Bugün sizlere çağımızın en büyük sıkıntılarından sayılabilecek içine kapanıklık, asosyallik, utangaçlık, kendini ifade edememe, öz güven eksikliği ve başaramama duygusundan bahsetmek istiyorum. Aslında biraz önce zikrettiğim bu şeyler her biri farklı ele alınabilir birer sorun gibi gözükse de bunların hepsini bir arada yaşayan insan sayısı da maalesef az değil. Şimdi gelin hep birlikte bu konular üzerine biraz dertleşelim, birbirimize tavsiyeler verelim ve bunları aşmanın yolunu birlikte arayalım. Bu tarz insanlar birçok kişi tarafından hastalıklı olarak gözükse de aslında bence toplumun olmazsa olmazları ve saygınlık isteyen en büyük neferleridir. Birçoğu karakteristik yapıdan ileri gelir. Öncelikle tüm bunlar için her seferinde ayrı ayrı yazmamak adına asosyal kelimesini kullanalım, ama aslında hepsinden aynı anda bahsettiğimizi de unutmayalım diyerek konumuza başlayalım.

Asosyal ne demektir? Kimler Asosyal ve içine kapanıktır? Bunların belirtileri nelerdir?

Kelime manası: Normalde hayatı diğer insanlarla paylaşarak yani sosyal ve içine kapanık olmayan insanların davranışlarını yapmayan insanlara söylenmiş bir sıfattır. Ancak aslında durum böyle midir hep beraber irdeleyelim.

Bu kişiler daha çok yalnızlığı, kalabalık ortamlara tercih ederler. Bunun altında yatan sebepte ise birçoğu için utangaçlık duygusudur. Elbette tek sebep sadece bu olmayabilir ancak en önemli sebep bu olmuştur. Diğer insanların yanında ezik duruma düşeceğinin korkusunu yaşayan kendini ifade edemeyeceğine kendisini tamamen inandırmış olanlar, kalabalık ortamlar yerine ya tamamen yalnızlığı ya da sadece bir iki kişi ile birlikte vakit geçirmeye azami önem gösterirler. Bunlara bazen toplum bazen de kişinin kendisi asosyal ve içine kapanıklık sıfatını hemen yapıştırır.

Asosyallerin, Özgüven Eksikliği olan İnsanların, İçine Kapanıkların Özellikleri Nelerdir?

Çoğunlukla derin düşünceler içindedirler. Boş şeylerden çok hayatı irdelemeyi seçerler.

Her konuda olmasa da birçok konuda kaygılanıp, kaygılarından dolayı ne yapacağı konusunda kolay karar veremezler.

Bazen insanların yanlışlarını çok kolay fark eder ve bu yanlışları kabullenemezler. Bazen de diğer insanların yanlışlarını görmezden gelir ve onları gözlerinde büyütebildikleri kadar büyütürler.

Çoğu fedakârdır. Hatta büyük çoğunluğu hayatlarını değiştirecek kadar kendilerinden ödün verirler. Bu da bazı art niyetlilerin farkına varmasıyla sonu büyük sorunlara yol açabilir.

Aslında birebir görüşmelerde çok iyidirler. Ancak bu da zaman almaktadır. İlk tanıştıkları kişiler ile direk görüşme konusunda sıkıntı çeker ancak zaman geçtikçe en iyi dost onlardır.

Çok iyi birer dinleyicidirler. Aklı başında tavsiyelerde bulunmayı onlardan iyi kimse başaramaz. Şayet çok iyi bir tavsiyeleri yoksa sessiz kalıp karşıdakini dinlemeyi tercih ederler.

Karşısındaki insanlardan beklentileri vardır. Ama bu beklentiler genelde maddi beklentiler değil saygı duyulma beklentisidir. Kendilerine önem verilmesini beklerler.

Sır saklamayı çok iyi bilirler. Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok sırları vardır. Bu sırlar altında zaman zaman ezilseler de sırları muhafaza konusunda onların üstüne yoktur.

Sanıldığının aksine empati kurmayı çok iyi başarırlar. Hatta bu konuyu abartıp empati kurdukları kişinin dertlenmediği kadar kendilerine dert edinebilirler.

Şayet yalnız başlarına bir şeyler yapmaları gerekiyorsa, yaptıkları işlerinde başarılıdırlar. Çünkü kendilerini en iyi yapmaları konusunda daima zorlarlar. Birçok insandan duyduğunuz benden bu kadar lafını kolay kolay onlardan duyamazsınız. Maalesef toplumun bozulan yapısı sayesinde bu başarılarını hep birileri üstlenir ve buna engel olamazlar.

Başarısız oldukları yön ise; Kendilerini övme, başarılarını anlatma, dile getirme, İhtiyaçlarını söylemektir.

