Windows 10 açılıştaki şifreyi zaten benden başka bilgisayarı kullanan yok bana da sormasın direk girebilelim diyorsanız, şifreyi yani parolayı kaldırmak için yapacaklarınız çok basittir. Bunun başka bir alternatifi de şifre (parola) yerine  PİN eklemenin yolunu da kısaca bu yazıda göstermeye çalışalım.

Öncelikle PİN nasıl eklenir.

Başlat ayarlar buradan da hesaplar kısmına tıklıyoruz. Buradan da Oturum Açma seçenekleri kısmına tıklıyoruz.

açılış parolasını kaldırmaaçılış parolasını kaldırma

açılış parolasını kaldırma

 

Açılan ekranda Pin ekleme butonuna tıklayarak artık windows açılışında Şifre yani parola yerine yeni oluşturduğunuz pin’inizi kullanabilirsiniz.

açılış parolasını kaldırma

Şimdide Şifreyi kaldırma kısmını anlatalım.

Yine başlat butonuna tıklıyor ve klavyemizden netplwiz komutunu yazıyoruz. Çıkan Netplwiz butonuna tıklıyor ve komutu çalıştırıyoruz.

açılış parolasını kaldırma

 

Şimdi de karşımıza Kullanıcı Hesapları bölümü çıkacak hemen ikinci satırdaki tiki kaldırıp uygula butonuna bastığımızda bizden o anki kullanıcı ve şifremizi girmemizi isteyen bölüm çıkıyor bunları da doldurduğunuzda bundan sonra windows açılışta bizden parola istemeyecektir.açılış parolasını kaldırma

Videolu Anlatımını da buradan izleyebilirsiniz. Kanalımızı ziyaret etmek ve abone olmak için tıklayınız.

Yukarıdaki işlemleri yaptığı halde istediği sonuca ulaşamayanlar için ilave notlar

1- Netplwiz yazdığı halde Kullanıcı Hesapları penceresi açılmıyorsa Klavyenizden Windows tuşu ile beraber R tuşuna bastıktan sonra açılan Çalıştır penceresine CONTROL USERPASSWORDS2 yazarak ta Kullanıcı Hesapları penceresine ulaşabilirsiniz.

2- Eğer normal olarak işlemleri yaptınız ve sadece oturumu kapattığınızda uyku moduna girdiğinde açılınca parola istiyorsa bunun için de…

Başlat menüsünden Ayarları açın ve açılan pencereden hesaplar menüsünü seçin.

Solda bulunan seçeneklerden Oturum açmayı seçin ve Oturumu açmayı gerekli kıl kısmında Hiçbir Zaman seçin.

3- Windows 10 işletim sisteminde Microsoft hesabınız ile oturum açıyorsanız, şifre kaldırma özelliği yoktur. Şifre koyma yada koymama imkanı yerel hesaplar için geçerlidir. Yerel hesap açmak için;

Klavyenizden Windows tuşu ile beraber R tuşuna basınız. Çalıştır penceresine netplwiz yazıp TAMAM‘ ı tıklayınız. Ekle butonuna tıklayıp alt taraftaki Microsoft hesabı olmadan oturum aç (Önerilmez) seçeneğini seçerek ilerleyiniz.

İşlem tamamlandığında listeye gelen kullanıcıya çift tıklayıp kısmından seçeneğini seçiniz ve TAMAM butonlarına bastıktan sonra oturumunuzu kapatınız. Sol alt köşede yeni oluşturduğunuz kullanıcıyı seçerek oturumunuzu açıp problemi kontrol ediniz.

 


2 yorum

Vahit Tosun · 10 Ağustos 2020 14:47 tarihinde

Arkadaşım; iyi hoş da bu son versiyon windows 10 lar da giriş pinini kaldırma operasyonu engellenmiş. Ne sizin dediğiniz gibi ayarlar menüsünden, ne de çalıştıra “netplwz” yazarak pin kaldırılamıyor. Bunun bir çözümünü bulun.

Serkan Gür · 13 Haziran 2020 14:58 tarihinde

Bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.