Hesapmatik Online Hesaplama Araçları

Hesapmatik Online Hesaplama Araçları

Sürekli geliştirilerek online hesaplama araçlarını kullanıcılara ücretsiz olarak sunan bir web sitesidir hesapmatik.com

Onlarca hesaplama çeşitlerini online olarak anında hesaplayabilirsiniz örneğin yüzde hesaplama aracımızı kullanarak kdv dahil ve kdv hariç yüzdelik dilimlerini anında hesaplayabilirsiniz.

Yüzde hesaplama nedir:  Sayısal değerlerde 100 sayısı esas alınarak karşılaştırma yapılır. Yüzde, bir bütünü yüz eş parçaya ayırıp o eş parçaların kaçını aldığımızı ifade eden bir kavramdır. Mesela bir bütünün yüzde 25’i demek o bütünün 100 eş parçasından 25’ini ifade etmektedir.

Hesaplama aracımız sayesinde yüzde nasıl hesaplanır  gibi sorulardan ve formüllerden kurtuluyoruz.

Örnek yüzde hesaplama;

Hesaplama araçları bunlarla sınırlı değil tabiki işsizlik maaşınızı, kıdem ve ihbar tazminatızı ve benzeri araçları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Tazminat Hesaplama

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından iş kanunu gereğince işçiye vermiş olduğu bir yıpranma payı tazminat şeklidir. Kıdem tazminatı iş sözleşmesinin sona ermesi sonucunda işçinin yıpranması karşılığı geleceğini güvence altına almak amacıyla ödenen bir tazminattır.

İşe giriş tarihinizi ve işten ayrıldığınız tarihi veri boşluklarına girerek kaç para alacağınızı ve ne kadar kesinti yapılacağını öğrenebilirsiniz. İhbar tazminat hesaplamalarınızı da yine web sitemizden anında hesaplayabilirsiniz.

İhbar tazminatı, işçinin iş kanunundan doğan hakkıdır. Çeşitli sebeplerle işten çıkartılan işçiye çalışma süreleri göz önünde bulundurularak verilen tazminattır.

4857 sayılı İş Kanununun 17 nci maddesi uyarınca, belirsiz süreli yani ne zaman sona ereceği önceden belirlenmemiş olan iş sözleşmesinin (hizmet akdinin), işveren veya işçi tarafından tek taraflı olarak sona erdirileceği durumlarda, sözleşmeyi sona erdirecek tarafın maddede belirtilen süre kadar önceden karşı tarafa haber vermesi gerekmektedir. Buna ihbar süresi veya ihbar öneli denir.

İhbar tazminatı yasal kesintileri

İhbar tazminatı almaya hak kazanmış olanlara toplam ödene ücretten gelir vergisi ve damga vergisi (%0.759) kesintisi yapılır.

İhbar süresi nasıl belirlenir?

Bildirim Süreleri ve İhbar Tazminatı Tutarları

 

6 aydan az olan çalışma dönemi için ihbar süresi

2 hafta

2 Haftalık Ücret

 

6 aydan 1,5 yıla kadar olan çalışma dönemi için ihbar süresi

4 hafta

4 Haftalık Ücret

 

1,5 yıldan 3 yıla kadar olan çalışma dönemi için ihbar süresi

6 hafta

6 Haftalık Ücret

 

3 yıldan fazla olan çalışma dönemi için ihbar süresi

8 hafta

8 haftalık Ücret

 

Daha fazla bilgi ve detay için hesapmatik.com web sitemizi ziyaret ediniz…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.