Dünya çapında en gelişmiş arama motoru kuşkusuz google ve bu arama motorunu kullanmaya o kadar alıştık ki, bildiğimiz adresleri bile adres çubuğuna yazmak yerine illaki google arama motorunu açıp oraya yazar olduk. Google arama motoru artık birçok kişi için sadece bir arama motoru değil adeta bir yardımcı rolünü aldı. Üstelik bu yardımcımız bize sunduğu hizmetlerin büyük bölümünü ücretsiz sağlıyor. Aradığımız veya bilmediğimiz her şeyi ona sorar olduk. Bu büyük yardımcı bazen bize sunduğu şeyleri saklayarak sürprizler yapmayı da seviyor.

Bunlardan birisi olan 241543903’ü bu yazımızda size gösterelim. Zaman buldukça sizlere diğerlerini de sunmaya gayret edeceğim. Ayrıca belirtmeliyim ki yazımızın yazıldığı tarihte google’in özelliği test edilmiştir. Yani öylesine bilgi çöplüğü değil az veya çok bir araştırma yapılmadan yayınlanmadığı na emin olabilirsiniz.

Google gizli özelliği 241543903 ve detayları

Google’da arama kısmına 241543903 yazarak aratma yapınca kafasını buzdolabına sokan insanların resimleri çıkmakta. Arama kısmında çıkan görsellerin çok daha fazlasını görmek için Görseller kısmına bakabilirsiniz.

Neden böyle saçma sapan rakamlardan bu tarz resimler çıkıyor derseniz, bunun sebebi Newyorklu bir fotoğrafçı olan David Horvitz dir. Bu amcamız 2009 yılında tam olarak 6 Nisan’da Flickr hesabında 241543903 rakamlarından oluşan bir etiketle bir resim paylaştı. Resmi ise tahmin ettiğiniz gibi buzdolabının derin dondurucu kısmına kafasını sokmuş bir haldeydi. Büyük bir takipçi kitlesi olan David Horvitz takipçilerine bu etiket numarasıyla kendilerinin de bu şekilde fotoğraf çektirmelerini isteyince olay patladı ve giderek bu iş büyüdü. Tabi hemen bu şekilde büyümedi ama olayın başlangıcı burasıdır. Buradan sonra Brezilya da ki bir sosyal platform da çoğaldı, ardından Japonya da büyümeye devam etti. Sonraki en büyük patlama Facebook aracılığıyla olunca google’da her şeye el attığı gibi buna da el atıp bu şekilde bir olaya dönüştü.

Kendisine neden bu şekilde bir fotoğraf çektiniz diye sorulunca; bir arkadaşının hasta olduğunu ve ona tavsiye olarak bu şekilde yapmasını tarif etmek için yaptığını söylüyor.

Yine David Horvitz’e sorulan sorulardan biri bu numaraları neden seçtiği olunca, o da bu numaraların bir değerinin olmadığını numaraları Buzdolabındaki etikette görünce kendisinin de bu etiket numarasını kullandığı oluyor.

Olayın büyüklüğüne binaen bu konuda aynı isimle bir websitesi, bir facebook sayfası, bir twitter hesabı bile açılmış durumda.

Google’daki bu özelliği görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 


1 yorum

Serkan Gür · 04 Temmuz 2021 22:23 tarihinde

evet. Google bazen ilginç özellikleriyle şaşırtıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.