Microsoft Office Excel’de sadece hazırladığım VBA dosyasında userform gözüksün excel penceresi gizlensin. Yani excel’de hazırladığım bir programı bir exe gibi kullanmak istiyorum diyorsanız, hazırladığınız form haricinde diğer pencereler gözükmesin istiyorsanız, yapmanız gereken aslında gayet basit.

Oturduk excel’de güzel bir vba proje hazırladık, istediğimiz işlemleri excel’e yaptırıyoruz, ama bunu diğer kullanıcılar da kullanmalı. Fakat hem kafalarının karışmaması hemde daha professyonel bir görünüm oluşturmak istiyorsanız bu basit kodu kullanmayı isteyebilirsiniz.

ThisWorkbook kod sayfasına aşağıdaki kodları yazalım.

Private Sub Workbook_Open()
Application.Visible = False
UserForm1.Show
End Sub

 

Hazırladığımız userform’u pencerenin köşesindeki çarpıdan “X” kapatıp tekrar sayfaya dönsün istiyorsak; userform’un kod bölümüne aşağıdaki kodları yazalım.

Private Sub UserForm_QueryClose(Cancel As Integer, CloseMode As Integer)
Application.Visible = True
End Sub

Burada nasıl bir form hazırlarım excel’de neler yapabilirim gibi şeyleri anlatmak çok uzun süreceğinden diğer konulara istek olursa ayrıca anlatımlarda bulunabilirim.

Ayrıca buradan videolu anlatımını izleyebilirsiniz.


3 yorum

Mehmet · 15 Aralık 2020 23:29 tarihinde

Elinize sağlık

isim ... · 22 Aralık 2016 12:50 tarihinde

excel sayfalarını userform ile nasıl listelerim

heavysharpa · 23 Ağustos 2013 15:03 tarihinde

bende userform kullanarak excel tablosuna sıra ile ( poz no ) veri girip hesaplamalar yapacağım, ama listeleme yapamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.