Koşullu Biçimlendirme Ayarlarında Bir Soru Değere Göre Renklendirme

Başlıkta da belirttiğim gibi biçimlendirme ayarlarında değere göre renklendirme ile alakalı bir soru biraz önce yorumlar kısmından sorulmuş. Ancak ben bunu yorumlar kısmında tam olarak anlatmak zor olacağını düşündüğüm için hemen yeni bir yazı yazarak cevaplandırmak istedim. Bu soru benzeri muhakkak başkalarının da işine yarayacaktır diye düşünüyorum.

Koşullu Biçimlendirme Gelen soru

“Ben C2 hücresine değer girdiğimde D3 kırmızı…D3 hücresine çıkış yazdığımda C2 hücresinin yeşil olmasını istiyorum. Saatlerdir uğraşıyorum. Genelde örnekler doğru yanlış veya büyüktür küçüktür gibi olduğundan çözemedim olayı..”
Hemen cevaba geçelim.

Öncelikle
1- C2 hücresi aktif iken GİRİŞ sekmesinde Koşullu Biçimlendirme – Yeni Kural menü yolunu takip ederekkoşullu biçimlendirmeBiçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan seçeneğini seçmelisiniz.

koşullu biçimlendirme

Burada ise formül kısmına =$D$2=”çıkış” formülü girilmeli ardından Biçimlendir butonuna basarak istediğimiz dolgu rengini seçebiliriz. Böylelikle ilk kuralımızı tamamlamış olduk.

koşullu biçimlendirme

2- Diğer biçimlendirme işlemi için ise D2 hücresi aktif iken aynı yolu takip etmeliyiz. Yani GİRİŞ sekmesinde Koşullu Biçimlendirme – Yeni Kural menü yolunu takip ederek

koşullu biçimlendirme

 

Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan seçeneğini seçmelisiniz.

koşullu biçimlendirme

Burada ise formül kısmına =$C$2<>”” formülü girilmeli ardından Biçimlendir butonuna basarak istediğimiz dolgu rengini seçebiliriz. Böylelikle ikinci kuralımızı da tamamlamış olduk.

koşullu biçimlendirme

Sanırım bu arkadaşımızın soruna bu şekilde cevap vermiş olduk. Şayet yanlış anlaşılma var ise yorumlar kısmından belirtirse yardımcı olmaya çalışabiliriz.

koşullu biçimlendirme

koşullu biçimlendirme

Koşullu Biçimlendirmeyi tamamen anlayabilmek için Youtube Kanalımdaki Eğitim videolarına da bakabilirsiniz.

WEB Sitemdeki ve Youtube kanalımdaki tüm içerikleri tamamen ücretsizdir. Ancak ben bu işlem için oldukça zaman ve emek harcıyorum. Sizlerden beklentim dua ve paylaşımlarınızdır. Fakat azda olsa işinize yaradıysa ve ben de destek olmalıyım derseniz hesap bilgilerim aşağıdadır.
DİLAVER AJDER – TR84 0020 5000 0068 5515 9000 02

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.