Excel’de Koşullu Biçimlendirme Satırda En Küçük ve En Yüksek Değerleri Bulup Renklendirme

Bir arkadaşımız yorumlar kısmından bize bir soru sormuş. Bu soru birçok arkadaşında işine yarayabilir düşüncesi oluşturdu. Bende sorusunu burada yayınlayıp hem detaylı bir şekilde cevap vermek hem de diğer arkadaşlarımızında yararlanmasını istedim. Sorusu aynen şu şekilde

Koşullu Biçimlendirme Sorusu:

Dilaver Bey merhaba,

Yorumları okuduğumda tüm arkadaşlara tek tek yardımcı olmaya çalıştığınızı gördüm bunun için tüm arkadaşlar adına öncelikle teşekkür ederim. Benim de bir sorum olacak. İhale gibi bir düzen düşünün. Satır kısmına sırayla A4,A5,A6,A7 ….. diye devam eden malzeme listesi var diğer yanda sütun kısmında o malzemelere fiyat veren firmaların isimleri D3, D4,D5,D6….. gibisinden sıralanıyor. Hangi Firmanın o malzemeye daha uygun fiyat verdiğini nasıl belirleyebilirim. Örneğin hangi firma daha uygun verdiyse onu yeşil diğer firmaların fiyatlarını kırmızı işaretleyebilir miyiz?
Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.
Saygılarımla

Şimdi bu soruyu nasıl cevaplayabiliriz;

Sorunun çözümü için Excel Kitabındaki – Giriş Sekmesinin altındaki – Koşullu Biçimlendirme komutunu kullanacağız. Koşullu Biçimlendirmeye Giriş sekmesi altından ulaşabilirsiniz.

koşullu biçimlendirme

Şimdi yukarıdaki soruda sorulduğu gibi benzer bir tablo oluşturdum. Tabloya hemen aşağıdaki görselden bakabilirsiniz. Tablomuzda Malzemeler ve bu malzemelere fiyat veren firmalar mevcut.

koşullu biçimlendirme

Şimdi bu hazırlamış olduğumuz Excel tablosundaki malzemelere verilen fiyatları  mouse yardımı ile seçili hale getiriyoruz. Hemen ardından koşullu biçimlendirmeye tıklatıp açılan pencereden Yeni Kural simgesini tıklatıyoruz.

koşullu biçimlendirme

Böylelikle karşımıza Yeni Biçimlendirme Kuralı isimli pencere çıkmaktadır. Bu pencerede Koşullu Biçimlendirmede kullanabileceğimiz çok sayıda kural mevcuttur. Bizim işimize yarayan ise Kural Türü Seçin : menüsündeki Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için  formül kullan seçeneğidir. Buraya tıklatır tıklatmaz hemen alttaki Kural Açıklamasını Düzenleyin kısmı değişecek ve formülümüzü yazabileceğimiz bölüm açılacaktır.

koşullu biçimlendirme

Bu bölümdeki “Bu formül doğru olduğunda değerleri biçimlendir: ” yazısının altındaki TextBox’a formülümüzü giriyoruz. Bu kısımda girmemiz gereken formülü de anlatmak istiyorum. Yazacağımız formülden istediğimiz bize girilen hücrelerin içindeki en küçük değeri göstermesidir. Bunun için kullanmamız gereken formül ise =Min() formülüdür. Bu formül içerisindeki parantezlerin arasına belirttiğimiz bütün hücrelerdeki verileri kontrol edip bize verilerin en minumumunu yani en küçüğünü bulmaktadır.

Arkadaşımızın istediği soruda da bu formülü kullanacağız. Ama eğer en küçüğü değilde en maximumunu yani en büyüğünü sorsaydı kullanmamız gereken formül de =Mak() formülü olacaktı. Bu formülleri Türkçe Excel kullanan arkadaşlar bu şekilde gireceklerdir. Eğer İngilizce Excel sürümünü kullanıyorsanız girmeniz gereken En küçük değer için =Min() yada =MIN()  en büyük değer için ise =Max() şeklinde olmalıdır.

Excel içerisindeki bütün formüllerin Türkçe ve İngilizce karşılıklarını buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

Sorumuza dönersek tablodaki satırın sola doğru fiyat bilgisini içeren en baştaki hücresini yazdıktan sonra Min formülü ile ilk satırın tamamını belirten hücreleri giriyoruz. Örnek olarak oluşturduğum tabloda ilk hücre B7 ve son hücre F7 de olduğundan formülümüz de =B7=Min(B7:F7) şeklinde olmalıdır. En büyük veriyi bulmak isteseydik formülümüz =B7=Max(B7:F7) şeklinde olacaktır.

