Grafik tasarımın temellerini öğrenmek istiyorsanız, pahalı yüksek kaliteli yazılımlara gerek duymak zorunda değilsiniz. Bir çoğu premium meslektaşları ile karşılaştırılabilir olan, tamamen ücretsiz indirilebilen bazı mükemmel program programları var. Deneyimli profesyoneller için Adobe Creative Cloud’un yerine geçemezsiniz, ancak henüz bir aboneye yatırım yapmaya hazır değilseniz, bu ücretsiz grafik tasarım programları idealdir. Vektörel grafikler, illüstrasyonlar veya infografi yaratıyor ve düzenliyor olsanız bile, iş için en iyi özgür yazılım seçtik. Bu araçların tamamı size harika sonuçlar elde etmenize yardımcı olur ve çalışmalarınızı filigranlarla bozmaz.

1. Inkscape

Ticari kullanımlar için bile ücretsiz olan güçlü bir vektör grafik aracı

Açık kaynak kodlu vektör editörü Inkscape yaygın olarak Adobe Illustrator’a ücretsiz eşdeğer olarak bilinen iyi bir neden. Bu ücretsiz vektör editörü karmaşık yol işlemleri, düğüm düzenleme, bitmap izleme ve yol tabanlı metin de dahil olmak üzere gelişmiş araçlar ve efektler büyük dizisi sayesinde grafik tasarımcıları için mükemmel bir seçimdir. En özgür vektör düzenleme yazılımı gibi, Inkscape’in en temel formatı XML tabanlı bir açık kaynak standardı olan SVG (ölçeklenebilir vektör grafikleri) ‘dir. Inkscape, Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir ve herhangi bir amatör grafik tasarımcının araç takımının harika bir köşe taşıdır.

İnceleme ve nereden indirebilirsiniz: Inkscape

2. Krita

Gelişmiş çizim araçları, şablonlar ve araçlar ile dolu ücretsiz yazılım

Krita sanatçılar için sanatçılar tarafından, en üst düzey çizim yazılımlarının gelirden bağımsız olarak tüm grafik tasarımcıların erişebileceği inancıyla yaratılmıştır. Krita öncelikle çizgi romanlar ve önceden oluşturulmuş şablonlar dahil olmak üzere özenle tasarlanmış araçlar içeren çizgi roman sanatçıları için tasarlanmış ancak diğer çizimler için de harika. Kayıp noktalar, pürüzsüz şekiller, katman maskeleri ve gelişmiş seçim işlevleri de dahil olmak üzere mükemmel bir çizim yardımı seti sunar. Resim çekmeye cesaret ediyorsanız, Krita inanılmaz.

İndirin: Krita

3. GIMP

Fotoğraflarla çalışan herhangi bir grafik tasarımcısı için inanılmaz bir araç

GIMP, en çok kullanılan ücretsiz fotoğraf düzenleme ve grafik tasarım yazılımını basit bir nedenden ötürü mükemmel ve zekice. Fotoğrafları ayarlarken, dijital bir resim oluştururken veya birkaç farklı öğeyi birleştiriyorsanız, GIMP harika. Photoshop’ta bulacağınız tüm araçlara sahip değildir ve dünyanın dört bir yanından gönüllü büyük bir ekip tarafından üretildiği gerçeği, arayüzünün yerlerde biraz tutarsız olabileceğini, ancak gelişmiş fırçalar, filtrelerle doludur. , tabakalar ve maskeler. İhtiyacınız olan her şeyi sağlamadığı takdirde, geniş bir uzantı arşivi kullanarak her zaman genişletebilir veya Photoshop eklentilerini kurabilirsiniz.

İnceleme ve nereden indirileceğini: GIMP

4. Blender

3D içerik oluşturan grafik tasarımcıları için en özgür araç

Blender, yaratılarınızı ticari olarak kullansanız bile, tamamen ücretsiz olan bir 3D içerik oluşturma paketi. Modelleme, arma, işleme veya animasyon olsun, Blender bunu kapsıyor. Animatörler, kısa filmler, TV şovları ve hatta özellikli filmler oluşturmak için Blender’ı kullanıyor ve yaratıcıları daha da geliştirmek için sürekli çalışıyor. Arayüzü ilk bakışta korkutucu gözükebilir, ancak tamamen özelleştirilebilir ve çalışmak istediğiniz şekilde kendi araçlarınızı ve uzantılarınızı oluşturabilirsiniz.

Buradan indirin: Blender

5. Easel.ly

Ücretsiz şablonlar ve net bir arayüz ile veri görselleştirmesi kolay

Bir grafik oluşturmanız gerektiğinde, Inkscape gibi bir vektör grafik paketi kullanarak manuel olarak yapabilirsiniz veya Easel.ly gibi özel bir araca erişebilirsiniz. Verileri görselleştirmek için web uygulamaları konusunda bir sıkıntı yoktur, ancak Easel.ly en iyilerden biridir. Denemek için kullanabileceğiniz çok sayıda şablon ve mevcut tasarımları düzenlemek veya sıfırdan kendi tasarımlarınızı oluşturmak için çeşitli şekil ve diğer araçlar sunar. Tamamlanmış bilgi grafiklerinizi web ve baskı kullanımı için en iyi duruma getirilmiş kalite ayarlarıyla PDF veya JPG formatında indirebilirsiniz. Temel araç ücretsiz ve fazladan öğeler küçük bir ücret karşılığında sunuluyor ancak birçok ücretsiz veri görselleştirme aracının aksine, Easel.ly işinizi filigranlamıyor.

Şunu deneyin: Easel.ly

6. Canva.com

Ücretsiz şablon zenginliği Türkçe ve kolay kullanım yapısı ile ideal

Canva grafik tasarım ve görsel düzenleme konularında hizmet veren ücretsiz bir uygulama. Dünya çapında 10.000.000’dan fazla kullanıcısı var ve Türkçe kullanılabiliyor. Canva sayesinde bir grafik tasarımcıyla çalışmak zorunda kalmadan profesyonel kalitede grafikler tasarlayabilirsiniz. Canva sizin yerinize tüm işleri yapar: Etiket ve değerlerinizi yazmanız ya da bunları bir belgeden kopyalayıp yapıştırmanız yeterlidir. Sonrasında arkanıza yaslanıp Canva’nın özel bir tablo veya grafik oluşturmasını izleyebilirsiniz. Venn Şemaları, Organizasyon Şemaları ve Zihin Haritaları gibi yapısal grafikler için sunduğumuz hazır şablonları, Canva’nın güçlü ancak kullanımı kolay tasarım araçlarını kullanarak dilediğiniz kadar özelleştirebilir ve düzenleyebilirsiniz. 

İncelemek için : Canva


2 yorum

Ebru · 21 Kasım 2017 16:00 tarihinde

Krita vektörel mi yoksa piksel tabanlı mı?

Candost · 24 Eylül 2017 03:14 tarihinde

Muhteşem makale.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.