En kötü oldukları durum ise çabuk vazgeçerler. Bu durum takım çalışması isteyen işlerde çok sık olur. İnsanlar tarafından kötü bir tepki aldıklarında dünyaları başlarına yıkılır ve her şeyi olduğu gibi bırakıp hayata teslim olurlar. Tembel, başarısız yaftasını bu yüzden çok sık yerler. Oysa kesinlikle öyle değildirler.

Geçmişten kurtulamazlar. Daima geçmişte yaşadıkları olumsuzluklar hatıralarında canlanır. Hatta rüyalarında bile genelde geçmişi yaşarlar.

Neden Asosyal veya İçine Kapanık Olunur?

Bu durumun aslında birçok sebebi vardır. Ama en başta söylediğim gibi bu aslında karakteristik bir özelliktir ve karakteristik yapının değişik sebeplerle ortaya çıkması da buna sebeptir.

Diğer başlıca sebeplerin önünde çocukluk zamanında geçirdikleri travmalar olabilir. Bunlar Aile ilişkilerinin zayıf olması, İlgisiz büyüme, ağır kazalar, şiddet görme veya şiddete tanık olma olabilmektedir.

Birçok engelli insan maalesef bu şekildedir. Zayıf yapıları da bu sıkıntıların başlangıcı olabilir.

Bu gibi durumlar en çok gençlerin okul zamanlarında başlamaktadır. Birkaç defa üst üste yaşıtları tarafından dışlanan gençlerde bu sıkıntılar çok çabuk baş gösterebilir. Ama bilinmeli ki bu ileriki dönemlerde en kolay atlatılan sebeptir.

Çevresindeki insanlardan umduğunu bulamamak ayrı bir sebep olabilir.

Kendine ayıracak uzun zaman bulamamak da yine başka bir sebeptir. Örneğin üniversite sınavları sırasında çok karşılaşılabilen yoğun bir şekilde ders çalışmak ve bu sırada dünya ile olan bağların kopması. Ya da yalnız başına çalışılan işyerlerinde mesailerin zamanın büyük bir bölümünü kapsaması olabilir.

Çevresindeki insanlarla ilgi alanlarının çok farklı olması ya da önem derecelerinin farklı olması sebeplerden birisidir. Kendini diğer insanlardan farklı görmek, farklı düşündüğüne inanmak doğru da olsa zamanla asosyalliğin sebebidir.

Son zamanlarda yaygınlaşan bilgisayar oyunlarının bütün vaktini alması da başka bir sebeptir. Bunu çoğu kişi kabullenemez ancak maalesef durum böyledir.

Asosyal, İçine Kapanık Olmanın Avantajları Nelerdir?

Aslında dezavantajları olduğu kadar avantajları da çok fazladır.

Bunca hengâmenin içinde hayatta gerçek dostlar edinmek çok zordur. Ama bu tarz insanların en azından bir tane gerçekten dostları vardır. Onları tanımayı başaran insanlar onları hiçbir zaman yanlarından ayırmak istemezler ve bilirler ki her zaman başları sıkıştıklarında bu kişiler yanlarında olacaktır. Bu kişileri kaybetmek çoğu insan için çok üzücü olacağı için dost kaybetmemek için ellerinden geleni de yaparlar.

Hayatta her zaman başarılı olamasalar da kimseye hiçbir zaman muhtaç duruma düşmezler. Orta yolu her zaman severler. Bu şekildeki bir hayatta çoğunlukla onları büyük dertlerden kurtarır.

Güvenilir insanlardır ve güvenilirliğin verdiği gururu doyasıya yaşarlar.

Genelde sanatçı ruhludurlar. Hayal güçleri daha çoktur. Kendilerini geliştirirlerse çok iyi birer yazar, şair veya ressam olabilirler.

Hayvan severdirler. Genelde akvaryum, kuş besleme vb. hobileri olur. Hayvan sevmeyen insanları da sevemez ve merhamet duygusu kalmaz. Oysaki bu kişiler çok merhametlidirler. Yardım sever olurlar.

Çok kültürlüdürler, yalnız başlarına geçirecekleri vakitleri film seyretmek, dünya haberlerini takip etmek, kitap okumak gibi yararlı ve kendilerini geliştirecek şeylerle harcarlar.

Birikim yapmaya daha elverişlidirler. Kazandıklarını öyle sağa sola yani boşa harcamazlar.

2. Bölümde; İçe kapanık olmaktan, Asosyallikten, Öz güven eksikliğinden, Utangaçlıktan Nasıl Kurtulursunuz? sorusunun cevabını bulacaksınız. 2. Bölümü okumak için tıklayınız.


2 yorum

Anonim · 29 Ekim 2019 22:41 tarihinde

Tıpatıp benim

Asosyallik’ten nasıl kurtulunur? – Site başlığı · 15 Temmuz 2020 20:40 tarihinde

[…] incelemiştik. İlk yazıyı okumanız sizlere geniş bir bakış acısı sağlayacağından buraya tıklayarak kesinlikle okumanızı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.