Biçimlendirme Ayarlarında Bir Soru Değere Göre Renklendirme

Başlıkta da belirttiğim gibi biçimlendirme ayarlarında değere göre renklendirme ile alakalı bir soru biraz önce yorumlar kısmından sorulmuş. Ancak ben bunu yorumlar kısmında tam olarak anlatmak zor olacağını düşündüğüm için hemen yeni bir yazı yazarak cevaplandırmak istedim. Bu soru benzeri muhakkak başkalarının da işine yarayacaktır diye düşünüyorum.

Gelen soru
“Ben C2 hücresine değer girdiğimde D3 kırmızı…D3 hücresine çıkış yazdığımda C2 hücresinin yeşil olmasını istiyorum. Saatlerdir uğraşıyorum. Genelde örnekler doğru yanlış veya büyüktür küçüktür gibi olduğundan çözemedim olayı..”

Hemen cevaba geçelim.

Öncelikle
1- C2 hücresi aktif iken GİRİŞ sekmesinde Koşullu Biçimlendirme – Yeni Kural menü yolunu takip ederekBiçimlendirme Ayarlarında Bir Soru Değere Göre Renklendirme 17Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan seçeneğini seçmelisiniz.

Biçimlendirme Ayarlarında Bir Soru Değere Göre Renklendirme 18

Burada ise formül kısmına =$D$2=”çıkış” formülü girilmeli ardından Biçimlendir butonuna basarak istediğimiz dolgu rengini seçebiliriz. Böylelikle ilk kuralımızı tamamlamış olduk.

Biçimlendirme Ayarlarında Bir Soru Değere Göre Renklendirme 19

2- Diğer biçimlendirme işlemi için ise D2 hücresi aktif iken aynı yolu takip etmeliyiz. Yani GİRİŞ sekmesinde Koşullu Biçimlendirme – Yeni Kural menü yolunu takip ederek

Biçimlendirme Ayarlarında Bir Soru Değere Göre Renklendirme 17

 

Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan seçeneğini seçmelisiniz.

Biçimlendirme Ayarlarında Bir Soru Değere Göre Renklendirme 18

Burada ise formül kısmına =$C$2<>”” formülü girilmeli ardından Biçimlendir butonuna basarak istediğimiz dolgu rengini seçebiliriz. Böylelikle ikinci kuralımızı da tamamlamış olduk.

Biçimlendirme Ayarlarında Bir Soru Değere Göre Renklendirme 22

Sanırım bu arkadaşımızın soruna bu şekilde cevap vermiş olduk. Şayet yanlış anlaşılma var ise yorumlar kısmından belirtirse yardımcı olmaya çalışabiliriz.

Biçimlendirme Ayarlarında Bir Soru Değere Göre Renklendirme 23

Biçimlendirme Ayarlarında Bir Soru Değere Göre Renklendirme 24


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.