylesin.

 31. taner dedi ki:

  tabiki 2bin galaxsi olduguna gore gerek bilimsel gerek teknoloji konusundan bizde daha akilllar

 32. özgür dedi ki:

  hepsi isan deyil

 33. ramazan dedi ki:

  aslında 4.5 milyar galaxi vardır 2 milyar değil cogu araştırma gurpları bunları sınırlar nasa bunu kendi resmi sitesinde acıkladı ve admin isra suresi 70 ayet “Ve andolsun ki; Âdemoğlunu kerem sahibi (şerefli) kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Ve onları helâl şeylerden rızıklandırdık. Ve onları yarattıklarımızın çoğundan fazilet (açısından) üstün kıldık” yani iki defa yasin 81 demişsin ve bir ayet daha açıklamaya yeterli KEHF suresi 54. ayet “Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür.”

 34. HUSEYIN dedi ki:

  BILIME GORE BIZIM GALAKSIMIZDE(SAMANYOLU)2 MILIYAR GUNESIMIZ GIBI YILDIZ VARDIR,EVRENDE ISE 2 MILIYAR GALAKSI VARDIR,BIZ INSANLAR OKADAR OZEL OLDUMUZU SANMIYORUM

 35. HUSEYIN dedi ki:

  EVET,COK MANTIKLI CUNKU EVREN COK BUYUKTUR BASKA CANLI VARLIKLARIN OLMAMASI MUMKUN DEYILDIL