Formülümüzü girdikten sonra istediğimiz biçimlendirme ayarlarını yapmak için hemen sağ aşağıdaki Biçimlendir butonuna tıklıyoruz. Buradan da istediğimiz biçimlendirme ayarlarını yapabiliriz. Biz sadece soruya uygun olması açısından Sekmelerden Dolgu sekmesini seçip ardından Yeşil rengi seçiyoruz. Tamam butonları yardımı ile olayı bitiriyoruz.

koşullu biçimlendirmekoşullu biçimlendirme

Bu şekilde işlemleri tamamladığımızda göreceksiniz ki tablo muzdaki Firmaların vermiş oldukları en düşük fiyatların rengi yeşil olmuş olacaktır.

koşullu biçimlendirme

Şimdi geriye kalan rakamlarında arkadaşımız renginin kırmızı olmasını istemiş. Bu işlemi de yapıp işimizi bitirmiş olacağız.

Bunun için de tablodaki verileri seçip yine yukarıda yapmış olduğumuz işlemlerin aynısını yapıyoruz taki formül kısmına gelinceye kadar. Burada formülümüz de ufak bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Yeni formülümüz şu şekilde olmalı =B7>Min(B7:F7) dır. Bunun sebebi ise bu sefer Minumum değeri bulduktan sonra bulduğumuz değerin üzerindeki bütün değerler anlamına gelmesidir. Ardından biçimlendirme seçeneklerinde yine dolgu sekmesini seçerek bu sefer arkadaşımızın istemiş olduğu rengi yani kırmızıyı seçiyoruz.

koşullu biçimlendirme

Son olarak Tamam butonlarının yardımı ile işlemi bitiriyoruz ve sonucu elde etmiş oluyoruz. Böylece hemen aşağıdaki görüntüyü de elde etmiş oluyoruz. En uygun fiyatı veren firmaların fiyatları yeşil renkte diğer fiyatlar ise kırmızı renkte.

koşullu biçimlendirme

Aynı zamanda bu çözümün bir de Youtube kanalımda DEGARADO videosunu da izleyebilirsiniz.

Koşullu Biçimlendirmeyi tamamen anlayabilmek için Youtube Kanalımdaki Eğitim videolarına da bakabilirsiniz.

WEB Sitemdeki ve Youtube kanalımdaki tüm içerikleri tamamen ücretsizdir. Ancak ben bu işlem için oldukça zaman ve emek harcıyorum. Sizlerden beklentim dua ve paylaşımlarınızdır. Fakat azda olsa işinize yaradıysa ve ben de destek olmalıyım derseniz hesap bilgilerim aşağıdadır.
DİLAVER AJDER – TR84 0020 5000 0068 5515 9000 02

6 yorum

Serkan Gür · 02 Temmuz 2020 13:52 tarihinde

bilgilendirmeler için teşekkürler. faydalı yazılar var…

Melis · 30 Aralık 2019 10:29 tarihinde

Yazılarınız için teşekkür ediyorum, bir çok defa faydalandım. Benim sorum hücredeki değer tam sayı ise koşullu biçimlendirme yapmak ama beceremedim bir türlü. Yada virgülden sonra 5,0000 sıfırsa boyama yapması gbde olabilir.

  Dilaver AJDER · 06 Ocak 2020 16:52 tarihinde

  Merhabalar;
  Yukarıdaki anlatımın aynısını istediğiniz hücreler seçili iken formül kısmına gelinceye kadar yapmalısınız. Ardından formül kısmına =TAMSAYI($A1)=$A1 formülünü girmelisiniz. Buradaki A1 hücresi sizin hücre kuralını vurgulayacağınız ilk hücre olmalı. Biçimlendirmeyi de dilediğiniz şekilde ayarlamayı unutmayın lütfen.

Hasan · 23 Mayıs 2019 20:07 tarihinde

Hocam, 20 × 20 lik matriste, aynı yönde (yukarı, aşağı, sola, sağa veya çapraz olarak) en büyük çarpım sonucunu veren birbiri ardınca gelen dört sayıyı bulan VBA programı yapmak istiyorum.Ama işin içinden çıkamadım.Yani 20 satır ve 20 sütundan oluşan birçok sayım var öyle ki birbiri ardına gelen 4 sayının çarpımın en büyük olmasını istiyorum.Diğer dörtlülere göre.Tamam max ile büyüğü bulabilirim ama onun oluşturan 4 lü deki sayılar diğerlerine göre küçük oluyor çarpımı en büyük olmuyor.Hocam yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz valla iyi günler dilerim..

Muhammed · 22 Mayıs 2019 09:25 tarihinde

Dilaver Bey ilgi alakanız için çok teşekkür ederim. Seçtiğim satırda sizin formülü uyguluyorum ama sadece bir tane düşüğü seçmiyor on 2 düşüğünü seçiyor

  Dilaver AJDER · 23 Mayıs 2019 12:00 tarihinde

  Muhammed bey,
  Mail adresinizden size konu ile ilgili bilgi verdim. Dönüşünüzü bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.