Windows 7’de Masaüstündeki Oluşturulan Kısayolların Silinmesi Probleminin Çözümü

Bu yazımda sitemi ziyaret eden bir kişinin yaşadığı bir problemin cevabını vermek istiyorum. Ziyaretçimin sorusu aşağıdaki gibidir.

“ben sibel

derdim biraz farklı— harici hard disk kullanıyorum. ve windows 7kurulu. harici diskteki dosyalarımı masa üstüne kısayol yapıyorum ama bazen harici hard diski takmadığım zamanlarda bilgisayar açılırken bu kısayolları yok ediyor. kalıcı çözüm olarak harici hard diskteki dosyaların adını bat dosyası ile nasıl komutlandırıp tek tıklamayla bat dosyasından komutlandırıp açabilirim”

Ancak bu sorunu bat dosyası ile çözmek yerine farklı bir kaç çözüm sunmak istiyorum. Çünkü bat dosyası ile kısayol oluşturmak kalıcı bir çözüm değildir.

Öncelikle bu sorunun nedenini açıklayalım;

windows7

Windows işletim sisteminin kendi içerisinde barındırdığı bakım hizmetlerindeki “Kullanılmayan Masaüstü simgesi görevi” dir. Sistem bakımı sırasında kırık tüm bağlantıları otomatik olarak devre dışı bırakır. Bunlar genelde daha önce ağdaki dosyaların silinmesi veya yer değiştirmesi sırasında geçersiz kalmış kısayollar, flash disk, harici disk gibi harici bağlantılardaki kısayollar dır. İşletim sistemi kısayolları kontrol ediyor ve ulaşılamadığını anladığında bunları kaldırıyor.

 

Sanırım sorunun sebebini bu şekilde yeterince anlatabilmişimdir.

Sunacağım çözüm yollarını mümkün olduğu kadar basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

ÇÖZÜM 1

En kolay yöntemi ile Windows sadece masa üstündeki dosyaları kontrol yaptığını düşünürsek C: sürücüsüne bir klasör açıp kullanacağımız tüm kısayolları bu klasörün içinde oluşturabiliriz. Daha sonra ise masa üstünde C: sürücüsünde yapmış olduğumuz klasöre bir kısayol oluşturabiliriz. Böylelikle masa üstünde ki kısa yolumuzu açtığımız da diğer kısa yolların tümüne ulaşabiliriz.

ÇÖZÜM 2

Manuel bir şekilde kısayol oluşturabilirsiniz. Bunun için masa üstünde boş bir yere sağ tıklayın, yeni>kısayol’u seçin, kısayol oluşturmak istediğiniz klasörün paylaşım yolunu girin (Örneğin: \\\haricidisk\\dizin\\dosya_adı gibi  veya \\\192.168.0.1\\paylaşımdaki_pc\\dosya_adı) yazın, ileri’ye tıklayın, Kısayol için bir isim yazın (bu yazdığınız sadece adlandırmak içindir, anlayabileceğiniz bir şey olsun yeter ) ve son’a tıklayın, bunu kısayol oluşturmak istediğiniz tüm klasörler için tekrarlayın.

ÇÖZÜM 3

Sistem Bakımı sorun giderici sini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz, Ancak bu pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Çünkü diğer bakımlarda kaldırılmış olacaktır.

Yine de basit bir anlatım yapmak gerekirse

Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Sorunları bul ve düzelt’i tıklayın. Buradaki gezinme bölmesinden de Ayarları değiştir’i tıklatıp Bilgisayar Bakımını Kapalıyı seçin.

ÇÖZÜM 4

Yazmaya başlamak çok zor geliyor ama yazmaya başlayınca da duramıyorum, bu da son yöntem olsun 🙂

Başlata tıklayıp çalıştır’a “regedit” yazın. Açılan pencerede aşağıdaki yolu izleyin

HKEY_LOCAL_MACHINE\\Software\\Microsoft\\Windows\\ScheduledDiagnostics\\

Daha sonra Düzen menüsünden Yeni‘nin üzerine gelin ve sonra DWORD değeri‘ni tıklayın. IsBrokenShortcutsTSEnabled yazın ve ENTER tuşuna basın oluşan IsBrokenShortcutsTSEnabled üzerine sağ tıklayıp Değiştir’i seçin Değer verisi kutusuna “0” yazın. Artık Tamam’a tıklayıp çıkabilirsiniz.

Not: Son olarak şunu belirteyim masa üstünde her halükarda 4 den fazla kısayol tutmamalısınız.


2 yorum

barış · 08 Ekim 2017 03:31 tarihinde

eline sağlık arkadaşım gayet güzel anlatmışsın başka bir şey ararken farkettim ve okudum güzel çözüm bende bat dosyalarını başka bat dosyası ile tek seferde çalıştırmaya çalışıyorum umarım hallederim =)

İsmail günyüzlü · 29 Ağustos 2017 16:03 tarihinde

Tüm verdiğiniz yöntemleri yaptım ama “Norton Product Installer” kısa yolu maalesef silinmedi.Başka bir öneriniz olursa e mailime gönderirseniz memnun olurum.İyi bayramlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.