Metni Sütunlara Dönüştürme

(Resimli Anlatım)

Bu yazıda, bir metin editörü programında veya internet üzerinde yazılmış bir yazıyı excel de liste haline getirmenin resimli anlatımını yapmaya çalışacağım.

Yazılanları okurken kafam karıştı derseniz resimleri sırasıyla takip ederekde işlemi çözebilirsiniz.

Örneklerle daha kolay açıklanacağını düşündüğüm için öncelikle bir yazı dizisi oluşturdum.

Aşağıda gördüğünüz bu isim listesi

yazısını kopyaladım ve excel’e attım. Gördüğünüz gibi tek hücreye bütün bilgiler girilmiş oldu. Şimdi bunu excel de liste haline dönüştürelim.

metni sütunlara dönüştürme

metni sütunlara dönüştürme

Excel de bu işlem için İmleç A1 hücresinin üzerindeyken Veri sekmesinde bulunan Metni Sütunlara Dönüştür ‘e tıklıyoruz. Karşımıza 3 adımda sonuca ulaşabileceğimiz bir bölüm çıkıyor.

metni sütunlara dönüştürme

Bu bölümde gördüğünüz gibi Sınırlandırılmış ve Sabit Genişlikli isimli 2 seçenek var. Bu liste için 2 seçeneğide kullanabiliriz, ancak biz yine de Sınırlandırışmış seçip diğer seçenekleri de görelim. Burada Ayırıcılar kısmında Sekme, Noktalı virgül, Virgül, Boşluk ve Diğer seçeneklerini görüyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta elimizdeki yazıda sabit bir şekilde liste yapacağımız belli bir ayıraç kullanacağımız ne var. Şu andaki listede her isim arasında virgül var. Bizde bundan yararlanıp virgül seçeneğini seçeceğiz yada diğer kısmını seçip buradaki text kutusuna virgül işareti koyacağız. Faklı bir şey olsaydı diğer seçeneğine onu girecektik.

Veri önizleme kısmında ne şekle gireceğini önceden görebiliyoruz. Bundan sonra ileri butonuna basıp 3. aşamaya geçiyoruz ya da işimiz tamamsa direk son butonuna basabiliriz.

metni sütunlara dönüştürme

Bu bölümün son aşaması olan 3. aşamada yazımızın içeriğinin türü ile alakalı seçeneler sunulmakta. Bu değişik varyasyonlar sayesinde işlemimizi tamamlayıp Son butonuna basıyoruz.

Artık yapmak istediğimiz listemiz oluştu. Ancak genelde bu liste oluştuğu gibi satır şeklinde kullanılmaz. Sütuna dönüştürmek için satırı olduğu gibi kopyalayıp işlemi tersine çevir tikini işaretliyoruz. Hepsi bu kadar.

metni sütunlara dönüştürme

metni sütunlara dönüştürme

Aslında anlatmak istediğim işlem sadece çok kısa bir sürede yapılabilecek basit bir işlem ama aklınızda bir sorun kalmasın diye biraz uzun anlatmak zorunda hissettim kendimi. İlk resimden başlayarak resimleri izlerseniz çok daha kolay olayı anlayabilirsiniz.

Bu dersin videosunu tam ekran yaparak aşağıdan net bir şekilde izleyebilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.