24thHaz

Bilgisayarı zamanlı kapatma komutu programsız

İhtiyacımız olan hemen herşey zaten düşünülmüş ve önceden o ihtiyacımız için programlar yapılmıştır. Ancak bilgisayarımıza sürekli bir şeyler kurmak elbette bilgisayarımızı yormaktadır. Zaten bu programların bir çoğu basit bazı işlemlere görsellik kazandırılarak ve gereksiz ilaveler yapılarak programa alıcı çekmek için yapılmıştır. Bunlarda haliyle PC’mizin Ram’inden Ekran kartından, işlemcisinden azda olsa bir şeyler götürmektedir. Çok basit bir işlem için dahi yapılmış programları ben kendi bilgisayarıma kurmama taraftarıyım ve size de öneriyorum.

Bu basit işlemlerden benim için sürekli olarak kullandığım bir komutu sizlere de göstermek istedim.

Akşamları sizlerde benim gibi TV’nize reklamsız şekilde film vs. seyretmek için  laptodunuzu bağlayarak uyuyanlardansanız sizinde işinize yarayacaktır.

Kısaca bilgisayarınızı zamanlayarak kapatmaktan bahsediyorum.

Öncelikle en kısa yolu hemen söyleyeyim sonra diğer ayrıntılardan sizlere bahsetmeye çalışacağım.

 Başlata tıklayın çalıştır sekmesine shutdown -s -t 3600 komutunu girin.

Bu işlem bilgisayarınızı 1 saat sonra kapatacaktır, ve resimdeki gibi bir yazı ile sizi uyaracaktır. 3600 ise 60 dakikanın saniye cinsinden değeridir. Minumum 0 Maximum 315360000 yazabilirsiniz. Boş bırakırsanız 30 saniyede kapanacaktır,

Bu işlemi iptal etmek için ise

Başlata tıklayın çalıştır sekmesine shutdown -a komutunu girin. Böylelikle PC Kapatma ayarlarımız iptal olacaktır ve resimdeki bir açıklama satırı gözükecektir.

Aslında bu komutun kullanımı çok daha detaylıdır. Ayrıntılarını Başlat – Çalıştır kutusuna CMD komutunu girerek Açılacak olan DOS (Disk Operation System)  ekranından shutdown /? komutu ile görebilir ve inceleyebilirsiniz. Win7 de bilgisayarı zamanlı kapatma komutu çalışmaktadır.

Ben yinede zaman hesaplamayı sevmiyorum tek tuşla halletmek istiyorum derseniz bir toplu işlem dosyası oluşturarak masaüstünüze koyabilirsiniz. Bu konu için ayrıntılı bilgileri yine sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

Ya da illa hazır bir program diyorsanız Auto PowerOn & ShutDown işinizi görecektir. Bu program ile desteklediği anakartlardan birine sahipseniz zamanlı bilgisayarı açabilme şansınız da mevcut.86 thoughts on “Bilgisayarı zamanlı kapatma komutu programsız”

 1. peki mesela ben 4 saat ayarladım her açtımda 4 saat sonra kapancak

 2. Eskiden oturumunuz şu kadar süre içinde kapatılacak yazısı çıkıyordu. Artık çıkmıyor neden olabilir ??

  • Windows 10 sistemlerinde o çıkan baloncuk bildirimleri kalktıgı ve farklılaştıgı için herbildirim entegre edilmemiş sanırım win10 a göre o yüzden olabilir ama işlev olarak aynıdır

 3. İlaç gibi geldi, çok teşekkür ederim 🙂

 4. Oturumu süreli kapatma komutu nedir ?

 5. mrb shutdown kodlaması aramalarda cıkmaz baslat menusunden cmd yazın aynı yazı gozukecek cmd diye tıklayın editoru acın icine kodlamayı yazın enter basın hepsi bukadar bundan kolay acıklama olmaz :))

 6. mrb windows kulanıcıları icin baslat menusunden arama bolumune sadece cmd yazı ve tıklayın onunuze editor cıkacak oraya istediginizi yaza bilirsiniz kodlama duzgun calısıyor eger calısma yok ise pc nizde sorun olması ihtimali yuksektir tum windows larda bu kodlama gecerlidir kodlama komut dosyası işlemiyorsa format atmanız gerekecektir formattan sonra tekrar deneyin olacaktır …. shutdown -a iptal shutdown -s -t 500 8 dakika icindir …

 7. shutdown bilgisayarınız tarafından bulunmuoyr diye bir hata verıyor yardımcı olur muusnuz ?

  • kardeşim orda yaanı kopyala

  • mrb shutdown kodlaması aramalarda cıkmaz baslat menusunden cmd yazın aynı yazı gozukecek cmd diye tıklayın editoru acın icine kodlamayı yazın enter basın hepsi bukadar bundan kolay acıklama olmaz :))

 8. Saolun oyun indiriordumda 6 saat sonraya ayarladım düğüne gideceğim şimdi yardımınız için teşekkürler.

 9. Merhaba , çok açıklayıcı bir çalışma olmuş teşekkür ederim .

 10. ya süpersin uykusuzluktan ölüyordum

 11. çok iyi teşekkürler

  • Ben teşekkür ederim

 12. Programa muhtaç kalıcam diye korkmuştum

  • İşinize yaradığına sevindim

Leave a Comment