Excel de makro nedir sorusuna cevap olarak “Makro birçok işlemi tek seferde yapabilmeniz için oluşturulan komutlar topluluğudur” diyebiliriz. Bu yazıda sizlere kısaca makroların kullanımını, nasıl ekleneceğini ve en basitinden makro nasıl oluşturulur bunu göstermeye çalışacağım. Ayrıca yazının sonunda videolu anlatımı da izleyebilirsiniz.

Öncelikle excel de makro hazırlamak için excel menülerinde Görünüm sekmesi altında en sağda bulunan Makrolar kısmından veya Geliştirici sekmesinde en sol kısımdaki makro kaydet butonundan makrolarımızı kaydedebiliriz.
excel makro nedir

excel makro nedir

Eğer “Geliştirici sekmesi” sizde gözükmüyorsa daha önce anlattığım bu konuyu buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Daha sonra açılan bölümden Kullanmak istediğiniz makronun adını yazmanız istenecektir. Bu kısımda boşluk kullanamazsınız. Hemen altında ise makroyu çalıştırmak için bir kısayol tuşu ataya bileceğimiz bölüm var. Bu bölümde işaretlemiş olduğumuz tuş kombinasyonu ile daha sonra istediğimiz zaman makroyu çalıştırabilmenize için kolaylık sağlayacaktır. CTRL ve Shift Tuşları ayrıca belirleyeceğiniz herhangi bir tuş olabilir. Şayet CTRL tuşu ile excel üzerinde var olan bir kısayol tuşunu seçerseniz otomatik olarak Shift tuşunu da kendisi ekler.

Bunların hemen altında ise Makroyu kaydedeceği yeri sormaktadır. Bunlar

Kişisel Makro Çalışma Kitabı

Yeni Çalışma Kitabı

Bu Çalışma Kitabı

şeklinde dir.

excel makro nedir

 

 

Bu seçimleri tamamladığımız anda makro kayda başlar. Aynı bir kameradaki gibi her yaptığımızı kaydedecektir. Daha sonra tekrarlamasını istediğimiz işlemleri yapıp işimiz bittiğinde ise yine aynı yerlerden “kaydı durdur” seçeneğini seçmemiz yeterlidir. Kısayol Tuş kombinasyonu muz ile veya yine aynı sekmelerden makro muzu çalıştırabiliriz.

Hazırlamış olduğumuz makroyu bir buton yardımı ile de çalıştırabiliriz.

Bunun için Ekle ve Şekiller menüsünden bir buton çizebilir yada Geliştirici sekmesinden Ekleyi seçerek bir Düğme ekleyebiliriz. Eklediğimiz butonu istediğimiz yere yerleştirdikten sonra mouse sağ tuş ile Makro ata diyerek hazırladığımız makroyu seçmemiz yeterli olacaktır. Bundan sonra butona bastığımızda makro otomatik olarak başlayacaktır.

excel makro nedir

Dikkat etmemiz gereken bir önemli nokta ise daha sonra bu makroyu tekrar kullanmak istiyorsak exceli kaydederken Farklı kaydet seçeneği ile kaydetmemiz ve ardından Kayıt Türü Kısmından “Makro içerebilen Excel Çalışma Kitabı (*.xlsm)” seçeneğini seçmemiz gerekmektedir.

Videolu anlatımını da buradan izleyebilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayalım arkadaşlar.


3 yorum

Gürkan · 19 Eylül 2018 22:52 tarihinde

Merhaba.Yardımcı olursanız çok sevinirim..
Excel çalışma kitabında bir den fazla sayfa sekmesi var. Bu sayfalarda bulunan AK1 hücrelerindeki rakamları bulundukları sayfaların üstbilgisi olarak işletmek istiyorum.
Ör:
Çalışma kitabı içinde Gürkan Pekdüzgün çalışma sayfasında AK1 hücresinde “1” rakamı bulunuyor. Bu “1” rakamını Gürkan Pekdüzgün sayfasının çıktısını almak istediğimde üstbilgide gözükmesini istiyorum.

AHMET · 07 Mayıs 2017 09:48 tarihinde

Selamın Aleyküm. Ben Ahmet. Gezilecekyerler.com adından bir sitem var. Sizin sitenizde benim sitemi tanıtan bir tanıtım yazısı yayınlamak istiyorum. Ücretini öğrenebilirmiyim acaba. Teşekkürler. Allaha emanet olun

    Dajder · 08 Mayıs 2017 11:57 tarihinde

    Aleykümselam Ahmet bey,
    Mail olarak size cevap verildi. Mailinizi kontrol ettikten sonra bize geri dönüşünüzü yine mail üzerinden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.