Yeni iPhone X, orijinal model on yıl önce piyasaya çıktığından beri Apple’ın iPhone serisindeki en büyük tasarım değişimini temsil ediyor. Şirketin onuncu yıldönümü iPhone’u neredeyse tüm ekranlı tasarımın lehine ikonik ev düğmesini kaldırıyor ve aynı zamanda bir LCD ekran yerine bir OLED ekrana sahip ilk iPhone’dur. Apple’ın OLED ekranlarına geçişi gecikmeli ve iPhone X, yeni ekran teknolojisini kullanacak uzun bir iPhone serisinin ilkidir. OLED ekranların iPhone X’den daha radikal yaklaşımda olan bir iPhone tasarım değişiminde büyük bir rol oynadığına inanıyor. Ancak, Apple’ın bu heyecan verici yeni tasarımda çalıştığı haliyle mevcut ekran tedarikçisi Samsung Display’i terk ettiğine inanılıyor. Peki neden? Ekran paneli kalitesinde veya teknolojisinde bu bir soru değil. Bunun yerine Apple’ın, Samsung Display’in fikirlerini çalacağı ve Apple’ın rakibi olan Samsung Electronics’e geçeceğinden korktuğu bildiriliyor.

Samsung ve Apple’ın uzun bir geçmişi var, zira akıllı telefon endüstrisini yıllardır takip eden herkes çok iyi biliyor. 2011’de Apple, patentleri ihlal ettiğini ve yazılım ve donanım tasarımlarını çaldığını iddia ederek ilkini uzun bir dava olarak mahkemeye sundu. Elbette Apple’ın iddiaları tamamen doğruydu. Samsung taraftarları inkar ederken, gerçek ve akıllı telefon endüstrisinin tepesine yükseldi. Apple, mümkün olduğunca Apple’ı kopyalama çabalarından dolayı. Mahkeme işlemleri sırasında ortaya çıkan belgeler bunu kanıtlamaktadır. Şirketler yıllarca davalarla ileri geri gitti ve sonunda 1 milyar doları aşan büyük zararlar verildi. Bu hasarlar daha sonra itiraz süreci boyunca azaltıldı ve şimdi Apple ve Samsung farklılıklarını geçti gibi görünüyor. Apple’a göre, Samsung gerekli bir kötülük haline geldi. Şirket, dünyanın en büyük tüketici elektroniği parçaları tedarikçilerinden biridir ve Apple’ın iPhone’ları, iPad’leri ve Mac bilgisayarları için gereken bileşenlerin çoğunu kullanmaktan başka seçeneği yoktur. Böyle bir örnek, iPhone X’deki yeni OLED ekran. yalnızca Samsung Display, Apple’ın hacim ve kalite taleplerini karşılayabiliyor.

Yeni bir rapora göre, yeni bir OLED ekran türü, yakın gelecekte dünyanın gördüğü en radikal iPhone yeniden tasarımında önemli bir rol oynayacak. Ancak bu heyecan verici yeni ekranlar görünüşte Samsung Display tarafından sağlanmayacak. Güney Koreli pazarla ilgili haber sitesi The Investor, Apple’ın 2020’de ya da daha sonra başlayabilecek yeni bir iPhone türü üzerinde çalışmaya başladığını bildirdi. Yeni ahizenin katlanabilir OLED ekran panellerinden faydalanılacağı düşünülüyor ki bu kesinlikle sürpriz değil. IPhone X’in içindeki ekran da katlanabilir ve Apple, ekranın alt kısmını katlayarak teknolojiyi kullanıyor; böylece görüntü denetleyicisini gizleyebiliyor ve ekranın kullanılabilir bölümünü ekranın alt kısmına kadar uzatabiliyor.

Kategoriler: TEKNOLOJİ

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.