Bu yazımızda Excel’de =Çoketopla() yada İngilizcesi (Sumifs) fonksiyonunun kullanımını anlatmaya çalışacağım. Çoketopla formülü birden çok koşula göre toplama yapmak demektir. Daha önce tek bir koşula göre nasıl toplama yapacağımızı anlatmıştık. Buraya tıklayarak o yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Formülün açılımı aşağıdaki gibidir.

ÇOKETOPLA(toplama yapılacak yer; koşul uygulanacak yer1; koşul1; koşul uygulanacak yer2; koşul2; …)

Daha kolay anlayabilmek için bir örnek göstermek gerekirse,

Excel ÇOKETOPLA (Sumifs) Fonksiyonu Kullanımı Resimli Anlatım 1

Resimde gördüğünüz gibi bir Excel Listesinde A ve B olmak üzere iki bloktaki değişik metrekarelerde dairelerin fiyatları yazmakta. Burada etopla formülü ile tek koşul belirterek 105 m² lik dairelerin toplam fiyatını görebiliyoruz. Bunun için formülümüz

=ETOPLA(B2:B12;”=105 m²”;C2:C12)

Fakat aynı zamanda ikinci bir koşul belirterek bir toplam yapmak istersek yani A Bloktaki 105 m² lik dairelerin toplam fiyatını öğrenmek istersek burada ikinci bir koşul daha belirtmemiz gerekmekte. Bunun için etopla yetersiz kalıyor ve çoketopla formülünü kullanmamız gerekiyor. bunun formülü’de aşağıdaki gibidir.

=ÇOKETOPLA(C2:C12;B2:B12;”=105 m²”;A2:A12;”A Blok”)

elbette daha ileri düzey listelerde gerekirse çoketopla formülü yardımı ile daha fazla koşul eklenebilir. Formülün ingilizce excel kullananlar için yazılışı =sumifs() şeklindedir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.